Jednoosobowa działalność i spółka cywilna a podatek dochodowy

Przepisy nie zabraniają przystąpienia do spółki cywilnej, gdy prowadzimy już jednoosobową działalność gospodarczą. Mogą natomiast ograniczyć możliwości rozliczania się z podatku dochodowego.

Jednoosobowa działalność i spółka cywilna a PIT

Zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych przedsiębiorcy mają możliwość rozliczania się w swojej działalności według skali podatkowej albo liniowo (zobacz porównanie). Opcje są zasadniczo dostępne zarówno w jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i w spółce cywilnej.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Jeśli do spółki cywilnej przystępuje wspólnik, który prowadzi już swoją działalność, może on wybrać jedynie taką formę opodatkowania, na jaką zdecydował się w swojej jednoosobowej firmie. Dlaczego?

Spółka cywilna nie jest podmiotem prawa – nie posiada ona osobowości prawnej, a co za tym idzie – nie może być samodzielnym podatnikiem. Dlatego podatnikami w tym przypadku są wspólnicy spółki, którzy – mimo że prowadzą jedną firmę – rozliczają się z podatku dochodowego osobno, we własnych zeznaniach podatkowych.

Uwaga!

Wspólnicy rozliczający się na podstawie ustawy o PIT mogą wybrać skalę podatkową lub podatek liniowy niezależnie od siebie. Konieczność rozliczania się na dokładnie takich samych zasadach powstaje tylko w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego (szczegóły).

Tym samym przedsiębiorca uzyskujący dochody z dwóch działalności nie powinien rozliczać się z nich oddzielnie. Dlatego też metoda rozliczenia PIT w działalności jednoosobowej będzie rzutowała na rozliczenie w spółce cywilnej (co potwierdza także art. 9a ust. 5 ustawy o PIT).

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

JDG i spółka cywilna a zryczałtowane formy opodatkowania

Obok podstawowych form rozliczania podatku dochodowego przewidzianych ustawą o PIT, przepisy uwzględniają także rozliczenia ryczałtowe. Generalnie fakt, że przystępujemy do spółki cywilnej, nie wyklucza możliwości korzystania z ryczałtu ewidencjonowanego, nawet jeśli mamy już firmę opodatkowaną na innych zasadach.

Należy jednak pamiętać, że wspólnicy spółki skorzystają z ryczałtu ewidencjonowanego tylko wtedy, kiedy na taką opcję zgodzi się każdy wspólnik.

Program do faktur – Darmowe konto

Uwaga!
Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej i spółki cywilnej zasadniczo wyklucza możliwość rozliczania się na zasadzie karty podatkowej – jednym z warunków jej zastosowania jest bowiem brak innej działalności gospodarczej.

Podsumowując:

Prowadząc jednocześnie jednoosobową działalność gospodarczą i spółkę cywilną, można generalnie stosować następujące kombinacje form opodatkowania:

skala podatkowa – SC
podatek liniowy – SC
ryczałt ewidencjonowany – SC
karta podatkowa – SC
skala podatkowa – JDG
TAK
NIE
TAK
NIE
podatek liniowy – JDG
NIE
TAK
TAK
NIE
ryczałt ewidencjonowany – JDG
TAK
TAK
TAK
NIE
karta podatkowa – JDG
NIE
NIE
NIE
NIE
Prowadząc dwie firmy także możesz zmienić formę opodatkowania! Sprawdź, jak i kiedy to zrobić!
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

17 godzin temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

17 godzin temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

18 godzin temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

19 godzin temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

3 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

3 dni temu