Amortyzacja używanych środków trwałych według stawki indywidualnej

Przedsiębiorcy, którym zależy na szybszym zaliczeniu do kosztów podatkowych wydatków związanych z zakupem używanych środków trwałych, mogą skorzystać z indywidualnej metody amortyzacji. Co to takiego? Sprawdź!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jedną z metod przyspieszenia rozliczenia w kosztach podatkowych wydatków o charakterze inwestycyjnym jest zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacji. Kiedy można skorzystać z takiej możliwości? Jak ustalić wysokość takiej stawki? Sprawdź!

Indywidualna metoda amortyzacji – co to takiego?

Amortyzacja według stawki indywidualnej stanowi odmianę amortyzacji liniowej. Również w tym przypadku wartość początkową środka trwałego dzieli się według właściwej stawki na określoną liczbę jednakowych rat, które stopniowo są zaliczane do kosztów podatkowych prowadzonej działalności. Różnica polega na zastosowaniu współczynnika podwyższającego stawki określone w wykazie stawek amortyzacji stanowiącym załącznik do ustawy o PIT.

Kiedy można stosować indywidualne stawki amortyzacji?

Indywidualną metodę amortyzacji można zastosować wyłącznie do używanych środków trwałych. Za takie uważa się składniki majątku, które przed nabyciem i pierwszym wprowadzeniem do ewidencji ŚT danej firmy były wykorzystywane przez okres co najmniej 6 miesięcy (to na przedsiębiorcy ciąży obowiązek udowodnienia, że warunek ten został faktycznie spełniony). Co więcej, metoda ta dotyczy środków trwałych zaliczanych do grup 1-6 i 8 KŚT oraz środków transportu.

Indywidualne stawki amortyzacji – jak je ustalić?

Przy zastosowaniu amortyzacji indywidualnej stawka amortyzacyjna ustalana jest przez przedsiębiorcę. Jednak nie istnieje tu pełna dowolność – ustawodawca przewidział bowiem pewne ograniczenia w zakresie minimalnego okresu amortyzacji. Szczegółowe uregulowania w tym zakresie znajdziemy w art. 22j ust. 1 ustawy o PIT który określa minimalny okres amortyzacji określonych rodzajów środków trwałych. I tak w przypadku np.:

  • składników majątku zaliczanych do grup 3-6 oraz 8 KŚT okres ten nie może być krótszy niż:
    • 24 miesiące, jeśli ich wartość początkowa nie przekracza 25 000 zł,
    • 36 miesięcy, jeśli ich wartość początkowa mieści się w zakresie od 25 000 do 50 000 zł,
    • 60 miesięcy w pozostałych przypadkach,
  • środków transportu, w tym również samochodów osobowych amortyzacja nie może trwać krócej niż 30 miesięcy,
  • budynków i budowli okres ten nie może być krótszy niż 10 lat (z określonymi wyjątkami),
  • budynków niemieszkalnych, dla których podstawowa stawka amortyzacyjna wynosi 2,5%, okres ten nie może być krótszy niż 40 lat pomniejszone o pełną liczbę lat, które upłynęły od dnia ich oddania po raz pierwszy do używania do dnia wprowadzenia do ewidencji ŚT

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce