Indywidualna stawka amortyzacji używanego środka trwałego

używany środek trwały a indywidualna stawka amortyzacji

W przypadku używanych środków trwałych możliwe jest zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacji, która pozwala na zwiększenie kosztów podatkowych i szybsze rozliczenie wydatków o charakterze inwestycyjnym. Jak stosuje się tą metodę amortyzacji w praktyce? Sprawdź!

Nabycie używanego środka trwałego pozwala na zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacji danego składnika majątku. Jest to jeden ze sposobów na szybsze rozliczenie w kosztach podatkowych wydatków o charakterze inwestycyjnym. Jak wygląda stosowanie tej metody amortyzacji w praktyce? O czym warto pamiętać?

Indywidualna stawka amortyzacji – co warto wiedzieć?

Najważniejszą cechą amortyzacji indywidualnej używanych środków trwałych jest pozostawienie decyzji o wysokości stosowanej stawki samemu podatnikowi. Należy przy tym pamiętać, że przedsiębiorca jest związany ustawowymi limitami minimalnego okresu amortyzacji (zgodnie z art. 22j ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – więcej na ten temat znajdziesz tutaj). Wybór indywidualnych stawek przynosi korzyść przede wszystkim wówczas, gdy działalność gospodarcza jest dochodowa. Warto bowiem pamiętać, że w przypadku występowania strat podatkowych, szybsza amortyzacja tylko je pogłębi, sprawiając, że będą trudniejsze do rozliczenia w przyszłych okresach.

Indywidualna amortyzacja używanego środka trwałego – przykład

WAŻNE! – Poniższy artykuł odnosi się do przepisów obowiązujących w 2020 roku.

Firma XYZ zakupiła samochód osobowy o wartości początkowej 25 000 zł. Pojazd ten był użytkowany przez poprzedniego właściciela przez okres dwóch lat, w związku z powyższym spełnia kryteria pozwalające na uznanie go za używany środek trwały.

Przeanalizujmy trzy sytuacje:

  1. amortyzacja z wykorzystaniem maksymalnej standardowej stawki 20% w skali roku (możliwe jest ustalenie niższej stawki),
  2. amortyzacja z wykorzystaniem indywidualnej stawki amortyzacji ustalonej na poziomie 30%,
  3. amortyzacja z wykorzystaniem maksymalnej indywidualnej stawki amortyzacji dla samochodu osobowego, czyli 40%.
SYTUACJA 1
roczna stawka amortyzacji: 20%
SYTUACJA 2
roczna stawka amortyzacji: 30%
SYTUACJA 3
roczna stawka amortyzacji: 40%
okres amortyzacji 5 lat 3 lata i 4 miesiące 2,5 roku
miesięczny odpis amortyzacyjny 416,67 zł 625,00 zł 833,33 zł
roczna amortyzacja 5 000,00 zł 7 500,00 zł 10 000,00 zł
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość