Jak rozliczać VAT z Google Play

Tablety i smartfony, a wraz z nimi różnego rodzaju aplikacje na stałe wkroczyły w nasze życie. Twórcy słynnych „apek” mogą udostępniać je, odpłatnie lub za darmo, m.in. za pomocą platformy Google Play. Co ważne, korzystanie z tej opcji sprzedaży sprawia, że po stronie przedsiębiorcy-dewelopera powstaje obowiązek odpowiedniego rozliczenia podatku od towarów i usług od sprzedanych aplikacji. Co warto wiedzieć na ten temat?

Sprzedaż aplikacji przez Google Play – jak to działa?

Google Play jest wyłącznie pośrednikiem między twórcą aplikacji a użytkownikami – Google udostępnia sklep internetowy oraz wygodny dla obu stron sposób rozliczania płatności (zarobione w ten sposób pieniądze przedsiębiorca-deweloper może wypłacać co miesiąc). W związku z powyższym, przedsiębiorca-deweloper jest sprzedawcą, na którym ciążą obowiązki księgowe (jak wykazanie przychodu ze sprzedaży, złożenie odpowiednich deklaracji).

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Jak rozliczać VAT z Google Play

Sprzedaż przez Google Play to świadczenie usług elektronicznych

Sprzedaż aplikacji za pośrednictwem Google Play to nic innego, jak świadczenie usług drogą elektroniczną – i w taki sposób należy traktować te transakcje na gruncie VAT. Co ważne, platforma ta nie pozwala na zarejestrowanie użytkownika będącego firmą, zatem każdorazowo dochodzi do sprzedaży na rzecz osoby fizycznej. Zgodnie z art. 28k ustawy o VAT tego typu usługi co do zasady należy rozliczać w kraju nabywcy, wg stawki tam obowiązującej. Polski podatnik może skorzystać z jednej z dwóch możliwości – albo zarejestrować się i rozliczać VAT w krajach swoich nabywców, albo skorzystać z procedury MOSS – Mini One Stop Shop.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Jak rozliczać VAT z Google Play

Taki sposób rozliczania VAT z tytułu sprzedaży za pośrednictwem Google Play rekomendują Krajowa Informacja Skarbowa oraz organy podatkowe w swoich interpretacjach. Okazuje się jednak, że Google nieco inaczej patrzy na tę sprawę.

Jak rozliczać VAT?

Zgodnie z informacjami, jakie można znaleźć na stronie Google Play, pośrednik sam zajmie się rozliczeniem VAT od sprzedaży aplikacji dokonanej przez polskiego podatnika. W związku z powyższym przedsiębiorca teoretycznie nie musi wykazywać tych transakcji w polskiej deklaracji VAT.

Program do faktur – Darmowe konto Jak rozliczać VAT z Google Play

W związku z powyższą rozbieżnością stanowisk w sprawie rozliczenia VAT ze sprzedaży za pośrednictwem Google Play, najlepszym rozwiązaniem jest wystąpienie z wnioskiem o interpretację indywidualną.

Ważne!

Jeżeli podatnik otrzyma fakturę za prowizję pobieraną przez Google – w takim wypadku należy rozliczyć import usług, wg stawki 23% (i wykazać go odpowiednio w deklaracji VAT-7/VAT-7K w przypadku czynnych podatników lub w VAT-9M w przypadku podatników zwolnionych (więcej na temat importu usług u podatnika zwolnionego przeczytasz tutaj).

▲ wróć na początek

Ustalanie miejsca opodatkowania usług – kliknij po dawkę praktycznych informacji!

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań