Jak sporządzić umowę najmu?

lokal z umową najmu

Wynajmujesz mieszkanie lub firmowy samochód? Pamiętaj o stworzeniu przejrzystej umowy najmu. Uwzględniając najważniejsze elementy wynikające z Kodeksu cywilnego łatwo zabezpieczysz się przed ewentualnym sporem.

Umowa najmu lokalu, samochodu lub innej rzeczy ruchomej to popularna relacja cywilnoprawna – zarówno z innymi firmami, jak i osobami fizycznymi. Dlatego, oddając w używanie swoją własność, warto zadbać o bezpieczną i wyczerpującą umowę najmu.

Umowa najmu – najważniejsze informacje

Przepisy Kodeksu cywilnego (art. 659-692 KC) generalnie nie narzucają formy umowy najmu – wyjątkiem jest najem nieruchomości lub lokalu na okres dłuższy niż rok, który powinien zostać uregulowany pisemnie. W praktyce forma pisemna króluje wśród najmu bez względu na jego przedmiot – jest to bowiem najłatwiejsza i najbardziej bezpieczna metoda.

Kodeks cywilny szczegółowo opisuje zasady najmu, nie określa jednak co powinno znaleźć się w umowie. Śledząc poszczególne reguły można przyjąć, że do bezpiecznej umowy najmu wpiszemy przede wszystkim:

  • Dane wynajmującego i najemcy – imiona, nazwiska, numery PESEL i dowodów osobistych (osoby fizyczne), lub nazwy i numery NIP, REGON (firmy), a także adresy i inne dane kontaktowe
  • Informacje o przedmiocie najmu – czym jest (lokal, samochód, ruchomość), cechy szczególne (np. położenie nieruchomości, dane rejestracyjne pojazdu, numery seryjne komputera etc.)
  • Czas trwania umowy – określony lub nieokreślony, zasady wypowiedzenia umowy
  • Wynagrodzenie – najczęściej w formie czynszu (wysokość, termin i forma płatności), lub ekwiwalentu (np. świadczenie usługi)
  • Kaucję – jej wysokość, forma pobrania, zasady zwrotu.

Umowa najmu według Kodeksu cywilnego

Powyższa lista pozwala stronom najmu sporządzić dokładne porozumienie, zabezpieczające obie strony i dokładnie opisujące ich stosunek prawny. W Kodeksie cywilnym znajdziemy natomiast kilka dodatkowych reguł, które można wpisać do umowy. Jeśli się na to nie zdecydujemy, warto dodać adnotację, iż kwestie nieregulowane umową podlegają zasadom zawartym w KC.

O czym zatem mówi KC? Przede wszystkim o zasadach użytkowania przedmiotu wynajmu. Chodzi tu nie tylko o wykorzystywanie rzeczy zgodnie z przeznaczeniem, ale też o dodatkowe zapisy, jak np. wykorzystanie auta firmowego wyłącznie do dojazdów do pracy, nieużyczanie przedmiotu najmu osobom trzecim etc.

Rzecz używana zużywa się – zgodnie z KC, zwykłe zużycie nie powinno rzutować na rozliczenia między stronami, przy czym utrzymywanie przedmiotu najmu w dobrym stanie leży po stronie używającego. Jeśli zdarzą się awarie, istotne jest czy były one zawinione przez używającego. Jeśli nie, generalnie po stronie wynajmującego leży ich usunięcie bądź partycypacja w kosztach przywrócenia rzeczy do używania.

Warunki rozwiązania i wypowiedzenia umowy także zostały szczegółowo uregulowane w KC – jednak tylko pod warunkiem, że nie ma ich w samej umowie. Dla własnego bezpieczeństwa i wygody warto zadbać o przejrzyste i równe zasady wypowiedzenia umowy dla obu stron.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość