Jak udokumentować najem prywatny?

najem prywatny - udokumentowanie

Wynajmujesz mieszkanie i nie wiesz jak udokumentować najem prywatny? Zobacz, jakie dokumenty powinieneś mieć i co przyda się na wypadek kontroli fiskusa!

Osoby, które decydują się na wynajęcie mieszkania stanowiącego ich własność, powinny przykładać dużą wagę do właściwego udokumentowania uzyskiwanych z tego tytułu przychodów. Jest to niezwykle istotne w przypadku ewentualnej kontroli urzędu skarbowego, jak również z punktu widzenia np. obowiązku posiadania kasy rejestrującej. Wynajmujesz mieszkanie i nie wiesz jak udokumentować najem prywatny? Zobacz, jakie dokumenty powinieneś mieć i co przyda się na wypadek kontroli fiskusa!

Najem prywatny a umowa – czy jest konieczna wersja pisemna?

Głównym dokumentem stanowiącym podstawę powstania przychodu z tytułu najmu prywatnego jest umowa. Najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie jej na piśmie (chociaż nie jest to niezbędna forma), ponieważ w ten sposób zyskujemy ważny dowód oraz zabezpieczenie osiągniętych przychodów na wypadek kontroli fiskusa. Co więcej, jeżeli wybraną formą opodatkowania najmu prywatnego jest ryczałt ewidencjonowany, wówczas umowa w formie pisemnej wyłącza podatnika z obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów.

Co powinna zawierać umowa najmu prywatnego?

Faktura za najem prywatny

Podatnik uzyskujący przychody z tytułu najmu prywatnego (nawet jeśli równocześnie prowadzi niezwiązaną z najmem działalność gospodarczą) nie ma obowiązku wystawiania z tego tytułu faktur sprzedażowych. Może jednak dobrowolnie podjąć decyzję o sporządzaniu takich dokumentów co miesiąc. Takie rozwiązanie może okazać się korzystne, szczególnie jeśli lokatorem jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności, a zapłata czynszu następuje w formie gotówkowej – w ten sposób bowiem można uniknąć obowiązku ewidencjonowania przychodów z najmu prywatnego na kasie fiskalnej.

Wystawiając fakturę na najem prywatny w większości przypadków należy wybrać stawkę „zw”. Wyjątek może stanowić najem nieruchomości na cele użytkowe – więcej na temat opodatkowania najmu podatkiem od towarów i usług przeczytasz tutaj.

Najem prywatny a dowody zapłaty

Warto także gromadzić dowody zapłaty, szczególnie jeśli czynsz trafia każdorazowo na rachunek bankowy wynajmującego. Odpowiednio opisany przelew może również stanowić podstawę do zwolnienia podatnika z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, bez konieczności wystawiania faktur.

Najem prywatnie czy w ramach działalności? Kliknij i sprawdź, co będzie bardziej opłacalne!
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość