Blog ifirma.pl

Jak rozliczyć faktury na podstawie umowy barterowej, które chcemy kompensować?

|
|
4 minut czytania
Zawarłeś umowę barterową jednak nie jesteś w stanie dochować jej warunków z przyczyn od ciebie niezależnych? Sprawdź w jak możesz rozliczyć się ze swoim kontrahentem nie tracąc płynności finansowej.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Umowa barterowa jest to rodzaj umowy nienazwanej. Strony zawierają porozumienie na mocy, którego dokonują wymiany towaru na towar, towaru na usługę, usługi na usługę. Cała transakcja przebiega bezgotówkowo i powinna być równoważna kwotowo. Często obiegową opinią jest uznawanie barteru na gruncie podatków jako neutralnego podatkowo. W rzeczywistości gospodarczej może dojść do sytuacji, w których kwoty transakcji mogą być różne lub mogą ulec zmianie na skutek nieprzewidzianych okoliczności na etapie zawierania umowy. Co w takiej sytuacji?

Jak rozliczyć umowę barterową w PIT i VAT?

Rozliczenia podatkowe w modelowym układzie, tzn. gdy kwoty umowy są ekwiwalentne odbywają się na zasadach ogólnych. Faktury wystawiane są zarówno przez sprzedawcę jak i nabywcę na dostarczone towary lub usługi – są równe kwotowo.

W przypadku zryczałtowanego podatku dochodowego barter będzie wykazany jedynie po stronie przychodów i ujęty w ewidencji przychodów.

W podatku VAT stosujemy stawki podatku od towarów i usług właściwe dla danego towaru lub usługi. Księgowania przeprowadza się zarówno w rejestrze VAT sprzedaży jak również w rejestrze VAT zakupu.

W jakich sytuacjach barter może nie być równoważny kwotowo?

Barter jest umową nienazwaną, a z tym wiąże się dość duża swoboda jej konstruowania. Może dojść do sytuacji, że kwoty barteru będą różne i część zobowiązania pozostaje do uregulowania. Nie ma przeszkód natury prawnej, aby te kwoty nie mogły być różne. Może to wystąpić w sytuacjach typu:

 • Przeszkody natury obiektywnej niemożliwe do przewidzenia na etapie podpisywania umowy,
 • Niedochowanie warunków umowy – częściowe lub całkowite.

Przykład 1

Firma X zawarła umowę barterową z firmą Y. Firma X ma wyremontować maszynę przemysłową firmy Y, natomiast firma Y ma dostarczyć określone towary do firmy X. Na etapie realizacji umowy firma Y nie może się z niej wywiązać, ponieważ dostawca nie produkuje już towarów, o których była mowa w umowie barterowej.

Firma X rozpoczęła już naprawę maszyny w związku z tym ustalono, że zapłata za naprawę zostanie zrealizowana poprzez kompensatę zobowiązania.

▲ wróć na początek

W jaki sposób rozliczyć barter mieszany?

Może się zdarzyć, że kwoty umowy barterowej będą różne. W takiej sytuacji pozostałą kwotę zobowiązania można regulować w dowolny, ustalony przez strony sposób. Może to być zapłata w pieniądzu, ale może to być również kompensata. Należy pamiętać, że podstawa opodatkowania będzie równa sumie barteru i zapłaty lub kompensaty. Barter mieszany albo częściowy to jest potoczne określenie dla transakcji handlowej, w której dochodzi w części do barteru a w części do zapłaty lub kompensaty.

Księgowanie faktur barterowych częściowo kompensowanych

Pomimo, że barter jest transakcją bezgotówkową to i tak w umowie określa się kwoty, na które będzie opiewała dana transakcja zamiany. W związku z tym rozliczanie faktur barterowych co do zasady nie różni się od księgowania faktur wystawianych i otrzymywanych na zasadach ogólnych.

W przypadku rozliczania barteru częściowego wystąpią okoliczności „zapłaty”: w towarze, usłudze, pieniądzu bądź kompensacie. Aby dokonać kompensaty wierzytelności powinna ona być wymagalna, a gdy jest niewymagalna strony wyrażają zgodę na jej dokonanie.

Faktura wystawiana jest przez obie strony na całą kwotę zobowiązania i należności bez względu na formę rozliczenia: barter, kompensata, płatność gotówkowa, bezgotówkowa.

Księgowania w PKPiR dokonuje się w kwotach netto po stronie przychodów ze sprzedaży. Po stronie kosztów uzyskania przychodów w kolumnie zakup towarów handlowych i materiałów albo pozostałe wydatki, w zależności od charakteru przeprowadzonej transakcji.

Księgowań w rejestrze VAT sprzedaży i zakupów dokonuje się w sposób typowy dla innych operacji gospodarczych. Podstawą ujęcia w ewidencjach jest prawidłowo wystawiona faktura VAT.

Barter czy też kompensata jest formą rozliczeń finansowych pomiędzy przedsiębiorcami. Właściwe ich udokumentowanie ma znaczenie między innymi z uwagi na ulgę na złe długi w VAT czy też limit płatności gotówkowych do 15.000 zł.

Sprawdź jak prawidłowo prowadzić ewidencje VAT.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie