Powrót

Jak rozliczać VAT z Google Play

sprzedaż aplikacji rozliczenie vat z google play

Chcesz dokonywać sprzedaży aplikacji przez Google Play? Sprawdź, w jaki sposób należy rozliczać podatek VAT.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Korzystanie z różnego rodzaju aplikacji instalowanych na urządzeniach mobilnych typu tablet czy smartfon, stało się tak powszechne, że wręcz niezauważalne. Za pośrednictwem platformy Google Play udostępniane są, odpłatnie lub nieodpłatnie, różnego rodzaju aplikacje, gry, muzyka, książki i inne treści. Google Play jest to również miejsce, w którym przedsiębiorca – deweloper może oferować swoje aplikacje i gry i na tym zarabiać. Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie, jak w takim przypadku rozliczać VAT z Google Play.

Sprzedaż aplikacji przez Google Play – jak to działa?

Głównym zadaniem platformy Google Play jest stworzeniem miejsca, w którym spotyka się twórca aplikacji i jej użytkownik. Sklep internetowy Google jest pośrednikiem pomiędzy stronami transakcji. Przedsiębiorca, który chce nawiązać tego typu współpracę musi zawrzeć umowę dystrybucyjną dla deweloperów w Google Play. W przypadku, gdy Google działa w charakterze przedstawiciela dewelopera, a deweloper w charakterze zleceniodawcy Google, Google jest ostatecznym sprzedawcą produktów udostępnianych użytkownikom na terenie krajów, w których zarejestrowane jest Google, jako sprzedawca. W wyniku przeprowadzania takich transakcji generowane są przychody i do wyjaśnienia pozostaje kwestia rozliczania podatku VAT.

Sprzedaż przez Google Play to świadczenie usług elektronicznych

Sprzedaż za pośrednictwem platformy Google Play w świetle ustawy o podatku VAT jest świadczeniem usług drogą elektroniczną. Szczegółowe informacje na temat tego, co to jest usługa elektroniczna, można pozyskać w podlinkowanej publikacji.

Jak rozliczać podatek VAT?

Jeżeli chodzi o rozliczanie podatku VAT, to decyduje o tym charakter zawieranych umów z Google Play, które uległy modyfikacji. W ślad za tym stanowisko organów podatkowych na temat rozliczania podatku VAT również uległo zmianie.

Poprzednio każda transakcja była traktowana, jako sprzedaż na rzecz osoby fizycznej, która powinna być rozliczana w kraju nabywcy usługi lub w procedurze MOSS.
Obecnie, jeżeli firma Google jest pośrednikiem pomiędzy deweloperem – przedsiębiorcą a odbiorcą końcowym, to w takim przypadku mamy do czynienia z dwoma odrębnymi transakcjami na gruncie podatku VAT:

 1. Transakcja pomiędzy firmą Google a deweloperem – transakcja pomiędzy firmami.
 2. Transakcja pomiędzy Google a końcowym użytkownikiem – transakcja pomiędzy firmą a konsumentem.

W naszym przypadku przedsiębiorca – deweloper będzie świadczył usługę na rzecz przedsiębiorcy, jakim jest firma Google. W takiej sytuacji opodatkowanie podatkiem VAT będzie przebiegało zgodnie z zasadą wynikającą z art. 28b ustawy o VAT. Miejscem świadczenia usługi w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Siedziba działalności gospodarczej firmy Google mieści się w Irlandii, w związku z powyższym tam zostanie rozliczony podatek VAT. Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych, między innymi w interpretacji nr 0112-KDIL1-3.4012.300.2020.1.MR z dnia 09.09.2020 r., czy w interpretacji nr 0114-KDIP1-2.4012.594.2019.2.JŻ z dnia 21.01.2020 r.

Podsumowując należy zauważyć, że polski przedsiębiorca występujący w charakterze dewelopera, będzie wystawiał dla firmy Google fakturę z adnotacją “nie podlega”/”odwrotne obciążenie”, a podatek VAT naliczy firma Google. Dodatkowo taka transakcja jest wykazywana w informacji podsumowującej VAT-UE w części E “Informacja o wewnątrzwspólnotowym świadczeniu usług”.

Faktura za prowizję od firmy Google

Jeżeli przedsiębiorca otrzyma fakturę za prowizję pobieraną przez firmę Google, to w takim przypadku musi rozliczyć import usług wg stawki 23% i wykazać go odpowiednio w JPK_V7 w przypadku czynnych podatników lub w VAT-8/VAT-9M w przypadku podatników VAT zwolnionych.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jak kwalifikowana jest sprzedaż przez Google Play w świetle VAT?

  Jest to świadczenie usługi drogą elektroniczną.

 2. 🔸Jaki charakter mają umowy z Google Play?

  Na gruncie podatku VAT dochodzi do dwóch odmiennych transakcji: transakcji pomiędzy firmami (między Google a deweloperem) oraz transakcji między Google a użytkownikiem końcowym (między firmą a konsumentem).

 3. 🔸Kto nalicza VAT w przypadku transakcji z Google Play?

  Siedziba działalności gospodarczej firmy Google mieści się w Irlandii, w związku z powyższym tam zostanie rozliczony podatek VAT. Polski deweloper wystawia faktury dla Google z adnotacją “nie podlega”/”odwrotne obciążenie”, a podatek nalicza firma Google.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

8 komentarzy

 1. Jacek Banasiewicz

  „Zgodnie z informacjami, jakie można znaleźć na stronie Google Play, pośrednik sam zajmie się rozliczeniem VAT od sprzedaży aplikacji dokonanej przez polskiego podatnika. W związku z powyższym przedsiębiorca teoretycznie nie musi wykazywać tych transakcji w polskiej deklaracji VAT.”

  Jak to się ma w 2020 roku dla osoby fizycznej z zerowym PITem ?

 2. Janusz Jankowski

  Nie wiem jakim cudem ten artykul jest z 2018, jak w 2015 to sie zmienilo ->”Beginning January 1, 2015, due to a change in Value-Added Tax (VAT) laws in the European Union (EU), Google will be responsible for determining, charging, and remitting VAT for Google Play paid apps and in-app purchases for EU customers. No action will be required on your part.”
  Ale z tego co widze po polskim internecie dalej kraza informacje ze jak sprzedajesz na Google Play to sam wszystko robisz, jak na moje wyglada to tak samo jak z admob/adsense, jedna faktura b2b na miesiac i po klopocie.

 3. Grażyna Kulik

  Tylko pytanie na jakiego kontrahenta wystawić fakturę w tym wypadku?

 4. Marco

  Zgodnie z umową dystrybucyjną dla programistów, Google jest sprzedawcą aplikacji w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA):

  „”3.4 W przypadku gdy Google działa w charakterze przedstawiciela Dewelopera, a Deweloper w charakterze zleceniodawcy Google, Google jest ostatecznym sprzedawcą Produktów sprzedawanych i udostępnianych użytkownikom na terenie krajów/terytoriów wskazanych tutaj [link: https://support.google.com/googleplay/android-developer/answer/7645364?hl=pl%5D. Deweloper jest ostatecznym sprzedawcą Produktów, które sprzedaje lub udostępnia wszystkim pozostałym użytkownikom w Google Play. ”

  Źródło: https://play.google.com/about/developer-distribution-agreement.html

  Zatem sprzedaż na rzecz krajów EEA należy traktować jako usługę dla Google – należy wystawić im fakturę raz w miesiącu po otrzymaniu środków. Natomiast za naliczoną przez Google prowizję (15 lub 30%) od sprzedaży aplikacji w krajach EEA należy zapłacić podatek 23% w Polsce (jako import usług świadczonych przez Google).

 5. Ifirma

  Dziękujemy za wszystkie uwagi pod artykułem postaramy się je zebrać w całość i ponownie zweryfikować tematykę artykułu

 6. Grzegorz

  mam pytanie odnośnie fragmentu: „Jeżeli przedsiębiorca otrzyma fakturę za prowizję pobieraną przez firmę Google” – obecnie rozliczam się tylko w PL i planuję uruchomić płatną usługę za granicą. Obecnie nie otrzymuję żadnych faktur za prowizję od Google. Czy faktury zaczną do mnie przychodzić w momencie kiedy zacznę otrzymywać płatności z zagranicy? Jakie są inne sposoby na rozliczenie tej prowizji?

 7. M

  „Zatem sprzedaż na rzecz krajów EEA należy traktować jako usługę dla Google – należy wystawić im fakturę **raz w miesiącu** po otrzymaniu środków.”

  Co w sytuacji, gdy developer ma ustawiony limit (in-app i admob) po przekroczeniu ktorego nastepuje przelanie srodkow z dwoch wymienionych uslug?

 8. Adam

  „Jeżeli przedsiębiorca otrzyma fakturę za prowizję pobieraną przez firmę Google”
  Mam pytanie: a co jeśli nie otrzymuje faktury za prowizję? i dla czego nie otrzymuje?
  Jak w takim przypadku prawidłowo rozliczać koszty prowizji?
  Czy mogę się z Panem skontaktować na priv celem pomocy w tym rozliczaniu? bo widzę że Pan się w tym orientuje.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość