Blog ifirma.pl

Jak zarabiają twórcy internetowi i influencerzy w Polsce? Nie jest kolorowo!

|
|
8 minut czytania
Imker i Influencers Live Wrocław zbadali kondycję rynku ekonomii twórców w Polsce i wydali raport pt. „Ekonomia twórców po polsku 2024”. Raport ten pokazuje, jak polscy twórcy internetowi radzą sobie finansowo i jakie źródła dochodów są dla nich najważniejsze. Badanie to dostarcza interesujących wniosków na temat rzeczywistości, w której funkcjonują twórcy treści online w naszym kraju. Jeśli zastanawiasz się, ile zarabia influencer, wyniki tego raportu z pewnością Cię zainteresują.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Na początek krótkie przedstawienie najważniejszych faktów i danych z raportu.

Badanie przeprowadzone przez Imker i Influencers Live Wrocław zostało zrealizowane na próbie 600 twórców internetowych z Polski. Dla co trzeciego z nich, twórczość online stanowi podstawowe zajęcie zarobkowe. Oznacza to w praktyce, że 31,2% ankietowanych traktuje swoją działalność w internecie jako główne źródło dochodu.

Do tego ponad połowa przebadanych twórców internetowych poświęca na swoją działalność mniej niż 20 godzin tygodniowo, a największy odsetek ankietowanych osiąga miesięczne przychody w przedziale od 1 000 zł do 9 999 zł. Czy to dobrze?

Za chwilę nieco dokładniej przyjrzymy się wynikom badania i poddamy je ocenie. Wcześniej jednak chcemy wyjaśnić pokrótce, kim w ogóle jest twórca internetowy, kto to jest influencer, co takiego mają ze sobą wspólnego oba pojęcia i na czym polega różnica między nimi. Koniec końców, pomimo podobieństw, jedno i drugie to nie to samo.

Influencer a twórca internetowy

Chociaż terminy te często używane są zamiennie, to występują pomiędzy nimi spore różnice. Najłatwiej jest to zaobserwować, zestawiając ze sobą definicje obu pojęć.

Kto to jest influencer?

Influencer to osoba, która ma wpływ. Kształtuje opinie publiczności. No i jest popularna. Influencerzy budują swoje marki osobiste i wizerunek wokół określonej dziedziny lub tematu. Zazwyczaj są to osoby rozpoznawalne w mediach społecznościowych, które angażują swoich odbiorców poprzez regularne publikacje, interakcje i udział w rozmaitych wydarzeniach – nie tylko tych online. Influencerzy zarabiają przede wszystkim na swoim wizerunku – albo sprzedając własne produkty, albo będąc twarzami marek.

Kim jest twórca internetowy?

Twórca internetowy to osoba, która produkuje i publikuje w internecie treści, takie jak filmy, artykuły, grafiki, podcasty lub kursy online. Twórca może być ekspertem w danej dziedzinie lub po prostu pasjonatem, który chce dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Skupia się przede wszystkim na tworzeniu wartościowych treści, a więc takich, które nie tylko mają zyskać popularność, ale w pozytywny sposób wpłynąć na swoich odbiorców, wzbogacając ich życie. To na tego typu treściach zarabiają twórcy internetowi.

Influencer a twórca internetowy – różnice:
 • Influencer zarabia głównie na swoim wizerunku i zdolności do oddziaływania na publiczność, podczas gdy twórca internetowy koncentruje się na tworzeniu wartościowych treści.
 • Zarobki influencera wynikają głównie z promocji produktów lub usług oraz udziału w różnego rodzaju kampaniach marketingowych, podczas gdy twórcy internetowi często zarabiają na sprzedaży własnych produktów lub usług.
 • Influencerzy często angażują się w działania marketingowe i współpracują z różnymi markami, a twórcy internetowi mogą być bardziej skoncentrowani na tworzeniu treści niezależnie od interesów reklamodawców.
 • Chociaż niektórzy twórcy internetowi mogą być influencerami, to tak naprawdę nie każdy z nich ma duży wpływ na swoją publiczność. Influencerzy natomiast mają znaczącą liczbę obserwujących i mogą oddziaływać na zachowania i decyzje swoich odbiorców.

Dobrymi przykładami twórców internetowych, których jednocześnie możemy uznać za influencerów, są Adrian Gorzycki z Przygód Przedsiębiorców czy Karol Lewandowski z Busem Przez Świat. Obaj panowie prowadzą kanały na YouTubie. Obaj mają pokaźne zasięgi. Obaj wnoszą wartość do świata, dzieląc się swoją wiedzą.

Influencer na pełen etat?

Wróćmy teraz do raportu „Ekonomia twórców po polsku 2024”. Czy praca influencera i twórcy internetowego to praca na pełen etat? I tak, i nie. Z ankiety przeprowadzonej przez Imker i Influencers Live Wrocław wynika, że dla części osób zajmujących się tworzeniem treści online, zarabianie na swojej twórczości stanowi główne źródło dochodu. Dla tej mniejszej, bo konkretnie dla 31,2% uczestników badania.

Dla tych osób prowadzenie działalności online to nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy i samorealizację, ale po prostu praca, której poświęcają znaczną część swojego czasu i energii. To także sygnał dla aspirujących twórców, że na twórczości online zarobić można. Ile? Za chwilę do tego dojdziemy. Jeszcze kilka istotnych danych.

No bo z drugiej strony 31,4% respondentów postrzega swoją twórczość online wyłącznie jako hobby. A więc w ich przypadku jest to przede wszystkim sposób na realizację pasji i zainteresowań, a nie coś, z czego można się utrzymać – pomimo tego, że część tych osób osiąga korzyści finansowe ze swojej działalności internetowej.

Do tego dla 37,4% ankietowanych działalność online jako twórca internetowy i influencer stanowi jedynie dodatkowe zajęcie. Dla tych osób prowadzenie chociażby bloga czy kanału na YouTubie albo sprzedaż kursów online jest sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy lub urozmaicenie swojego codziennego życia. Takie osoby łączą stałą pracę zarobkową z dodatkową działalnością po godzinach.

Wniosek jest prosty: większość twórców internetowych i influencerów nie utrzymuje się ze swojej twórczości (68,8%).

Ile zarabia influencer i twórca internetowy?

A jeśli już wspomniani twórcy internetowi zarabiają, to ile? Ile zarabia influencer w Polsce? Dobra wiadomość jest taka, że aż 6 na 10 ankietowanych czerpie dochody z prowadzonej działalności online. A najbardziej powszechne przedziały miesięcznych zarobków mieszczą się w zakresie od 1 000 zł do 9 999 zł, co dotyczy prawie 44% badanych. To sugeruje, że dla części twórców internetowych publikowanie treści wiąże się z dochodem – i dobrze, ale często nie jest to dochód wystarczająco wysoki, aby móc zrezygnować z innych zajęć zarobkowych (o czym już wiemy).

Co ciekawe, co czwarty twórca internetowy wskazuje, że jego dochód przekracza pułap 10 tysięcy złotych miesięcznie, co może świadczyć o rosnącym potencjale zarobkowym w tej branży. Przy czym trzeba pamiętać, że zaledwie 12,3% ankietowanych osiąga zarobki w przedziale od 10 000 zł do 19 999 zł miesięcznie.

Oczywiście wyższe zarobki wśród influencerów i twórców internetowych się zdarzają, ale raczej rzadko. Bo jeśli spojrzymy na dane, to zobaczymy, że dla 8,9% badanych miesięczne zarobki wynoszą od 20 000 zł do 49 999 zł, a 4,2% zarabia miesięcznie powyżej 50 000 zł. Takie zarobki kuszą, ale, co widać, zarezerwowane są dla niewielu.

Możemy więc stwierdzić, że ekonomia twórców internetowych w Polsce ma ogromny potencjał – są tutaj pieniądze. A na dodatek rosnąca popularność zawodów związanych z działalnością internetową sugeruje, że liczba osób zainteresowanych tworzeniem treści będzie rosnąć, a wraz z nią będą kształtować się wyższe pułapy wynagrodzeń.

Twórca internetowy pracuje dużo

Imker i Influencers Live Wrocław zauważają jeszcze jedno. A mianowicie, że czas poświęcony na działalność online ma istotny wpływ na wysokość zarobków. Zgodnie z zebranymi danymi ci, którzy poświęcają więcej czasu na tworzenie treści, zwyczajnie osiągają wyższe dochody. Wielu z ankietowanych, którzy traktują swoją działalność online jako główne źródło dochodu, pracuje więcej niż 20 godzin tygodniowo.

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na wysokość zarobków jest wybór kanału, w którym publikuje się swoją twórczość. I tak najbardziej opłacalną platformą dla twórców internetowych jest YouTube. Ponad połowa badanych YouTuberów zarabia powyżej 10 000 zł miesięcznie.

Przeczytaj również: Czterodniowy tydzień pracy w Polsce – czy zostanie wprowadzony i co to oznacza dla przedsiębiorców?

Na czym zarabia influencer i twórca internetowy?

Jednym z najczęstszych sposobów generowania przychodów przez influencerów i twórców internetowych jest współpraca z markami – wskazało na to 44,7% ankietowanych. Blisko połowa badanych twórców monetyzuje swoją działalność poprzez umieszczanie reklam lub promowanie produktów firmowych na swoich kanałach. Jest to popularny sposób zarabiania, co jednak nie oznacza, że najbardziej dochodowy.

Według Imker i Influencers Live Wrocław bardziej opłaca się sprzedaż własnych produktów – niezależnie od tego, czy mówimy o produktach fizycznych, czy cyfrowych, takich jak książki, kursy online czy gadżety. Stanowią one znaczącą część przychodów polskich twórców internetowych. Z raportu wiemy, że co trzeci twórca, który zarabia na sprzedaży własnych produktów, osiąga miesięczne przychody przewyższające poziom 10 tysięcy złotych.

Ważnym aspektem, który należy jeszcze podkreślić, jest mnogość modeli biznesowych, poprzez które twórcy internetowi mogą monetyzować swoją twórczość. Najbardziej oczywistym jest sprzedaż – np. influencer tworzy kurs wideo i sprzedaje go na własność. Niemniej coraz częstszym modelem jest subskrypcja, w której to klient dostaje dostęp do treści w zamian za miesięczny abonament (tak jak w Netfliksie).

5 zawodów dla influencera

Wybór odpowiedniego zawodu dla influencera lub twórcy internetowego zależy głównie od jego zainteresowań, umiejętności i możliwości finansowych. Wiemy już, że jednym z najbardziej intratnych kanałów jest YouTube, więc warto wziąć to pod uwagę, planując swoją karierę. Co jeszcze można robić jako influencer? Można rozwijać karierę jako np.:

 • Vloger
 • Osoba, która tworzy vlogi, czyli materiały wideo, na takich platformach jak YouTube, może dzielić się niemal wszystkim – popularyzować wiedzę z konkretnej dziedziny lub prowadzić kanał podróżniczy. Jest to popularna forma wśród twórców internetowych zajmujących się właśnie podróżami, biznesem i marketingiem.

 • Instagramer
 • Czyli twórca, który publikuje zdjęcia i krótkie filmy na Instagramie. Jest to świetne miejsce dla osób zajmujących się urodą i zdrowiem – od makijażu, przez fitness, po diety. Główne źródła przychodów dla Instagramerów to publikowanie sponsorowanych treści, współpraca z markami oraz sprzedaż własnych produktów.

 • Podcaster
 • Osoba robiące podcasty ma możliwość eksplorowania różnych tematów i prowadzenia rozmów z ekspertami w wielu dziedzinach. Monetyzacja podcastów może odbywać się poprzez reklamy w trakcie audycji, sponsorowane odcinki, a także subskrypcje lub wsparcie finansowe od słuchaczy.

 • Twórca treści na platformach edukacyjnych
 • Osoba specjalizująca się w tworzeniu treści edukacyjnych, takich jak kursy online, poradniki czy e-booki, może przekazywać swoją wiedzę i umiejętności szerokiemu audytorium. Monetyzacja polega głównie na sprzedaży dostępu do treści lub subskrypcji.

 • Streamer
 • Osoba prowadząca transmisje gier na żywo na platformach takich jak Twitch może pokazywać, jak grają, rywalizować z innymi graczami, rozmawiać z widzami oraz tworzyć różnorodne treści związane z grami wideo. Streamerzy mogą zarabiać poprzez donejty od widzów, subskrypcje, a także współprace z markami.

Ekonomia twórców po polsku

Raport przygotowany przez Imker i Influencers Live Wrocław dostarcza wielu wartościowych danych na temat rynku twórców internetowych w Polsce.

Z jednej strony obserwujemy sporą grupę osób, które traktują tworzenie treści jako główne źródło dochodu, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu tą dziedziną. Z drugiej strony zróżnicowanie zarobków i intensywność pracy pokazują, że rynek ten nie jest pozbawiony wyzwań. Istotne jest również to, że coraz więcej twórców poszukuje sposobów na rozwijanie swojej działalności i skuteczną monetyzację.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o badaniu „Ekonomia twórców po polsku 2024”, najlepiej zrobisz, jeśli zajrzysz na stronę Imker, żeby zapoznać się z pełnym badaniem – tutaj zamieszczamy link.

Autor ifirma.pl

Adam Sawicki

Właściciel i redaktor naczelny Rebiznes.pl. Serwisu z newsami, wywiadami i poradnikami dla soloprzedsiębiorców i twórców internetowych. Od 2014 roku związany z mediami.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie