Jak rozliczyć import usług z naliczonym VAT?

import usług z naliczonym vat

Otrzymałeś fakturę za nabycie usługi importowej z naliczonym podatkiem VAT? Sprawdź, w jaki sposób prawidłowo zaksięgować taki dokument.

Przedsiębiorcy w prowadzonej działalności gospodarczej bardzo często dokonują importu usług. Dotyczy to różnego rodzaju transakcji nabywanych od zagranicznych gigantów, takich jak: Google, Facebook, Adobe, Microsoft. W transakcjach dokonywanych pomiędzy firmami, faktury za usługę powinny być wystawione bez podatku VAT. Polski przedsiębiorca, który zakupi taką usługę, jest zobowiązany do rozliczenia podatku w Polsce. W jaki sposób należy postąpić, jeżeli na fakturze znajdzie się jednak naliczony podatek VAT?

Kiedy na fakturze może być wykazany podatek VAT?

Przy zakupie usług importowych obowiązują określone obowiązki rozliczenia podatku VAT w Polsce, o czym już wielokrotnie pisaliśmy. Może się jednak zdarzyć, że faktura dokumentująca transakcję zostanie wystawiona z naliczonym podatkiem VAT. Taka sytuacja może wystąpić w sytuacji, kiedy nie mamy jeszcze aktywnego numeru VAT-UE, podaliśmy błędne dane do wystawienia faktury lub po prostu wystąpiła pomyłka przy wystawieniu faktury.

W jaki sposób rozliczyć import usług z naliczonym VAT zagranicznym?

Jeżeli wystąpi tego rodzaju sytuacja, że na otrzymanej fakturze znajdzie się naliczony podatek VAT, to należy taką fakturę rozliczyć w wartości brutto, jaka znajduje się na dokumencie.

Przykład

Anna Kowalska jest czynnym podatnikiem VAT, otrzymała fakturę od firmy Google na kwotę netto 1.000 zł (po przeliczeniu na PLN) i 230 zł podatek VAT, łączna wartość faktury to 1.230 zł. Pani Ania taką transakcję musi rozliczyć w kwocie brutto. W podstawie opodatkowania podatkiem VAT znajdzie się kwota 1.230 zł, do której należy naliczyć VAT w wysokości 282,90 zł i te kwoty muszą się pojawić w części deklaracyjnej i ewidencyjnej JPK_V7. Natomiast w PKPiR zostanie zaksięgowana kwota brutto z faktury, czyli 1.230 zł.

Jak rozliczyć import usług z naliczonym polskim VAT?

Jeżeliby się okazało, że faktura za import usług zostanie wystawiona z naliczonym polskim podatkiem VAT, firma będzie podawała NIP nadany w Polsce, ale nie będzie posiadała siedziby działalności gospodarczej w naszym kraju, to wówczas taki dokument należy rozliczyć, jak import usług na zasadach ogólnych. W takim przypadku w podstawie opodatkowania znajdzie się kwota brutto, z naliczonym polskim VAT. Do kwoty brutto trzeba będzie naliczyć podatek VAT krajowy w wysokości 23% i tak wykazać w JPK_V7.

Należy również zwrócić uwagę na niewłaściwe rozliczanie transakcji w ramach procedury VAT OSS.

Często zagraniczni kontrahenci błędnie traktują przedsiębiorców z Polski (również innych krajów UE) jako konsumentów. Wówczas dla usług rozliczanych w ramach procedury VAT OSS na fakturach zostaje naliczany polski podatek VAT. Pomimo, że procedura przeznaczona jest dla osób prywatnych i kupujący przedsiębiorcy podają dane firmowe, to i tak na fakturach doliczany jest polski podatek VAT. Błędnie naliczonego podatku VAT nie można odliczyć, a dodatkowo trzeba doliczyć właściwą stawkę VAT obowiązującą na dane usługi w Polsce do kwoty brutto z faktury.

Pamiętajmy, aby zwracać uwagę na faktury wystawiane przez zagranicznych kontrahentów. Nawet jeżeli faktura zostanie wystawiona nieprawidłowo przez zagraniczną firmę z zagranicznym podatkiem VAT, to należy uznać, że kwota brutto z faktury będzie w podstawie do opodatkowania VAT w Polsce.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Faktura z UE z naliczonym podatkiem VAT - jak księgować?

  Jeżeli wystąpi tego rodzaju sytuacja, że na otrzymanej fakturze znajdzie się naliczony podatek VAT, to należy taką fakturę rozliczyć w wartości brutto, jaka znajduje się na dokumencie.

 2. 🔸Faktura zagraniczna z VAT a import usług - jak rozliczyć?

  Jeżeliby się okazało, że faktura za import usług zostanie wystawiona z naliczonym polskim podatkiem VAT, firma będzie podawała NIP nadany w Polsce, ale nie będzie posiadała siedziby działalności gospodarczej w naszym kraju, to wówczas taki dokument należy rozliczyć, jak import usług na zasadach ogólnych.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. Alina

  super artykuł – Precyzyjny, zrozumiały w mojej ocenie dla każdego nawet dla takiego , który nie zna ustawy o VAT , zgodny z obowiązującymi przepisami
  często korzystam z artykułów ifirma i w każdej sprawie zawsze ok
  przykłady ifirma warunkują, że wiedza jest prawidłowo odczytana
  polecam
  Alina

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość