Import usług – jak rozliczyć fakturę w PIT

import usług faktura w pit

Dokonujesz importu usług? Zobacz, jak rozliczyć fakturę w podatku dochodowym.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, bardzo często korzystają z usług zagranicznych kontrahentów. Z punktu widzenia podatków będzie to import usług, który w odpowiedni sposób musi zostać rozliczony, zarówno w podatku VAT, jak i w podatku dochodowym. Dzisiaj opiszemy jak zaksięgować fakturę w podatku dochodowym.

Obowiązek podatkowy w PIT i VAT

Z punktu widzenia rozliczenia podatkowego faktura za import usług może być rozliczana w innych okresach rozliczeniowych. Wynika to z faktu, że na odmiennych zasadach powstaje obowiązek podatkowy w PIT i VAT. W podatku VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. W podatku dochodowym istotny będzie momentem poniesienia kosztu, a jest to data wystawienia faktury.

Na gruncie tych ustaleń należy stwierdzić, że czasami daty, o których napisano powyżej mogą się różnić. Co do zasady będzie to istotne jeżeli będą to daty z różnych okresów rozliczeniowych.

Przykład 1

Pani Anna Kowalska nabyła usługę importową, która została zrealizowana 30 listopada 2020 r., faktura została wystawiona dnia 01.12.2020 r. Na tym przykładzie obowiązek podatkowy w VAT powstanie w listopadzie, a w PIT w grudniu 2020 r.

Jak rozliczyć fakturę za import usług w PIT?

Wyjaśnienia, które zostały opisane powyżej, mają ułatwić przedsiębiorcy właściwe rozpoznanie momentu rozliczenia importu usług w podatku dochodowym. Dla firmy, która wybrała rozliczanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub podatkiem liniowym, taka faktura zostanie zaksięgowana w PKPiR w kol. 13 “Pozostałe wydatki” w dacie wystawienia faktury. Bez posiadania faktury nie będzie możliwe zaksięgowanie wydatku w PIT.

Przykład 2

Pan Adam Nowak zakupił usługę reklamową, która została zrealizowana 25 stycznia 2021 roku. Firma świadcząca usługę wystawiała fakturę z datą 28 stycznia 2021 r. W tym przypadku w PKPiR faktura powinna zostać zaksięgowana z datą 28.01.2021 r.

Pamiętajmy, że przy imporcie usług, jeżeli faktura będzie wystawiona w walucie obcej, należy dokonać jej przeliczenia na PLN. Jeżeli powstaną różnice kursowe, to również należy dokonać stosownych przeliczeń i księgowań w PKPiR.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość