Tarcza antykryzysowa wprowadziła szereg rozwiązań, które mają wspierać przedsiębiorców w celu przeciwdziałania pandemii COVID-19. Z uwagi na ciągle panujący stan epidemii wiele z przyjętych rozwiązań w dalszym ciągu obowiązuje. Niektóre z nich zostały wprowadzone na czas oznaczony, dlatego dalsze ich obowiązywanie wymaga wydania rozporządzeń, które informują o przedłużeniu okresu ważności danego przepisu.
Rozporządzenie w sprawie pobierania zasiłku opiekuńczego
Dnia 28 sierpnia 2020 roku zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest przyznawany w sytuacji zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszczało dziecko z powodu COVID-19. Ponownie od 1 do 20 września 2020 r. przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach nie wlicza się dodatkowego zasiłku.
Rozporządzenie w sprawie 0% stawki podatku VAT
Minister Finansów dnia 28 sierpnia 2020 r. podpisał zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych. Tarcza antykryzysowa wprowadziła wiele preferencji w podatkach, m.in. w podatku VAT. W poprzednim Rozporządzeniu z dnia 25 marca 2020 r. Minister Finansów wprowadził możliwość czasowego stosowania stawki 0% w VAT na nieodpłatną dostawę określonych towarów związanych z ochroną zdrowia z powodu COVID-19 na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych i szpitali zakaźnych. Szczegółowy wykaz towarów, dla których stosuje się czasowo stawkę 0% znajduje się w § 10 Rozporządzenia z dnia 25 marca 2020 r.
Poprzednie Rozporządzenie obowiązywało w okresie od 1 lutego do 31 sierpnia 2020 r. W aktualnie obowiązującym brzmieniu obowiązywanie 0% stawki VAT w sytuacji opisanej powyżej będzie mogło być stosowane do dnia odwołania stanu epidemii z powodu COVID-19.