Jak odróżnić transakcję kontrolowaną od innej – dla celów ustalenia cen transferowych

Zastanawiasz się, jak odróżnić transakcję kontrolowaną od innych transakcji? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Omówienie niektórych zagadnień podatkowych nie należy do łatwych. Tak niewątpliwie jest w przypadku transakcji kontrolowanej i cen transferowych. Są to pojęcia, którym ustawodawca poświęcił sporo uwagi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT), jednak język prawny, w jakim są pisane ustawy nie ułatwia zrozumienia tematu. W dzisiejszej publikacji spróbujemy znaleźć różnice pomiędzy transakcją kontrolowaną a innymi transakcjami.

Co to jest transakcja gospodarcza?

Pod pojęciem transakcji gospodarczej mieści się wykonywanie szeregu działań i operacji, w wyniku których zostanie osiągnięty zamierzony cel handlowy w szczególności w postaci:

  • nawiązania umowy,
  • dokonania dostawy towarów,
  • wykonania usługi,
  • wymiany towarów.

Najczęściej na skutek podjętych czynności strony osiągają planowane zyski.

Jak rozumieć transakcję kontrolowaną?

W ustawie o PIT w rozdziale 4b poświęconym cenom transferowym odniesiono się również do pojęcia transakcji kontrolowanej. Wskazane zostały założenia, które mogą determinować wystąpienie transakcji kontrolowanych. Omówienie jest dość obszerne i w razie wystąpienia takich okoliczności należałoby się z nim zapoznać.

Jak odróżnić transakcję kontrolowaną od innej?

W dzisiejszym artykule staramy się przeprowadzić analizę pod kątem rozróżnienia transakcji kontrolowanej od innej transakcji gospodarczej.

Elementy transakcji kontrolowanej
Warunki spełnienia
Przesłanki wykluczające
Działania o charakterze gospodarczymBrak definicji ustawowej. W ustawie o PIT zdefiniowana została jedynie działalność gospodarcza, jako działalność:
  • wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  • prowadzona w sposób ciągły, zorganizowany i niezależny.

Należy przypuszczać, że działania gospodarcze powinny się pokrywać z charakterem prowadzenia działalności gospodarczej
Ocena charakteru działań gospodarczych musi być dokonana z uwzględnieniem wszystkich ustawowych warunków niezbędnych do uznania transakcji za kontrolowaną
Rzeczywiste zachowania stronBrak definicji ustawowej. Transakcja nie powinna być pozorna, musi być faktycznie zrealizowanaNie może to być transakcja, która została jedynie zapisana np. w umowie, ale nie doszła do skutku
Istnienie powiązań pomiędzy stronami transakcjiKiedy mamy do czynienia z istnieniem powiązań w transakcji kontrolowanej zostało opisane w ustawie o PIT (art. 23m, ust. 1 pkt 4)Muszą to być powiązania ustalone bądź narzucone, a nie nałożone przez przepisy obowiązującego prawa
Cena transakcji kontrolowanejWarunki ustalania cen transferowych zostały opisane w ustawie o PIT (art. 23o)Jeżeli cena lub sposób określenia ceny transakcji kontrolowanej wynika z ustaw lub wydanych na ich podstawie innych aktów, to nie mamy do czynienia z transakcją kontrolowaną

Z uwagi na brak szczegółowych definicji dotyczących transakcji kontrolowanych trudno o jednoznaczne wskazanie, kiedy mamy do czynienia z transakcją kontrolowaną, a kiedy nie. Temat ten jest złożony i wielowątkowy, każdy przypadek jest indywidualny. W sytuacji, gdy przedsiębiorca uzna, że mogą u niego wystąpił przesłanki do ustalania cen transferowych, powinien zasięgnąć opinii doradcy podatkowego lub wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce