Blog ifirma.pl

Jak sporządzić umowę najmu?

|
|
2 minut czytania
Wynajmujesz mieszkanie lub firmowy samochód? Pamiętaj o stworzeniu przejrzystej umowy najmu. Uwzględniając najważniejsze elementy wynikające z Kodeksu cywilnego łatwo zabezpieczysz się przed ewentualnym sporem.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Umowa najmu lokalu, samochodu lub innej rzeczy ruchomej to popularna relacja cywilnoprawna – zarówno z innymi firmami, jak i osobami fizycznymi. Dlatego, oddając w używanie swoją własność, warto zadbać o bezpieczną i wyczerpującą umowę najmu.

Umowa najmu – najważniejsze informacje

Przepisy Kodeksu cywilnego (art. 659-692 KC) generalnie nie narzucają formy umowy najmu – wyjątkiem jest najem nieruchomości lub lokalu na okres dłuższy niż rok, który powinien zostać uregulowany pisemnie. W praktyce forma pisemna króluje wśród najmu bez względu na jego przedmiot – jest to bowiem najłatwiejsza i najbardziej bezpieczna metoda.

Kodeks cywilny szczegółowo opisuje zasady najmu, nie określa jednak co powinno znaleźć się w umowie. Śledząc poszczególne reguły można przyjąć, że do bezpiecznej umowy najmu wpiszemy przede wszystkim:

 • Dane wynajmującego i najemcy – imiona, nazwiska, numery PESEL i dowodów osobistych (osoby fizyczne), lub nazwy i numery NIP, REGON (firmy), a także adresy i inne dane kontaktowe
 • Informacje o przedmiocie najmu – czym jest (lokal, samochód, ruchomość), cechy szczególne (np. położenie nieruchomości, dane rejestracyjne pojazdu, numery seryjne komputera etc.)
 • Czas trwania umowy – określony lub nieokreślony, zasady wypowiedzenia umowy
 • Wynagrodzenie – najczęściej w formie czynszu (wysokość, termin i forma płatności), lub ekwiwalentu (np. świadczenie usługi)
 • Kaucję – jej wysokość, forma pobrania, zasady zwrotu.

Umowa najmu według Kodeksu cywilnego

Powyższa lista pozwala stronom najmu sporządzić dokładne porozumienie, zabezpieczające obie strony i dokładnie opisujące ich stosunek prawny. W Kodeksie cywilnym znajdziemy natomiast kilka dodatkowych reguł, które można wpisać do umowy. Jeśli się na to nie zdecydujemy, warto dodać adnotację, iż kwestie nieregulowane umową podlegają zasadom zawartym w KC.

O czym zatem mówi KC? Przede wszystkim o zasadach użytkowania przedmiotu wynajmu. Chodzi tu nie tylko o wykorzystywanie rzeczy zgodnie z przeznaczeniem, ale też o dodatkowe zapisy, jak np. wykorzystanie auta firmowego wyłącznie do dojazdów do pracy, nieużyczanie przedmiotu najmu osobom trzecim etc.

Rzecz używana zużywa się – zgodnie z KC, zwykłe zużycie nie powinno rzutować na rozliczenia między stronami, przy czym utrzymywanie przedmiotu najmu w dobrym stanie leży po stronie używającego. Jeśli zdarzą się awarie, istotne jest czy były one zawinione przez używającego. Jeśli nie, generalnie po stronie wynajmującego leży ich usunięcie bądź partycypacja w kosztach przywrócenia rzeczy do używania.

Warunki rozwiązania i wypowiedzenia umowy także zostały szczegółowo uregulowane w KC – jednak tylko pod warunkiem, że nie ma ich w samej umowie. Dla własnego bezpieczeństwa i wygody warto zadbać o przejrzyste i równe zasady wypowiedzenia umowy dla obu stron.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie