Jak rozliczać VAT z Google Play

Tablety i smartfony, a wraz z nimi różnego rodzaju aplikacje na stałe wkroczyły w nasze życie. Twórcy słynnych „apek” mogą udostępniać je, odpłatnie lub za darmo, m.in. za pomocą platformy Google Play. Co ważne, korzystanie z tej opcji sprzedaży sprawia, że po stronie przedsiębiorcy-dewelopera powstaje obowiązek odpowiedniego rozliczenia podatku od towarów i usług od sprzedanych aplikacji. Co warto wiedzieć na ten temat?

Sprzedaż aplikacji przez Google Play – jak to działa?

Google Play jest wyłącznie pośrednikiem między twórcą aplikacji a użytkownikami – Google udostępnia sklep internetowy oraz wygodny dla obu stron sposób rozliczania płatności (zarobione w ten sposób pieniądze przedsiębiorca-deweloper może wypłacać co miesiąc). W związku z powyższym, przedsiębiorca-deweloper jest sprzedawcą, na którym ciążą obowiązki księgowe (jak wykazanie przychodu ze sprzedaży, złożenie odpowiednich deklaracji).

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Jak rozliczać VAT z Google Play

Sprzedaż przez Google Play to świadczenie usług elektronicznych

Sprzedaż aplikacji za pośrednictwem Google Play to nic innego, jak świadczenie usług drogą elektroniczną – i w taki sposób należy traktować te transakcje na gruncie VAT. Co ważne, platforma ta nie pozwala na zarejestrowanie użytkownika będącego firmą, zatem każdorazowo dochodzi do sprzedaży na rzecz osoby fizycznej. Zgodnie z art. 28k ustawy o VAT tego typu usługi co do zasady należy rozliczać w kraju nabywcy, wg stawki tam obowiązującej. Polski podatnik może skorzystać z jednej z dwóch możliwości – albo zarejestrować się i rozliczać VAT w krajach swoich nabywców, albo skorzystać z procedury MOSS – Mini One Stop Shop.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Jak rozliczać VAT z Google Play

Taki sposób rozliczania VAT z tytułu sprzedaży za pośrednictwem Google Play rekomendują Krajowa Informacja Skarbowa oraz organy podatkowe w swoich interpretacjach. Okazuje się jednak, że Google nieco inaczej patrzy na tę sprawę.

Jak rozliczać VAT?

Zgodnie z informacjami, jakie można znaleźć na stronie Google Play, pośrednik sam zajmie się rozliczeniem VAT od sprzedaży aplikacji dokonanej przez polskiego podatnika. W związku z powyższym przedsiębiorca teoretycznie nie musi wykazywać tych transakcji w polskiej deklaracji VAT.

Program do faktur – Darmowe konto Jak rozliczać VAT z Google Play

W związku z powyższą rozbieżnością stanowisk w sprawie rozliczenia VAT ze sprzedaży za pośrednictwem Google Play, najlepszym rozwiązaniem jest wystąpienie z wnioskiem o interpretację indywidualną.

Ważne!

Jeżeli podatnik otrzyma fakturę za prowizję pobieraną przez Google – w takim wypadku należy rozliczyć import usług, wg stawki 23% (i wykazać go odpowiednio w deklaracji VAT-7/VAT-7K w przypadku czynnych podatników lub w VAT-9M w przypadku podatników zwolnionych (więcej na temat importu usług u podatnika zwolnionego przeczytasz tutaj).

▲ wróć na początek

Ustalanie miejsca opodatkowania usług – kliknij po dawkę praktycznych informacji!

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Program do faktur

0.00 zł

ZA DARMO DO 10 FAKTUR/MC

Powyżej: 100 zł/rok (Faktura+)

 • Wszystkie rodzaje faktur
 • Szablony dokumentów
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie techniczne
 • Zawsze aktualny
 • JPK Faktura (w pakiecie Faktura+)

WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ
pełna lista funkcji

Księgowość internetowa

37.50 zł

KSIĘGUJ SAMODZIELNIE, AUTOMATYCZNIE

45 zł/mc lub 37.50 zł/mc przy płatności za 6 miesięcy

 • 30 dni za darmo i bez zobowiązań!

 • Księgowanie – KPiR i Ryczałt
 • Fakturowanie
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

WYPRÓBUJ ZA DARMO
pełna lista funkcji

Biuro rachunkowe

99.00 zł

PRZYDZIELIMY CI KSIĘGOWĄ

Wybierz pakiet MINI lub MIDI

 • Pełna obsługa księgowa – KPIR i Ryczałt
 • Dedykowana księgowa
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

ZLEĆ KSIĘGOWOŚĆ
pełny cennik i zakres usługi

Podane kwoty są kwotami netto za jeden miesiąc. Od 18 lat cena księgowości internetowej nie uległa zmianie. Wszystkie nasze usługi spełniają wymagania RODO.

Sprawdź dostępne modele płatności oraz zależność między zawieszeniem działalności a kontem w ifirma.pl.

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań