Jak odróżnić transakcję kontrolowaną od innej – dla celów ustalenia cen transferowych

jak odróżnić transakcję kontrolowaną od innej

Zastanawiasz się, jak odróżnić transakcję kontrolowaną od innych transakcji? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Omówienie niektórych zagadnień podatkowych nie należy do łatwych. Tak niewątpliwie jest w przypadku transakcji kontrolowanej i cen transferowych. Są to pojęcia, którym ustawodawca poświęcił sporo uwagi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT), jednak język prawny, w jakim są pisane ustawy nie ułatwia zrozumienia tematu. W dzisiejszej publikacji spróbujemy znaleźć różnice pomiędzy transakcją kontrolowaną a innymi transakcjami.

Co to jest transakcja gospodarcza?

Pod pojęciem transakcji gospodarczej mieści się wykonywanie szeregu działań i operacji, w wyniku których zostanie osiągnięty zamierzony cel handlowy w szczególności w postaci:

  • nawiązania umowy,
  • dokonania dostawy towarów,
  • wykonania usługi,
  • wymiany towarów.

Najczęściej na skutek podjętych czynności strony osiągają planowane zyski.

Jak rozumieć transakcję kontrolowaną?

W ustawie o PIT w rozdziale 4b poświęconym cenom transferowym odniesiono się również do pojęcia transakcji kontrolowanej. Wskazane zostały założenia, które mogą determinować wystąpienie transakcji kontrolowanych. Omówienie jest dość obszerne i w razie wystąpienia takich okoliczności należałoby się z nim zapoznać.

Jak odróżnić transakcję kontrolowaną od innej?

W dzisiejszym artykule staramy się przeprowadzić analizę pod kątem rozróżnienia transakcji kontrolowanej od innej transakcji gospodarczej.

Elementy transakcji kontrolowanej
Warunki spełnienia
Przesłanki wykluczające
Działania o charakterze gospodarczym Brak definicji ustawowej. W ustawie o PIT zdefiniowana została jedynie działalność gospodarcza, jako działalność:
  • wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  • prowadzona w sposób ciągły, zorganizowany i niezależny.

Należy przypuszczać, że działania gospodarcze powinny się pokrywać z charakterem prowadzenia działalności gospodarczej
Ocena charakteru działań gospodarczych musi być dokonana z uwzględnieniem wszystkich ustawowych warunków niezbędnych do uznania transakcji za kontrolowaną
Rzeczywiste zachowania stron Brak definicji ustawowej. Transakcja nie powinna być pozorna, musi być faktycznie zrealizowana Nie może to być transakcja, która została jedynie zapisana np. w umowie, ale nie doszła do skutku
Istnienie powiązań pomiędzy stronami transakcji Kiedy mamy do czynienia z istnieniem powiązań w transakcji kontrolowanej zostało opisane w ustawie o PIT (art. 23m, ust. 1 pkt 4) Muszą to być powiązania ustalone bądź narzucone, a nie nałożone przez przepisy obowiązującego prawa
Cena transakcji kontrolowanej Warunki ustalania cen transferowych zostały opisane w ustawie o PIT (art. 23o) Jeżeli cena lub sposób określenia ceny transakcji kontrolowanej wynika z ustaw lub wydanych na ich podstawie innych aktów, to nie mamy do czynienia z transakcją kontrolowaną

Z uwagi na brak szczegółowych definicji dotyczących transakcji kontrolowanych trudno o jednoznaczne wskazanie, kiedy mamy do czynienia z transakcją kontrolowaną, a kiedy nie. Temat ten jest złożony i wielowątkowy, każdy przypadek jest indywidualny. W sytuacji, gdy przedsiębiorca uzna, że mogą u niego wystąpił przesłanki do ustalania cen transferowych, powinien zasięgnąć opinii doradcy podatkowego lub wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość