Blog ifirma.pl

Jak rozliczyć import usług z naliczonym VAT?

|
Otrzymałeś fakturę za nabycie usługi importowej z naliczonym podatkiem VAT? Sprawdź, w jaki sposób prawidłowo zaksięgować taki dokument.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy w prowadzonej działalności gospodarczej bardzo często dokonują importu usług. Dotyczy to różnego rodzaju transakcji nabywanych od zagranicznych gigantów, takich jak: Google, Facebook, Adobe, Microsoft. W transakcjach dokonywanych pomiędzy firmami, faktury za usługę powinny być wystawione bez podatku VAT. Polski przedsiębiorca, który zakupi taką usługę, jest zobowiązany do rozliczenia podatku w Polsce. W jaki sposób należy postąpić, jeżeli na fakturze znajdzie się jednak naliczony podatek VAT?

Kiedy na fakturze może być wykazany podatek VAT?

Przy zakupie usług importowych obowiązują określone obowiązki rozliczenia podatku VAT w Polsce, o czym już wielokrotnie pisaliśmy. Może się jednak zdarzyć, że faktura dokumentująca transakcję zostanie wystawiona z naliczonym podatkiem VAT. Taka sytuacja może wystąpić w sytuacji, kiedy nie mamy jeszcze aktywnego numeru VAT-UE, podaliśmy błędne dane do wystawienia faktury lub po prostu wystąpiła pomyłka przy wystawieniu faktury.

W jaki sposób rozliczyć import usług z naliczonym VAT zagranicznym?

Jeżeli wystąpi tego rodzaju sytuacja, że na otrzymanej fakturze znajdzie się naliczony podatek VAT, to należy taką fakturę rozliczyć w wartości brutto, jaka znajduje się na dokumencie.

Przykład

Anna Kowalska jest czynnym podatnikiem VAT, otrzymała fakturę od firmy Google na kwotę netto 1.000 zł (po przeliczeniu na PLN) i 230 zł podatek VAT, łączna wartość faktury to 1.230 zł. Pani Ania taką transakcję musi rozliczyć w kwocie brutto. W podstawie opodatkowania podatkiem VAT znajdzie się kwota 1.230 zł, do której należy naliczyć VAT w wysokości 282,90 zł i te kwoty muszą się pojawić w części deklaracyjnej i ewidencyjnej JPK_V7. Natomiast w PKPiR zostanie zaksięgowana kwota brutto z faktury, czyli 1.230 zł.

Jak rozliczyć import usług z naliczonym polskim VAT?

Jeżeliby się okazało, że faktura za import usług zostanie wystawiona z naliczonym polskim podatkiem VAT, firma będzie podawała NIP nadany w Polsce, ale nie będzie posiadała siedziby działalności gospodarczej w naszym kraju, to wówczas taki dokument należy rozliczyć, jak import usług na zasadach ogólnych. W takim przypadku w podstawie opodatkowania znajdzie się kwota brutto, z naliczonym polskim VAT. Do kwoty brutto trzeba będzie naliczyć podatek VAT krajowy w wysokości 23% i tak wykazać w JPK_V7.

Należy również zwrócić uwagę na niewłaściwe rozliczanie transakcji w ramach procedury VAT OSS.

Często zagraniczni kontrahenci błędnie traktują przedsiębiorców z Polski (również innych krajów UE) jako konsumentów. Wówczas dla usług rozliczanych w ramach procedury VAT OSS na fakturach zostaje naliczany polski podatek VAT. Pomimo, że procedura przeznaczona jest dla osób prywatnych i kupujący przedsiębiorcy podają dane firmowe, to i tak na fakturach doliczany jest polski podatek VAT. Błędnie naliczonego podatku VAT nie można odliczyć, a dodatkowo trzeba doliczyć właściwą stawkę VAT obowiązującą na dane usługi w Polsce do kwoty brutto z faktury.

Pamiętajmy, aby zwracać uwagę na faktury wystawiane przez zagranicznych kontrahentów. Nawet jeżeli faktura zostanie wystawiona nieprawidłowo przez zagraniczną firmę z zagranicznym podatkiem VAT, to należy uznać, że kwota brutto z faktury będzie w podstawie do opodatkowania VAT w Polsce.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Faktura z UE z naliczonym podatkiem VAT - jak księgować?

   Jeżeli wystąpi tego rodzaju sytuacja, że na otrzymanej fakturze znajdzie się naliczony podatek VAT, to należy taką fakturę rozliczyć w wartości brutto, jaka znajduje się na dokumencie.
  2. Faktura zagraniczna z VAT a import usług - jak rozliczyć?

   Jeżeliby się okazało, że faktura za import usług zostanie wystawiona z naliczonym polskim podatkiem VAT, firma będzie podawała NIP nadany w Polsce, ale nie będzie posiadała siedziby działalności gospodarczej w naszym kraju, to wówczas taki dokument należy rozliczyć, jak import usług na zasadach ogólnych.
  Komentarze czytelników
  1. 1 czerwca 2022 o 10:47
   Alina

   super artykuł – Precyzyjny, zrozumiały w mojej ocenie dla każdego nawet dla takiego , który nie zna ustawy o VAT , zgodny z obowiązującymi przepisami
   często korzystam z artykułów ifirma i w każdej sprawie zawsze ok
   przykłady ifirma warunkują, że wiedza jest prawidłowo odczytana
   polecam
   Alina

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie