Sprzedaż towarów na rzecz osób fizycznych z krajów UE a VAT

Sprzedaż towarów na rzecz osób fizycznych z krajów UE nie stanowi wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. To, jaka stawka VAT znajdzie zastosowanie zależy od kilku czynników. Sprawdź, w jaki sposób rozliczyć sprzedaż na rzecz osób fizycznych (niebędących podatnikami VAT) z krajów unijnych na gruncie podatku od towarów i usług!

Sprzedaż towarów osobie prywatnej z UE przez podatnika VAT

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa arrow6 Jeżeli polski przedsiębiorca, który dokonuje sprzedaży towarów na rzecz osoby fizycznej z innego kraju UE, jest czynnym podatnikiem VAT, wówczas co do zasady powinien on opodatkować taką sprzedaż w kraju, w którym zakończyła się dostawa (towar został skonsumowany). Takiej transakcji nie wykazuje się w żaden sposób w polskiej deklaracji VAT. Jednak by ułatwić handel między krajami członkowskimi Unii Europejskiej, wprowadzone zostały uproszczenia w rozliczaniu tego typu transakcji, pod warunkiem, że spełniają one warunki pozwalające na uznanie ich za sprzedaż wysyłkową. Księgowość Internetowa – 3 miesiące za darmo arrow6
Sprzedaż wysyłkowa to sprzedaż towarów przez polskiego podatnika VAT, gdy towary te są transportowane bezpośrednio z Polski do kraju nabywcy, którym jest osoba prywatna (tzn. nieprowadząca własnej działalności gospodarczej).
Jeżeli ww. warunki są spełnione, wówczas polski przedsiębiorca nie musi (ale może) rejestrować się w kraju nabywcy i rozliczać tam podatku od towarów i usług. Zastosowanie znajdzie wówczas polska stawka VAT (najczęściej 23%). Co ważne, z tego uproszczenia można korzystać do limitów sprzedaży wysyłkowej określanych indywidualnie przez każde państwo członkowskie (np. w Niemczech jest to 100 tys. EUR rocznie, a w Czechach 34 tys. EUR rocznie). Po przekroczeniu progu tego typu transakcji z danym krajem w ciągu roku, konieczna staje się rejestracja do VAT w tamtejszym urzędzie.
Ważne!

Sprzedaż towarów na rzecz osób fizycznych z krajów UE każdorazowo należy udokumentować fakturą (zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT). Więcej na temat sprzedaży wysyłkowej i związanych z nią ograniczeniach przeczytasz tutaj.

Program do faktur – Darmowe konto arrow6

Sprzedaż towarów osobie prywatnej z UE przez podatnika zwolnionego z VAT

Jeżeli sprzedaży towarów dla osoby fizycznej z innego kraju członkowskiego dokonuje polska firma, która korzysta ze zwolnienia z VAT. Wówczas tego typu transakcja powinna być traktowana jak zwykła sprzedaż krajowa. Należy uwzględnić ją w uproszczonym rejestrze sprzedaży i wystawić fakturę ze stawką “zw” oraz podstawą zwolnienia z VAT.  

Sprawdź, jak wystawić fakturę sprzedaży wysyłkowej!

  Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI