Jak rozliczyć w działalności pojazd zakupiony na fakturę marża?

Zakup pojazdu samochodowego do firmy wiąże się z właściwym udokumentowaniem przedmiotu zakupu. W ewidencjach, które prowadzi przedsiębiorca, mogą się znaleźć jedynie takie dokumenty, które są zgodne z obowiązującymi przepisami. Ustawy bądź rozporządzenia w sposób szczegółowy omawiają wymagania, jakie powinny spełniać. Kiedy wystawia się fakturę VAT marża za samochód i jak ją rozliczyć?

Pojazd samochodowy w działalności

Pod pojęciem “pojazdu samochodowego” kryje się nie tylko samochód, ale również pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego. Tym samym do kategorii pojazdów samochodowych można zaliczyć:

Pojazdy ciężarowe w świetle przepisów podatkowych to samochody o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t.  

W definicję samochodu ciężarowego według ustawy o VAT wpisują się także:

  • pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
    • klasyfikowany na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van, lub
    • z otwartą częścią do przewozu ładunków;
  • pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
pod warunkiem przejścia dodatkowego badania technicznego i uzyskania zaświadczenia VAT-1 lub VAT-2 , które stanowią podstawę do wpisu w dowodzie rejestracyjnym.

Faktura VAT marża za samochód

Sprzedaż towarów używanych, w tym pojazdów samochodowych może być objęta procedurą VAT marża. Na tak wystawionej fakturze przez dostawcę nie znajdziemy kwoty podatku VAT, wpisana cena sprzedaży jest kwotą brutto. Sprzedawca jest zobowiązany do naliczenia i zapłaty podatku VAT należnego do urzędu skarbowego. W przypadku procedury VAT marża podstawą jest marża naliczana przez sprzedawcę, którą oblicza się odejmując od kwoty sprzedaży kwotę nabycia. Kwota wynikowa jest marżą brutto, od której sprzedawca musi obliczyć podatek VAT.

Ujmowanie faktury VAT marża za samochód u nabywcy

Wystawca jest zobowiązany wystawiając fakturę VAT marża prawidłowo ją oznaczyć, w przypadku pojazdu samochodowego będzie to: „procedura marży – towary używane”. Nabywca na fakturze VAT marża nie widzi kwoty podatku VAT tylko kwotę marży brutto, nie ma więc prawa do obniżenia podatku VAT należnego o podatek naliczony. W takim przypadku nabycie pojazdu samochodowego dokumentowane fakturą VAT marża będzie tak samo księgowane w podatku dochodowym (VAT nie występuje) zarówno przez podatnika VAT czynnego jak również korzystającego ze zwolnienia przedmiotowego lub podmiotowego w VAT.

Kwota faktury VAT marża będzie stanowiła wartość początkową środka trwałego i od tej wartości będą dokonywane odpisy amortyzacyjne. Do PKPiR w koszty uzyskania przychodów będą księgowane cyklicznie dokonywane odpisy amortyzacyjne lub odpis jednorazowy, gdy wartość pojazdu samochodowego nie przekracza 10.000 zł. W przypadku samochodu ciężarowego możliwe jest dokonanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w ramach pomocy de minimis do kwoty 50.000 euro/219.000 PLN. Z jednorazowego odpisu mogą skorzystać jedynie przedsiębiorcy, którzy są tzw. małym podatnikiem w podatku dochodowym.

Podsumowanie

W przypadku faktury VAT marża kwota rozliczenia zakupu pojazdu samochodowego do 3,5 t i samochodów ciężarowych będzie taka sama. Pojazdy o parametrach samochodów ciężarowych mają przywilej skorzystania z jednorazowej amortyzacji do 50.000 euro, co nie ma zastosowania do samochodów osobowych. W pozostałym zakresie rozliczenia są takie same dla obu typów pojazdów samochodowych.

▲ wróć na początek

Zakup składnika majątku na jaki dokument? – przeczytaj.
 

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań