Blog ifirma.pl

Nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa a VAT i PIT

|
|
2 minut czytania
Przejęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie podlega co do zasady VAT, może mieć natomiast wpływ na PIT. Amortyzacji podlegają nie tylko środki trwałe – może to również być sama wartość firmy.

Chcąc rozpocząć własną działalność gospodarczą nie trzeba koniecznie zaczynać od zera – nowy przedsiębiorca może dokonać nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP). Dzięki temu praca w nowej firmie może ruszyć od razu – warto jednak wiedzieć, jakie podatki mogą pojawić się przy takim nabyciu.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa – bez VAT

Generalnie zgodnie z Ustawą o VAT, transakcja zbycia (sprzedaży, darowizny etc.) przedsiębiorstwa nie podlega przepisom tej ustawy. Oznacza to, że zasadniczo nabywając ZCP, nie będziemy mieli do czynienia z podatkiem VAT.

Aby mieć pewność, że VAT rzeczywiście nie znajdzie tu zastosowania, warto pamiętać o definicji ZCP, którą można znaleźć w art. 2 ust. 27e Ustawy o VAT. ZCP to zatem:

organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Nabycie ZCP jako czynność cywilnoprawna

Wykluczenie nabycia ZCP spod jurysdykcji ustawy o VAT powoduje, że konieczne może być w tym przypadku zastosowanie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnychPCC. Zobowiązanym do rozliczenia tego obciążenia jest nowy właściciel – nabywca ZCP. Co ważne, nabywając ZCP przedsiębiorca może wycenić osobno elementy przyjętego majątku; może jednak zdecydować się na wycenę ogólną, ZCP jako całości. W tym miejscu warto jednak dobrze skalkulować wycenę – zgodnie z przepisami ustawy o PCC, jeśli podatnik rezygnuje z wyodrębnienie poszczególnych rzeczy lub praw majątkowych nabytych w ramach jednej czynności cywilnoprawnej, a są one opodatkowane różnymi stawkami PCC, do całości należy zastosować najwyższą właściwą stawkę.

Nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w podatku dochodowym

Przy nabyciu ZCP może okazać się, że do wartości niematerialnych i prawnych konieczne może być zaliczenie jego wartości. Będzie to miało miejsce w sytuacji, kiedy wartość nabycia przedsiębiorstwa przewyższy jego wartość rynkową. W takiej sytuacji różnica stanowić będzie WNiP, podlegający amortyzacji. Pozostałą wartość przedsiębiorstwa ujmujemy w ewidencjach w zależności od rodzaju składnika. Środki trwałe powinny zostać wpisane do ewidencji i poddane amortyzacji. Wyposażenie niskocenne oraz towary można wprowadzić do firmy na podstawie protokołu nabycia.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie