Blog ifirma.pl

Rozliczenie kosztów związanych z samochodem osobowym

|
|
2 minut czytania
Samochód osobowy to niezbędnik prawie każdego przedsiębiorcy. Wydatki związane z użytkowaniem tego typu pojazdu w firmie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Samochód osobowy to niezbędnik prawie każdego przedsiębiorcy. Wydatki związane z użytkowaniem tego typu pojazdu w firmie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Sposób ich rozliczenia zależy od tego, czy mamy do czynienia z samochodem prywatnym przedsiębiorcy, czy też z samochodem firmowym.

Samochód firmowy a rozliczanie kosztów

Wydatki związane z firmowym samochodem (przyjęty jako środek trwały, amortyzowany i wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej), zalicza się w całości do kosztów uzyskania przychodu (kol. 13 KPiR), na podstawie faktur lub innych dokumentów (np. polisy). Mogą to być m.in.:

  • zakup paliwa, olejów,
  • wymiana opon,
  • opłaty parkingowe, za przejazd autostradami,
  • usługi serwisowe,
  • ubezpieczenie.

Wszystkie ww. wydatki zalicza się do kosztów firmowych w wartości netto (u podatników zwolnionych z VAT – brutto).

WAŻNE:

W większości przypadków przedsiębiorcy korzystają z możliwości odliczenia 50% VAT (istnieje też możliwość odliczenia 100%, po spełnieniu określonych warunków). Pozostała kwota podatku stanowi koszt uzyskania przychodu. Więcej na temat rozliczania VAT od wydatków związanych z samochodem przeczytasz w artykule: Samochód w firmie – odliczanie podatku VAT.

Na podobnych zasadach rozlicza się koszty związane z samochodem w leasingu.

Samochód prywatny w działalności a koszty

Przedsiębiorca może także zdecydować się na korzystanie w działalności ze swojego prywatnego samochodu. Wówczas, by mógł zaliczyć wydatki związane z eksploatacją pojazdu do firmowych kosztów (co ważne, muszą być one odpowiednio udokumentowane – fakturami, polisami etc.), musi prowadzić tzw. kilometrówkę. Co więcej, wydatkiem firmowym nie będą wówczas koszty w pełnej wartości, a jedynie do limitu kosztów wyliczonego na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu.

Przykładowo, jeśli w danym miesiącu przedsiębiorca w celach firmowych przejechał 700 km (samochodem o poj. silnika pow. 900 cm3), wówczas limit wydatków, jakie może zaliczyć do kosztów firmowych wynosi 585,06 zł (700*0,8358). Nawet jeżeli z faktur potwierdzających poniesione wydatki będzie wynikała wartość 800 zł, wówczas do kol. 13 KPiR przedsiębiorca wpisze wyłącznie kwotę wynikającą z kilometrówki.

W jednakowy sposób rozlicza się koszty związane z wynajętym samochodem osobowym.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie