Jak ustalić miejsce opodatkowania usługi zagranicznej

wiadczenie usług poza terytorium kraju

Dokonując zarówno importu usług, jak i świadcząc je na rzecz zagranicznych przedsiębiorców, polscy podatnicy powinni w odpowiedni sposób ustalić miejsce opodatkowania danej transakcji. Okazuje się bowiem, że nie zawsze będą one podlegały opodatkowaniu w kraju, w którym fizycznie zostały wykonane. Jak zatem właściwie ustalić miejsce opodatkowania usługi zagranicznej?

Miejsce opodatkowania usługi - omówione zagadnienia:

Dokonując zarówno importu usług, jak i świadcząc je na rzecz zagranicznych przedsiębiorców, polscy podatnicy powinni w odpowiedni sposób ustalić miejsce opodatkowania danej transakcji. Okazuje się bowiem, że nie zawsze będą one podlegały opodatkowaniu w kraju, w którym fizycznie zostały wykonane. Jak zatem właściwie ustalić to miejsce dla usługi zagranicznej?

Podstawa prawna

Szczegółowe zasady ustalania miejsca opodatkowania usług znajdziemy w art. 22-28o ustawy o VAT. Co istotne, reguły te są jednakowe we wszystkich państwach UE, dzięki czemu możliwe jest prawidłowe rozliczanie tego typu transakcji na terenie całej Wspólnoty. Dokonując zakupu lub sprzedaży usługi, każdorazowo warto zajrzeć do ustawy, by odpowiednio ustalić miejsce jej opodatkowania.

Miejsce opodatkowania – zasada ogólna

Zasada ogólna przy określaniu miejsca opodatkowania (świadczenia) usługi na rzecz firmy z innego kraju mówi, że miejscem tym jest kraj, w którym usługobiorca posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, stałe miejsce zamieszkania lub też stałe miejsce pobytu. Jest to regulacja wynikająca bezpośrednio z art. 28b ustawy o VAT.

Jeżeli zatem świadczymy usługę na rzecz zagranicznej firmy, dla której miejsce opodatkowania określa się zgodnie z zasadą ogólną, wówczas wystawiamy fakturę bez naliczania polskiego VAT (ze stawką „np” oraz sformułowaniem „VAT rozlicza nabywca/riverse charge”). Jeżeli natomiast kupujemy taką usługę, jesteśmy zobowiązani rozliczyć import usług, naliczając VAT wg krajowej stawki.

Wyjątki

Śledząc już sam wspomniany art. 28b ustawy o VAT można zauważyć, że do opisanej wyżej zasady ogólnej ustalania miejsca opodatkowania usługi pojawia się szereg wyjątków. W poniższej tabeli prezentujemy kilka z nich:

 
RODZAJ USŁUGI
MIEJSCE OPODATKOWANIA
PODSTAWA PRAWNA
usługi związane z nieruchomościami w miejscu położenia nieruchomości (np. usługi remontowe lub nocleg w domu/hotelu położonym na terenie Niemiec – miejscem będą Niemcy) art. 28e
transport towarów na zasadach ogólnych, jeśli transport odbywa się na terenie UE i jest wykonywany przez podatnika z kraju UE art. 28f ust. 1a pkt 1
usługi w dziedzinie kultury, sportu, sztuki i nauki miejsce, gdzie imprezy te faktycznie się odbywają art. 28g ust. 1
usługi cateringowe i restauracyjne miejsce, gdzie są faktycznie świadczone (wyjątek – usługi świadczone np. na statku lub pokładzie samolotu – opodatkowanie w kraju rozpoczęcia transportu) art. 28i
 

Sprawdź, czy kupując spoza UE musisz rejestrować się do VAT-UE!
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość