Jak rozliczyć faktury na podstawie umowy barterowej, które chcemy kompensować?

rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Zawarłeś umowę barterową jednak nie jesteś w stanie dochować jej warunków z przyczyn od ciebie niezależnych? Sprawdź w jak możesz rozliczyć się ze swoim kontrahentem nie tracąc płynności finansowej.

Umowa barterowa jest to rodzaj umowy nienazwanej. Strony zawierają porozumienie na mocy, którego dokonują wymiany towaru na towar, towaru na usługę, usługi na usługę. Cała transakcja przebiega bezgotówkowo i powinna być równoważna kwotowo. Często obiegową opinią jest uznawanie barteru na gruncie podatków jako neutralnego podatkowo. W rzeczywistości gospodarczej może dojść do sytuacji, w których kwoty transakcji mogą być różne lub mogą ulec zmianie na skutek nieprzewidzianych okoliczności na etapie zawierania umowy. Co w takiej sytuacji?

Jak rozliczyć umowę barterową w PIT i VAT?

Rozliczenia podatkowe w modelowym układzie, tzn. gdy kwoty umowy są ekwiwalentne odbywają się na zasadach ogólnych. Faktury wystawiane są zarówno przez sprzedawcę jak i nabywcę na dostarczone towary lub usługi – są równe kwotowo.

W przypadku zryczałtowanego podatku dochodowego barter będzie wykazany jedynie po stronie przychodów i ujęty w ewidencji przychodów.

W podatku VAT stosujemy stawki podatku od towarów i usług właściwe dla danego towaru lub usługi. Księgowania przeprowadza się zarówno w rejestrze VAT sprzedaży jak również w rejestrze VAT zakupu.

W jakich sytuacjach barter może nie być równoważny kwotowo?

Barter jest umową nienazwaną, a z tym wiąże się dość duża swoboda jej konstruowania. Może dojść do sytuacji, że kwoty barteru będą różne i część zobowiązania pozostaje do uregulowania. Nie ma przeszkód natury prawnej, aby te kwoty nie mogły być różne. Może to wystąpić w sytuacjach typu:

  • Przeszkody natury obiektywnej niemożliwe do przewidzenia na etapie podpisywania umowy,
  • Niedochowanie warunków umowy – częściowe lub całkowite.

Przykład 1

Firma X zawarła umowę barterową z firmą Y. Firma X ma wyremontować maszynę przemysłową firmy Y, natomiast firma Y ma dostarczyć określone towary do firmy X. Na etapie realizacji umowy firma Y nie może się z niej wywiązać, ponieważ dostawca nie produkuje już towarów, o których była mowa w umowie barterowej.

Firma X rozpoczęła już naprawę maszyny w związku z tym ustalono, że zapłata za naprawę zostanie zrealizowana poprzez kompensatę zobowiązania.

▲ wróć na początek

W jaki sposób rozliczyć barter mieszany?

Może się zdarzyć, że kwoty umowy barterowej będą różne. W takiej sytuacji pozostałą kwotę zobowiązania można regulować w dowolny, ustalony przez strony sposób. Może to być zapłata w pieniądzu, ale może to być również kompensata. Należy pamiętać, że podstawa opodatkowania będzie równa sumie barteru i zapłaty lub kompensaty. Barter mieszany albo częściowy to jest potoczne określenie dla transakcji handlowej, w której dochodzi w części do barteru a w części do zapłaty lub kompensaty.

Księgowanie faktur barterowych częściowo kompensowanych

Pomimo, że barter jest transakcją bezgotówkową to i tak w umowie określa się kwoty, na które będzie opiewała dana transakcja zamiany. W związku z tym rozliczanie faktur barterowych co do zasady nie różni się od księgowania faktur wystawianych i otrzymywanych na zasadach ogólnych.

W przypadku rozliczania barteru częściowego wystąpią okoliczności „zapłaty”: w towarze, usłudze, pieniądzu bądź kompensacie. Aby dokonać kompensaty wierzytelności powinna ona być wymagalna, a gdy jest niewymagalna strony wyrażają zgodę na jej dokonanie.

Faktura wystawiana jest przez obie strony na całą kwotę zobowiązania i należności bez względu na formę rozliczenia: barter, kompensata, płatność gotówkowa, bezgotówkowa.

Księgowania w PKPiR dokonuje się w kwotach netto po stronie przychodów ze sprzedaży. Po stronie kosztów uzyskania przychodów w kolumnie zakup towarów handlowych i materiałów albo pozostałe wydatki, w zależności od charakteru przeprowadzonej transakcji.

Księgowań w rejestrze VAT sprzedaży i zakupów dokonuje się w sposób typowy dla innych operacji gospodarczych. Podstawą ujęcia w ewidencjach jest prawidłowo wystawiona faktura VAT.

Barter czy też kompensata jest formą rozliczeń finansowych pomiędzy przedsiębiorcami. Właściwe ich udokumentowanie ma znaczenie między innymi z uwagi na ulgę na złe długi w VAT czy też limit płatności gotówkowych do 15.000 zł.

Sprawdź jak prawidłowo prowadzić ewidencje VAT.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość