Jak odróżnić wydatek firmowy od wydatku prywatnego?

wydatki firmowe

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą często zastanawiają się, które z poniesionych wydatków mogą zakwalifikować do wydatków firmowych i jednocześnie do kosztów uzyskania przychodu. Bardzo ważne jest, by w ewidencji księgowej nie ujmować wydatków prywatnych (osobistych), które nie mogą obniżać dochodu z prowadzonej działalność. Jak je odróżnić?

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą często zastanawiają się, które z poniesionych wydatków mogą zakwalifikować do wydatków firmowych i jednocześnie do kosztów uzyskania przychodu. Bardzo ważne jest, by w ewidencji księgowej nie ujmować wydatków osobistych. Jak więc odróżnić wydatek firmowy od wydatku prywatnego?

Wydatek firmowy a prywatny

Najważniejszą różnicą między wydatkiem firmowym a prywatnym jest powiązanie – bezpośrednie lub pośrednie – z przychodem osiąganym w ramach prowadzonej działalności. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, za koszt podatkowy można uznać właściwie udokumentowane wydatki. Jeśli zostały poniesione w celu uzyskania przychodu lub też zachowania lub zabezpieczenia ich źródła (np. najem firmowego lokalu). Co więcej, powinny być one ekonomicznie uzasadnione z punktu widzenia prowadzonej działalności.

Które prywatne wydatki można zaliczyć w koszty firmowe?

W przypadku niektórych kosztów możliwe jest zakwalifikowanie ich jednocześnie do kosztów prywatnych, jak i firmowych. W takiej sytuacji przedsiębiorca ma prawo uznać ich część przypadającą na działalność za koszty podatkowe. Jest to możliwe np. w przypadku odpowiednio ustalonej części kosztów utrzymania mieszkania (jak czynsz, energia, dostęp do internetu). Gdzie na cele firmowe, przedsiębiorca wykorzystuje jedynie jego określony fragment. Innym przykładem są wydatki związane z prywatnym samochodem. Od 2019 roku można rozliczyć jedynie 20% wartości wydatków poniesionych na jego eksploatację i ubezpieczenie. Prowadzenie kilometrówki nie jest już konieczne.

Polecamy! Koszty poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej – jak je rozliczyć?

Istnieją również wydatki, które zdaniem wielu podatników można uznać za związane pośrednio lub bezpośrednio z prowadzoną działalnością, jednak organy podatkowe przypisują im bardziej prywatny niż firmowy charakter. Jest tak np. w przypadku wydatków na ochronę zdrowia właściciela firmy, karnety na siłownię czy basen, jak również zakup eleganckiej odzieży (jak garnitur) czy też okularów korekcyjnych dla przedsiębiorcy. W tego typu przypadkach często istnieje ugruntowana linia orzecznicza, zgodnie z którą wydatki takie nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu.

Sprawdź, jak możesz udowodnić, że wydatek jest kosztem działalności gospodarczej!
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość