Powrót

Jak odróżnić wydatek firmowy od wydatku prywatnego?

wydatki firmowe

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą często zastanawiają się, które z poniesionych wydatków mogą zakwalifikować do wydatków firmowych i jednocześnie do kosztów uzyskania przychodu. Bardzo ważne jest, by w ewidencji księgowej nie ujmować wydatków prywatnych (osobistych), które nie mogą obniżać dochodu z prowadzonej działalność. Jak je odróżnić?

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą często zastanawiają się, które z poniesionych wydatków mogą zakwalifikować do wydatków firmowych i jednocześnie do kosztów uzyskania przychodu. Bardzo ważne jest, by w ewidencji księgowej nie ujmować wydatków osobistych. Jak więc odróżnić wydatek firmowy od wydatku prywatnego?

Wydatek firmowy a prywatny

Najważniejszą różnicą między wydatkiem firmowym a prywatnym jest powiązanie – bezpośrednie lub pośrednie – z przychodem osiąganym w ramach prowadzonej działalności. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, za koszt podatkowy można uznać właściwie udokumentowane wydatki. Jeśli zostały poniesione w celu uzyskania przychodu lub też zachowania lub zabezpieczenia ich źródła (np. najem firmowego lokalu). Co więcej, powinny być one ekonomicznie uzasadnione z punktu widzenia prowadzonej działalności.

Które prywatne wydatki można zaliczyć w koszty firmowe?

W przypadku niektórych kosztów możliwe jest zakwalifikowanie ich jednocześnie do kosztów prywatnych, jak i firmowych. W takiej sytuacji przedsiębiorca ma prawo uznać ich część przypadającą na działalność za koszty podatkowe. Jest to możliwe np. w przypadku odpowiednio ustalonej części kosztów utrzymania mieszkania (jak czynsz, energia, dostęp do internetu). Gdzie na cele firmowe, przedsiębiorca wykorzystuje jedynie jego określony fragment. Innym przykładem są wydatki związane z prywatnym samochodem. Od 2019 roku można rozliczyć jedynie 20% wartości wydatków poniesionych na jego eksploatację i ubezpieczenie. Prowadzenie kilometrówki nie jest już konieczne.

Polecamy! Koszty poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej – jak je rozliczyć?

Istnieją również wydatki, które zdaniem wielu podatników można uznać za związane pośrednio lub bezpośrednio z prowadzoną działalnością, jednak organy podatkowe przypisują im bardziej prywatny niż firmowy charakter. Jest tak np. w przypadku wydatków na ochronę zdrowia właściciela firmy, karnety na siłownię czy basen, jak również zakup eleganckiej odzieży (jak garnitur) czy też okularów korekcyjnych dla przedsiębiorcy. W tego typu przypadkach często istnieje ugruntowana linia orzecznicza, zgodnie z którą wydatki takie nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu.

Sprawdź, jak możesz udowodnić, że wydatek jest kosztem działalności gospodarczej!
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość