Jak pobrać dokumenty w sprawie zwolnienia ze składek ZUS?

jak pobrać dokumenty z ZUS

Z uwagi na COVID, przedsiębiorca miał możliwość wnioskowania o zwolnienie ze składek ZUS za okres marzec-maj 2020. W przypadku jeżeli przedsiębiorca otrzymał zwolnienie z opłacania składek, decyzję taką, otrzymał drogą elektroniczną na swoim koncie PUE ZUS. Instrukcja pokazuje krok po kroku, w jaki sposób można pobrać decyzję w sprawie zwolnienia z portalu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Z uwagi na COVID, przedsiębiorca miał możliwość wnioskowania o zwolnienie ze składek ZUS za okres marzec-maj 2020. W przypadku jeżeli przedsiębiorca otrzymał zwolnienie z opłacania składek, decyzję taką, otrzymał drogą elektroniczną na swoim koncie PUE ZUS. Poniżej została wskazana instrukcja w jaki sposób można pobrać decyzję w sprawie zwolnienia z portalu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

1. Skąd pobrać dokumenty dotyczące zwolnienia ze składek ZUS?

W przypadku jeżeli przedsiębiorca został zwolniony ze składek ZUS, poprzez złożony wniosek ZUS RDZ za miesiące marzec-maj, wówczas ma możliwość pobrania takich informacji ze strony PUE ZUS. Pismo informujące o zwolnieniu z opłacania składek ZUS możemy pobrać ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym celu należy zalogować się na stronie: https://www.zus.pl/pue.

Jak pobrać dokumenty w sprawie zwolnienia ze składek ZUS?

Kolejno należy wprowadzić login oraz hasło użytkownika dla portalu PUE ZUS.

Jak pobrać dokumenty w sprawie zwolnienia ze składek ZUS?

Następnie płatnik składek przechodzi do zakładki Dokumenty i wiadomości i wybiera opcję Skrzynka odbiorcza.

Jak pobrać dokumenty w sprawie zwolnienia ze składek ZUS?

Następnie należy z kolumny Menu wybrać szczegóły. W polu załącznika pojawi się plik o nazwie rdz-inf-zw.pdf, gdzie będzie możliwość jego pobrania.

Jak pobrać dokumenty w sprawie zwolnienia ze składek ZUS?

Po wykonaniu poszczególnych kroków, decyzja w sprawie zwolnienia ze składek ZUS zostanie pobrana na dysk komputera. Wówczas płatnik składek, będzie miał możliwość zapoznania się z nią.

2. W moim PUE-ZUS nie ma osobnych pism, dlaczego?

W przypadku jeżeli na koncie płatnika nie wyświetlają się żadne dokumenty w skrzynce odbiorczej, możliwe jest, że ZUS jeszcze pracuje nad rozpatrzeniem wniosku, wówczas pojawia się status „w realizacji”.

Jeśli nie wydano osobnych pism dla każdego z wnioskowanych miesięcy – poniżej znajduje się ścieżka skąd pobrać informacje w zakresie decyzji ZUS. W tym celu należy przejść do zakładki Dokumenty i wiadomości ➡ Tarcza antykryzysowa – wnioski. Tu dostępne będą, zarówno informacje w zakresie świadczenia postojowego, jak i wnioski dotyczące ulg w opłacaniu składek ZUS.

Jak pobrać dokumenty w sprawie zwolnienia ze składek ZUS?

3. Jak odebrać pismo z ZUS przesłane do PUE-ZUS?

Pisma, które przesyła ZUS należy potwierdzić – czyli podpisać elektronicznie.

Służy do tego: profil zaufany, podpis osobisty lub podpis elektroniczny. Dopiero po podpisaniu dokumentu przedsiębiorca ma możliwość przeglądania otrzymanego dokumentu.

W tym celu, należy przejść do zakładki Płatnik ➡ Dokumenty i wiadomości ➡ Skrzynka odbiorcza ➡ Potwierdź profilem zaufanym.

Jak pobrać dokumenty w sprawie zwolnienia ze składek ZUS?

Po zatwierdzeniu będzie możliwość pobrania pisma w formacie PDF lub przejrzenia go na stronie ZUS.

Nie masz jeszcze konta na PUE-ZUS? Dowiedz się jak je założyć – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość