Jak wypełnić wniosek US-9 -wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie ?

wniosek o przywrócenie terminu płatności składki chorobowej

Planujesz złożyć wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie? Przeczytaj artyku i dowiedz się jak należy to zrobić.

Przedsiębiorca, który dokonał zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ale wystąpiła u niego jedna z dwóch sytuacji opisanych poniżej:

 • opłacenie składek w pełnej wysokości, ale po ustawowym terminie,
 • opłacenie składek w zaniżonej wysokości, ale w ustawowym terminie,

w celu zachowania ciągłości ubezpieczenia chorobowego ma możliwość wystąpienia do ZUS z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie na ubezpieczenia emerytalne i rentowe/chorobowe. Tak zwany wniosek US-9.

Jak i gdzie złożyć wniosek?

Wniosek US-9 tj. Wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie na ubezpieczenia emerytalne i rentowe/chorobowe można dostarczyć do ZUS-u na trzy sposoby. Metody dostarczenia formularza zostały szczegółowo opisane tutaj.

wniosek US- cel złożenia

Wniosek US-9 – inforgrafika
 

Jak wypełnić wniosek US-9?

Osoba ubiegająca się o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie wskazuje jedną z 2 dwóch możliwości :

 • składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe albo
 • składka na ubezpieczenie chorobowe.
 
wniosek US-9 - zgoda na opłacenie składek po terminie
 

Formularz zawiera w sobie instrukcję wypełnienia, do której każdy wnioskodawca powinien się dostosować, aby uniknąć podstawowych błędów.

 
wniosek US-9 instrukcja wypełnienia
 

Wniosek składa się z następujących części:

 1. Dane wnioskodawcy

  W pierwszej części wniosku przedsiębiorca wskazuje dane takie jak:

  • PESEL bądź w przypadku jego braku należy podać rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość (osoba fizyczna z nadanym numerem nip i regon nie wskazuje numeru pesel),
  • imię,
  • nazwisko,
  • ulica,
  • numer domu,
  • numer lokalu,
  • kod pocztowy,
  • miejscowość,
  • nazwa państwa (należy podać wyłącznie w przypadku gdy adres jest inny niż polski),
  • numer telefonu.

  W przypadku pytań i wątpliwości podanie numeru telefonu w znacznym stopniu ułatwia kontakt z ZUS-em.

   
  wniosek US-9 - dane wnioskodawcy
   
 2. Dane płatnika składek

  W drugiej części wniosku przedsiębiorca wskazuje dane takie jak:

  • NIP,
  • nazwę firmy albo imię i nazwisko przedsiębiorcy.
   
  wniosek US-9 - dane płatnika składek
   
 3. Okresy, których dotyczy wniosek

  Płatnik podaje okresy, dla których nastąpiła nieterminowa zapłata składek ZUS.

   
  wniosek US-9 okresy których dotyczy wniosek
   
 4. Uzasadnienie wniosku

  Wniosek o przywrócenie terminu płatności składek powinien zostać odpowiednio umotywowany. Ważne, aby osoba składająca dokument wytłumaczyła powód ubiegania się o zgodę na opłacenia składek po terminie oraz wskazała okoliczności, które spowodowały nieterminową zapłatę.

   
  wniosek US-9 uzasadnienie
   
 5. Sposób odbioru odpowiedzi

  Przedsiębiorca wskazuje jeden z trzech sposobów w jaki chciałaby otrzymać odpowiedź.

   
  wniosek US-9 sposób odbioru odpowiedzi
   

Dowiedz się również: Jak rozłożyć składki ZUS na raty?
▲ wróć na początek

Wniosek US-9 – najważniejsze pytania:

? W jakim celu składany jest wniosek US-9?

W celu zachownia ciągłości ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorca ma możliwość wystąpienia z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacanie składek po terminie.

? Jak można złożyć wniosek US-9?

Wniosek US-9 można złożyć na trzy sposoby: elektronicznie, pocztą lub osobiście w odziale ZUS.

? Czy wniosek US-9 zawiera uzasadnienie?

Tak, wniosek ten powinien być odpowiednio umotywowany. Osoba składająca go musi odpowiednio wyjaśnić powód ubiegania się o zgodę na opłacanie składek po terminie i wskazać okoliczności jakie spowodowały brak zapłaty w terminie.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość