Jak rozliczyć w działalności pojazd zakupiony na fakturę marża?

faktura vat marża samochód

Kupiłeś pojazd samochodowy na fakturę VAT marża? Sprawdź jak prawidłowo zaksięgować.

Zakup pojazdu samochodowego do firmy wiąże się z właściwym udokumentowaniem przedmiotu zakupu. W ewidencjach, które prowadzi przedsiębiorca, mogą się znaleźć jedynie takie dokumenty, które są zgodne z obowiązującymi przepisami. Ustawy bądź rozporządzenia w sposób szczegółowy omawiają wymagania, jakie powinny spełniać. Kiedy wystawia się fakturę VAT marża za samochód i jak ją rozliczyć?

Pojazd samochodowy w działalności

Pod pojęciem “pojazdu samochodowego” kryje się nie tylko samochód, ale również pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego. Tym samym do kategorii pojazdów samochodowych można zaliczyć:

Pojazdy ciężarowe w świetle przepisów podatkowych to samochody o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t.  

W definicję samochodu ciężarowego według ustawy o VAT wpisują się także:

 • pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
  • klasyfikowany na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van, lub
  • z otwartą częścią do przewozu ładunków;
 • pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
pod warunkiem przejścia dodatkowego badania technicznego i uzyskania zaświadczenia VAT-1 lub VAT-2 , które stanowią podstawę do wpisu w dowodzie rejestracyjnym.

Faktura VAT marża za samochód

Sprzedaż towarów używanych, w tym pojazdów samochodowych może być objęta procedurą VAT marża. Na tak wystawionej fakturze przez dostawcę nie znajdziemy kwoty podatku VAT, wpisana cena sprzedaży jest kwotą brutto. Sprzedawca jest zobowiązany do naliczenia i zapłaty podatku VAT należnego do urzędu skarbowego. W przypadku procedury VAT marża podstawą jest marża naliczana przez sprzedawcę, którą oblicza się odejmując od kwoty sprzedaży kwotę nabycia. Kwota wynikowa jest marżą brutto, od której sprzedawca musi obliczyć podatek VAT.

Ujmowanie faktury VAT marża za samochód u nabywcy

Wystawca jest zobowiązany wystawiając fakturę VAT marża prawidłowo ją oznaczyć, w przypadku pojazdu samochodowego będzie to: „procedura marży – towary używane”. Nabywca na fakturze VAT marża nie widzi kwoty podatku VAT tylko kwotę marży brutto, nie ma więc prawa do obniżenia podatku VAT należnego o podatek naliczony. W takim przypadku nabycie pojazdu samochodowego dokumentowane fakturą VAT marża będzie tak samo księgowane w podatku dochodowym (VAT nie występuje) zarówno przez podatnika VAT czynnego jak również korzystającego ze zwolnienia przedmiotowego lub podmiotowego w VAT.

Kwota faktury VAT marża będzie stanowiła wartość początkową środka trwałego i od tej wartości będą dokonywane odpisy amortyzacyjne. Do PKPiR w koszty uzyskania przychodów będą księgowane cyklicznie dokonywane odpisy amortyzacyjne lub odpis jednorazowy, gdy wartość pojazdu samochodowego nie przekracza 10.000 zł. W przypadku samochodu ciężarowego możliwe jest dokonanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w ramach pomocy de minimis do kwoty 50.000 euro/219.000 PLN. Z jednorazowego odpisu mogą skorzystać jedynie przedsiębiorcy, którzy są tzw. małym podatnikiem w podatku dochodowym.

Podsumowanie

W przypadku faktury VAT marża kwota rozliczenia zakupu pojazdu samochodowego do 3,5 t i samochodów ciężarowych będzie taka sama. Pojazdy o parametrach samochodów ciężarowych mają przywilej skorzystania z jednorazowej amortyzacji do 50.000 euro, co nie ma zastosowania do samochodów osobowych. W pozostałym zakresie rozliczenia są takie same dla obu typów pojazdów samochodowych.

▲ wróć na początek

Zakup składnika majątku na jaki dokument? – przeczytaj.
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Faktura vat marża - jak w praktyce wygląda zakup samochodu na firmę?

  Zakup pojazdu samochodowego do firmy wiąże się z właściwym udokumentowaniem przedmiotu zakupu. W ewidencjach, które prowadzi przedsiębiorca, mogą się znaleźć jedynie takie dokumenty, które są zgodne z obowiązującymi przepisami. Ustawy bądź rozporządzenia w sposób szczegółowy omawiają wymagania, jakie powinny spełniać.

 2. 🔸Jak zaksięgować fakturę vat marża za zakup samochodu?

  Nabywca na fakturze VAT marża nie widzi kwoty podatku VAT tylko kwotę marży brutto, nie ma więc prawa do obniżenia podatku VAT należnego o podatek naliczony. Kwota faktury VAT marża będzie stanowiła wartość początkową środka trwałego i od tej wartości będą dokonywane odpisy amortyzacyjne.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość