Indywidualna stawka amortyzacji używanego środka trwałego

Nabycie używanego środka trwałego pozwala na zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacji danego składnika majątku. Jest to jeden ze sposobów na szybsze rozliczenie w kosztach podatkowych wydatków o charakterze inwestycyjnym. Jak wygląda stosowanie tej metody amortyzacji w praktyce? O czym warto pamiętać?

Indywidualna stawka amortyzacji – co warto wiedzieć?

Najważniejszą cechą amortyzacji indywidualnej używanych środków trwałych  jest pozostawienie decyzji o wysokości stosowanej stawki samemu podatnikowi. Należy przy tym pamiętać, że przedsiębiorca jest związany ustawowymi limitami minimalnego okresu amortyzacji (zgodnie z art. 22j ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – więcej na ten temat znajdziesz tutaj). Wybór indywidualnych stawek przynosi korzyść przede wszystkim wówczas, gdy działalność gospodarcza jest dochodowa. Warto bowiem pamiętać, że w przypadku występowania strat podatkowych, szybsza amortyzacja tylko je pogłębi, sprawiając, że będą trudniejsze do rozliczenia w przyszłych okresach.
Ważne!

Decyzji o korzystaniu z indywidualnej stawki amortyzacji w przypadku używanych środków trwałych nie będzie można zmienić – wybraną raz metodę amortyzacji należy bowiem stosować konsekwentnie do pełnego rozliczenia wartości początkowej danego składnika majątku.

Indywidualna amortyzacja używanego środka trwałego – przykład

Firma XYZ zakupiła samochód osobowy o wartości początkowej 25 000 zł. Pojazd ten był użytkowany przez poprzedniego właściciela przez okres dwóch lat, w związku z powyższym spełnia kryteria pozwalające na uznanie go za używany środek trwały.

Przeanalizujmy trzy sytuacje:

  1. amortyzacja z wykorzystaniem maksymalnej standardowej stawki 20% w skali roku (możliwe jest ustalenie niższej stawki),
  2. amortyzacja z wykorzystaniem indywidualnej stawki amortyzacji ustalonej na poziomie 30%,
  3. amortyzacja z wykorzystaniem maksymalnej indywidualnej stawki amortyzacji dla samochodu osobowego, czyli 40%.
SYTUACJA 1 roczna stawka amortyzacji: 20% SYTUACJA 2 roczna stawka amortyzacji: 30% SYTUACJA 3 roczna stawka amortyzacji: 40%
okres amortyzacji 5 lat 3 lata i 4 miesiące 2,5 roku
miesięczny odpis amortyzacyjny 416,67 zł 625,00 zł 833,33 zł
roczna amortyzacja 5 000,00 zł 7 500,00 zł

10 000,00 złPoznaj jednorazowe metody amortyzacji środków trwałych – kliknij tutaj!

    Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań