Blog ifirma.pl

Sprzedaż towarów na rzecz osób fizycznych z krajów UE a VAT

|
|
2 minut czytania
To już normalne, że polskie firmy znajdują nabywców na swoje produkty lub towary poza granicami Polski. Jednak pierwsza tego typu transakcja rodzi pewne wątpliwości – w jaki sposób należy potraktować taką transakcję na gruncie VAT? Czy jest to WDT? Kliknij po pakiet praktycznych informacji na ten temat!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Sprzedaż towarów na rzecz osób fizycznych z krajów UE nie stanowi wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. To, jaka stawka VAT znajdzie zastosowanie zależy od kilku czynników. Sprawdź, w jaki sposób rozliczyć sprzedaż na rzecz osób fizycznych (niebędących podatnikami VAT) z krajów unijnych na gruncie podatku od towarów i usług!

Sprzedaż towarów osobie prywatnej z UE przez podatnika VAT

Jeżeli polski przedsiębiorca, który dokonuje sprzedaży towarów na rzecz osoby fizycznej z innego kraju UE, jest czynnym podatnikiem VAT, wówczas co do zasady powinien on opodatkować taką sprzedaż w kraju, w którym zakończyła się dostawa (towar został skonsumowany). Takiej transakcji nie wykazuje się w żaden sposób w polskiej deklaracji VAT. Jednak by ułatwić handel między krajami członkowskimi Unii Europejskiej, wprowadzone zostały uproszczenia w rozliczaniu tego typu transakcji, pod warunkiem, że spełniają one warunki pozwalające na uznanie ich za sprzedaż wysyłkową.

Jeżeli ww. warunki są spełnione, wówczas polski przedsiębiorca nie musi (ale może) rejestrować się w kraju nabywcy i rozliczać tam podatku od towarów i usług. Zastosowanie znajdzie wówczas polska stawka VAT (najczęściej 23%). Co ważne, z tego uproszczenia można korzystać do limitów sprzedaży wysyłkowej określanych indywidualnie przez każde państwo członkowskie (np. w Niemczech jest to 100 tys. EUR rocznie, a w Czechach 34 tys. EUR rocznie). Po przekroczeniu progu tego typu transakcji z danym krajem w ciągu roku, konieczna staje się rejestracja do VAT w tamtejszym urzędzie.

Sprzedaż towarów osobie prywatnej z UE przez podatnika zwolnionego z VAT

Jeżeli sprzedaży towarów dla osoby fizycznej z innego kraju członkowskiego dokonuje polska firma, która korzysta ze zwolnienia z VAT. Wówczas tego typu transakcja powinna być traktowana jak zwykła sprzedaż krajowa. Należy uwzględnić ją w uproszczonym rejestrze sprzedaży i wystawić fakturę ze stawką “zw” oraz podstawą zwolnienia z VAT.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Jak wygląda sytuacja ze sprzedażą osobie fizycznej z UE a VAT-em?

   Jeżeli polski przedsiębiorca, który dokonuje sprzedaży towarów na rzecz osoby fizycznej z innego kraju UE, jest czynnym podatnikiem VAT, wówczas co do zasady powinien on opodatkować taką sprzedaż w kraju, w którym zakończyła się dostawa (towar został skonsumowany). Takiej transakcji nie wykazuje się w żaden sposób w polskiej deklaracji VAT.
  Komentarze czytelników
  1. 13 kwietnia 2021 o 21:52
   Tadek

   Proszę o podpowiedź co w sytuacji jeżeli:
   – prowadzę sprzedaż do UE (firma – firma),
   – chcę sprzedawać również do UE (firma – osoba fizyczna)
   – towary chcę dostarczać osobiście, a nie wysyłkowo (taka specyfika), płatność gotówka przy odbiorze
   – wystawiam FV (0%), nie posiadam kasy fiskalnej
   – składam deklaracje INTRASTAT wywóz, jak by się miała sprzedaż do osoby fizycznej do tych deklaracji
   – jak połączyć biznes na terenie UE (firma – firma i firma – osoba fizyczna)

  2. 12 maja 2022 o 01:11
   POWERRubber.com

   Dzień dobry,
   Rozszerzamy zasięg swojego działania na kraje Europy zachowniej. Proszę o informację jakim VATem, podatkiem mamy dokonywać wyliczeń dla sprzedaży dla osoby prywatnej z innego kraju członkowskiego.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie