Blog ifirma.pl

Ile wynosi limit zwolnienia podmiotowego VAT po odwieszeniu działalności?

|
|
3 minut czytania
Przedsiębiorca, który zawiesił i odwiesił działalności, nie jest traktowany w kwestii limitu zwolniania podmiotowego VAT tak samo jak przedsiębiorca, który zarejestrował działalność. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jaka jest różnica.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zwolnienie z VAT uprawnia do nie naliczania tego podatku przy sprzedaży. W polskim prawie występują dwa rodzaje zwolnień: przedmiotowe i podmiotowe do określonego limitu. Limit zwolnienia podmiotowego dla osób startujących z biznesem jest proporcjonalny do okresu działalności. Zupełnie inaczej niż w przypadku zawieszenia i odwieszenia działalności. Przeczytaj artykuł i dowiedz się szczegółów.

Zwolnienie podmiotowe z VAT – podstawa prawna

Na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, z podatku VAT zwolnieni są przedsiębiorcy, których sprzedaż w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła kwoty 200 000 zł. Nie muszą oni powiadamiać US w żaden sposób o chęci skorzystania ze zwolnienia.

Ze zwolnienia mogą skorzystać także osoby rozpoczynające działalność gospodarczą. W ich przypadku wartość limitu zwolnienia podmiotowego z VAT oblicza się proporcjonalnie w stosunku do okresu prowadzenia działalności gospodarczej. Co ważne – limit wylicza się z dokładnością do jednego dnia i nie zaokrągla się go do pełnych złotówek.

Przykład 1

Robert założył działalność gospodarczą 16 stycznia 2024 r. i korzysta z przysługującego mu zwolnienia podmiotowego z podatku VAT. Limit zwolnienia dla Roberta na 2024 r. to 191 803,28 zł.
Liczy się to w ten sposób: (200 000 x liczba dni prowadzenia działalności w roku) / liczba dni w roku.
Rok 2024 jest rokiem przestępnym, więc ma 366 dni.
Podstawiając do wzoru: (200 000 x 351) / 366 = 191 803,28 zł.

Po przekroczeniu limitu Robert musi zarejestrować się do VAT na formularzu VAT-R i opodatkować sprzedaż podatkiem VAT. Zgłoszenia do VAT może dokonać elektronicznie, osobiście w Urzędzie Skarbowym lub wysyłając formularz pocztą do US. Jeżeli Robert nie przekroczy limitu i nie podejmie decyzji o dobrowolnej rejestracji do VAT, od 1 stycznia 2025 r. będzie miał prawo do pełnego limitu w wysokości 200 000 zł.

Obowiązek rejestracji jako czynny podatnik VAT następuje w momencie przekroczenia 200 000 zł. Jeżeli przedsiębiorca przewiduje, że nastąpi to przy kolejnej sprzedaży, powinien zarejestrować się do VAT przed datą przekroczenia limitu.

Przykład 2

Marta do tej pory korzystała ze zwolnienia podmiotowego z VAT. W dniu 15 lutego jej wartość sprzedaży wynosiła 190 000 zł, ale Marta wiedziała, że kolejnego dnia zrealizuje transakcję na 20 000 zł, przekraczając tym samym limit. Marta powinna złożyć wniosek VAT-R w dniu 15 lutego wskazując datę rejestracji jako 16.02. Cała sprzedaż na 20 000 zł (czyli transakcja, która wywoła przekroczenie limitu), musi już zostać opodatkowana VAT-em.

Limit zwolnienia podmiotowego VAT po odwieszeniu działalności

Kwestia limitu zwolnienia podmiotowego z VAT wygląda inaczej w przypadku odwieszenia działalności gospodarczej trakcie roku. Nad tematem pochylił się Dyrektor KIS w odpowiedzi na wniosek o wydanie WIS.

Podatnik otworzył działalność w 2016 r., w 2018 r. zawiesił ją, a w międzyczasie korzystał ze zwolnienia podmiotowego. Podatnik odwiesił działalność w lipcu 2023 r. i uznał, że ma prawo do pełnego limitu zwolnienia, a nie naliczonego proporcjonalnie. Dla rozwiania wątpliwości złożył wniosek o wydanie WIS, w której potwierdzono stanowisko podatnika.

Dyrektor KIS potwierdził, że odwieszenie działalności nie jest traktowane jako nowa działalność, a podatnik występuje w roli kontynuującego działalność, a nie rozpoczynającego. Tym samym limit 200 000 zł zwolnienia podmiotowego z VAT dotyczy przedsiębiorcy w całości. Krótko mówiąc – wg interpretacji Dyrektora KIS można odwiesić działalność 31 grudnia i korzystać z pełni limitu zwolnienia z VAT w wysokości 200 000 zł na dany rok.

Limit zwolnienia podmiotowego a działalność zawieszona i odwieszona

Dla nowych działalności gospodarczych limit 200 000 zł zwolnienia podmiotowego VAT wyliczany jest proporcjonalnie od dnia założenia działalności do końca roku kalendarzowego.

Natomiast działalności zawieszone i odwieszone nie są traktowane jako nowe działalności, co potwierdził Dyrektor KIS w indywidualnej interpretacji, i przysługuje im całość limitu bez względu na datę odwieszenia.

Autor ifirma.pl

Justyna Czerwińska

Od kilku lat związana z topowymi redakcjami biznesowymi. Pisze o księgowości, finansach i sprawach marketingowych - czyli o tematach, które interesują każdego przedsiębiorcę.

Z przyjemnością czyta ustawy, kodeksy, rozporządzenia, regulaminy i inne oficjalne dokumenty, które rozkłada na czynniki pierwsze. Pomagają jej w tym umiejętności analityczne i syntetyczne. Wierzy w moc twardych danych i w artykułach chętnie wykorzystuje wyniki badań, raporty i statystyki. Sama prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, dlatego z doświadczenia zna i rozumie problemy drobnych przedsiębiorców. Artykułami dotyczącymi spraw księgowych stara się je rozwiązywać. Stawia przy tym na prosty, zrozumiały dla każdego język, logiczną strukturę i przykłady z życia wzięte.

Pracę nad każdym artykułem zaczyna od zakwestionowania swojej wiedzy i sprawdzenia jej w źródłach. Prywatnie lubi zagadki logiczne i grę w Sudoku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie