Jak udokumentować najem prywatny?

Osoby, które decydują się na wynajęcie mieszkania stanowiącego ich własność, powinny przykładać dużą wagę do właściwego udokumentowania uzyskiwanych z tego tytułu przychodów. Jest to niezwykle istotne w przypadku ewentualnej kontroli urzędu skarbowego, jak również z punktu widzenia np. obowiązku posiadania kasy rejestrującej. Wynajmujesz mieszkanie i nie wiesz jak udokumentować najem prywatny? Zobacz, jakie dokumenty powinieneś mieć i co przyda się na wypadek kontroli fiskusa!

Najem prywatny a umowa – czy jest konieczna wersja pisemna?

Głównym dokumentem stanowiącym podstawę powstania przychodu z tytułu najmu prywatnego jest umowa. Najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie jej na piśmie (chociaż nie jest to niezbędna forma), ponieważ w ten sposób zyskujemy ważny dowód oraz zabezpieczenie osiągniętych przychodów na wypadek kontroli fiskusa. Co więcej, jeżeli wybraną formą opodatkowania najmu prywatnego jest ryczałt ewidencjonowany, wówczas umowa w formie pisemnej wyłącza podatnika z obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów.

Co powinna zawierać umowa najmu prywatnego?

  • wskazanie stron umowy
  • określenie przedmiotu umowy – warto podkreślić, że wynajmowana nieruchomość stanowi własność osoby prywatnej (ważne szczególnie dla podatników uzyskujących przychody także z działalności gospodarczej)
  • wskazanie wysokości czynszu, terminu płatności oraz formy zapłaty (przelew – na jakie konto – lub gotówka)
  • czas trwania umowy
  • fakt pobrania kaucji i jej wysokość
  • okres wypowiedzenia w przypadku wcześniejszego zerwania umowy

Faktura za najem prywatny

Podatnik uzyskujący przychody z tytułu najmu prywatnego (nawet jeśli równocześnie prowadzi niezwiązaną z najmem działalność gospodarczą) nie ma obowiązku wystawiania z tego tytułu faktur sprzedażowych. Może jednak dobrowolnie podjąć decyzję o sporządzaniu takich dokumentów co miesiąc. Takie rozwiązanie może okazać się korzystne, szczególnie, jeśli lokatorem jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności, a zapłata czynszu następuje w formie gotówkowej – w ten sposób bowiem można uniknąć obowiązku ewidencjonowania przychodów z najmu prywatnego na kasie fiskalnej.

Polecamy również:

 

Wystawiając fakturę na najem prywatny w większości przypadków należy wybrać stawkę „zw”. Wyjątek może stanowić najem nieruchomości na cele użytkowe – więcej na temat opodatkowania najmu podatkiem od towarów i usług przeczytasz tutaj.

Najem prywatny a dowody zapłaty

Warto także gromadzić dowody zapłaty, szczególnie jeśli czynsz trafia każdorazowo na rachunek bankowy wynajmującego. Odpowiednio opisany przelew może również stanowić podstawę do zwolnienia podatnika z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, bez konieczności wystawiania faktur.

Najem prywatnie czy w ramach działalności? Kliknij i sprawdź, co będzie bardziej opłacalne!
 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI