Blog ifirma.pl

Jak ustalić miejsce opodatkowania usługi zagranicznej

|
|
2 minut czytania
Dokonując zarówno importu usług, jak i świadcząc je na rzecz zagranicznych przedsiębiorców, polscy podatnicy powinni w odpowiedni sposób ustalić miejsce opodatkowania danej transakcji. Okazuje się bowiem, że nie zawsze będą one podlegały opodatkowaniu w kraju, w którym fizycznie zostały wykonane. Jak zatem właściwie ustalić miejsce opodatkowania usługi zagranicznej?

Miejsce opodatkowania usługi - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Dokonując zarówno importu usług, jak i świadcząc je na rzecz zagranicznych przedsiębiorców, polscy podatnicy powinni w odpowiedni sposób ustalić miejsce opodatkowania danej transakcji. Okazuje się bowiem, że nie zawsze będą one podlegały opodatkowaniu w kraju, w którym fizycznie zostały wykonane. Jak zatem właściwie ustalić to miejsce dla usługi zagranicznej?

Podstawa prawna

Szczegółowe zasady ustalania miejsca opodatkowania usług znajdziemy w art. 22-28o ustawy o VAT. Co istotne, reguły te są jednakowe we wszystkich państwach UE, dzięki czemu możliwe jest prawidłowe rozliczanie tego typu transakcji na terenie całej Wspólnoty. Dokonując zakupu lub sprzedaży usługi, każdorazowo warto zajrzeć do ustawy, by odpowiednio ustalić miejsce jej opodatkowania.

Miejsce opodatkowania – zasada ogólna

Zasada ogólna przy określaniu miejsca opodatkowania (świadczenia) usługi na rzecz firmy z innego kraju mówi, że miejscem tym jest kraj, w którym usługobiorca posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, stałe miejsce zamieszkania lub też stałe miejsce pobytu. Jest to regulacja wynikająca bezpośrednio z art. 28b ustawy o VAT.

Jeżeli zatem świadczymy usługę na rzecz zagranicznej firmy, dla której miejsce opodatkowania określa się zgodnie z zasadą ogólną, wówczas wystawiamy fakturę bez naliczania polskiego VAT (ze stawką „np” oraz sformułowaniem „VAT rozlicza nabywca/riverse charge”). Jeżeli natomiast kupujemy taką usługę, jesteśmy zobowiązani rozliczyć import usług, naliczając VAT wg krajowej stawki.

Wyjątki

Śledząc już sam wspomniany art. 28b ustawy o VAT można zauważyć, że do opisanej wyżej zasady ogólnej ustalania miejsca opodatkowania usługi pojawia się szereg wyjątków. W poniższej tabeli prezentujemy kilka z nich:

 
RODZAJ USŁUGI
MIEJSCE OPODATKOWANIA
PODSTAWA PRAWNA
usługi związane z nieruchomościami w miejscu położenia nieruchomości (np. usługi remontowe lub nocleg w domu/hotelu położonym na terenie Niemiec – miejscem będą Niemcy) art. 28e
transport towarów na zasadach ogólnych, jeśli transport odbywa się na terenie UE i jest wykonywany przez podatnika z kraju UE art. 28f ust. 1a pkt 1
usługi w dziedzinie kultury, sportu, sztuki i nauki miejsce, gdzie imprezy te faktycznie się odbywają art. 28g ust. 1
usługi cateringowe i restauracyjne miejsce, gdzie są faktycznie świadczone (wyjątek – usługi świadczone np. na statku lub pokładzie samolotu – opodatkowanie w kraju rozpoczęcia transportu) art. 28i
 

Sprawdź, czy kupując spoza UE musisz rejestrować się do VAT-UE!

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie