Jak rozliczyć fakturę z Airbnb lub booking.com?

Faktura z Airbnb lub Booking.com – pamiętaj, by dobrze uzupełnić dane firmy

Zarówno Airbnb, jak i Booking.com umożliwiają pobranie faktury za świadczone przez siebie usługi. Jeśli dokument taki ma stanowić dowód poniesienia firmowego kosztu, na etapie tworzenia konta użytkownika portalu należy uzupełnić dane swojej firmy (w tym także NIP wraz z prefiksem „PL”).

W przeciwnym razie faktura z Airbnb lub Booking.com zostanie wystawiona na osobę fizyczną, co oznacza, że nie będzie możliwe zaliczenie jej do kosztów podatkowych oraz odliczenie znajdującego się na niej VAT.

Faktury z Airbnb lub Booking.com – rozlicz import usług

Przez wzgląd na fakt, iż zarówno Airbnb, jak i Booking.com posiadają siedziby w innym kraju UE (odpowiednio w Irlandii i Holandii), usługi pośrednictwa przez nie świadczone polski przedsiębiorca powinien rozliczyć jako import usług.

Jeżeli nabywcą jest firma posiadająca siedzibę w innym kraju niż kraj siedziby ww. pośredników i która podała swój NIP UE, wówczas faktura z Airbnb lub Booking.com powinna zostać wystawiona bez VAT, a także zawierać informację, iż jest to odwrotne obciążenie (z ang. reverse charge).

W takim wypadku polski przedsiębiorca – niezależnie od tego, czy jest podatnikiem VAT czynnym, czy zwolnionym – powinien rozliczyć import usług (tutaj przeczytasz o imporcie usług u podatnika zwolnionego).

Rezerwacje Airbnb lub Booking.com a faktura z naliczonym VAT

Polski przedsiębiorca może otrzymać fakturę z Booking.com lub Airbnb z naliczonym VAT. Stanie się tak, gdy w danych firmy w ogóle nie pojawi się NIP UE lub też będzie on nieaktywny.

Co ważne, również w tym wypadku konieczne jest rozliczenie importu usług. Podstawę do naliczenia podatku będzie stanowiła wówczas kwota brutto z faktury (więcej na temat faktur zagranicznych z naliczonym VAT przeczytasz tutaj).

Nocleg przez Airbnb lub Booking.com w kosztach

Jeżeli faktura z Booking.com lub Airbnb dotyczy usługi związanej z działalnością gospodarczą, wówczas koszt ten należy ująć w kol. 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów („pozostałe wydatki”).

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

1 dzień temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

1 dzień temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

1 dzień temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

1 dzień temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

2 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

2 dni temu