Powrót

Indywidualna stawka amortyzacji używanego środka trwałego

używany środek trwały a indywidualna stawka amortyzacji

W przypadku używanych środków trwałych możliwe jest zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacji, która pozwala na zwiększenie kosztów podatkowych i szybsze rozliczenie wydatków o charakterze inwestycyjnym. Jak stosuje się tą metodę amortyzacji w praktyce? Sprawdź!

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Nabycie używanego środka trwałego pozwala na zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacji danego składnika majątku. Jest to jeden ze sposobów na szybsze rozliczenie w kosztach podatkowych wydatków o charakterze inwestycyjnym. Jak wygląda stosowanie tej metody amortyzacji w praktyce? O czym warto pamiętać?

Indywidualna stawka amortyzacji – co warto wiedzieć?

Najważniejszą cechą amortyzacji indywidualnej używanych środków trwałych jest pozostawienie decyzji o wysokości stosowanej stawki samemu podatnikowi. Należy przy tym pamiętać, że przedsiębiorca jest związany ustawowymi limitami minimalnego okresu amortyzacji (zgodnie z art. 22j ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – więcej na ten temat znajdziesz tutaj). Wybór indywidualnych stawek przynosi korzyść przede wszystkim wówczas, gdy działalność gospodarcza jest dochodowa. Warto bowiem pamiętać, że w przypadku występowania strat podatkowych, szybsza amortyzacja tylko je pogłębi, sprawiając, że będą trudniejsze do rozliczenia w przyszłych okresach.

Indywidualna amortyzacja używanego środka trwałego – przykład

WAŻNE! – Poniższy artykuł odnosi się do przepisów obowiązujących w 2020 roku.

Firma XYZ zakupiła samochód osobowy o wartości początkowej 25 000 zł. Pojazd ten był użytkowany przez poprzedniego właściciela przez okres dwóch lat, w związku z powyższym spełnia kryteria pozwalające na uznanie go za używany środek trwały.

Przeanalizujmy trzy sytuacje:

  1. amortyzacja z wykorzystaniem maksymalnej standardowej stawki 20% w skali roku (możliwe jest ustalenie niższej stawki),
  2. amortyzacja z wykorzystaniem indywidualnej stawki amortyzacji ustalonej na poziomie 30%,
  3. amortyzacja z wykorzystaniem maksymalnej indywidualnej stawki amortyzacji dla samochodu osobowego, czyli 40%.
SYTUACJA 1
roczna stawka amortyzacji: 20%
SYTUACJA 2
roczna stawka amortyzacji: 30%
SYTUACJA 3
roczna stawka amortyzacji: 40%
okres amortyzacji 5 lat 3 lata i 4 miesiące 2,5 roku
miesięczny odpis amortyzacyjny 416,67 zł 625,00 zł 833,33 zł
roczna amortyzacja 5 000,00 zł 7 500,00 zł 10 000,00 zł
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość