Blog ifirma.pl

Karta podatkowa – obowiązki podatnika

|
|
2 minut czytania
Karta podatkowa to uproszczona forma rozliczania działalności, która nie wymaga prowadzenia ewidencji i składania deklaracji. Konieczne jest jednak terminowe opłacanie podatku, a także właściwe rozliczanie VAT w przypadku podatników VAT czynnych.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie musi wiązać się z mnogością ewidencji i deklaracji – szczególnie, jeśli podatnik zdecyduje się na kartę podatkową. Ta uproszczona forma opodatkowania pozwala na minimalną liczbę dokumentacji. Co będzie tu potrzebne?

Karta podatkowa bez księgowania

Podstawową zasadą zryczałtowanej karty podatkowej jest opłacanie podatku dochodowego w jednej, z góry ustalonej z urzędem skarbowym, kwocie. W związku z tym, że podatnik ma informację o wysokości wymaganego podatku, nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji, które miałyby dokumentować podstawę opodatkowania. Tym samym przy karcie podatkowej nie spotkamy się z podatkową księgą przychodów i rozchodów ani z ewidencją przychodów. Podatnicy na karcie podatkowej mogą natomiast zdecydować się na prowadzenie ewidencji środków trwałych oraz ewidencji wyposażenia – nie stanowi to jednak ich obowiązku.

Jedyną obowiązkową ewidencją w przypadku karty podatkowej byłaby natomiast ewidencja zatrudnienia – jeśli przedsiębiorca będzie zatrudniał pracowników.

Brak ewidencji nie oznacza jednak braku dokumentacji. Przedsiębiorca na karcie podatkowej jest zobowiązany dokumentować swoją sprzedaż fakturą, jeśli takiego dowodu zażąda nabywca. Faktury sprzedaży należy w takim przypadku przechowywać przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym zostały wystawione. Przepisy nie narzucają natomiast konieczności przechowywania dowodów zakupu (faktur, rachunków), przy czym przedsiębiorca może zdecydować się na ich archiwizowanie w firmie.

Deklaracje przy karcie podatkowej

Podatnik rozliczający się na podstawie karty podatkowej nie składa w trakcie roku deklaracji podatkowych. Do jego obowiązków należy natomiast terminowe regulowanie zobowiązania podatkowego – w tym wypadku należność trzeba uiścić do 7 dnia każdego miesiąca. Wyjątek jest grudzień, kiedy to termin wpłaty zaliczki mija 28 grudnia danego roku.

Natomiast do końca stycznia kolejnego roku podatkowego należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym deklarację PIT-16A.

Karta podatkowa a VAT

Karta podatkowa to forma rozliczania się podatnika z podatku dochodowego – zatem co do zasady, jej zastosowanie nie wpływa na ogólne zasady rozliczania VAT. Może się zatem zdarzyć, że przedsiębiorca, rozliczający się na karcie, będzie jednocześnie podatnikiem VAT czynnym. Wtedy też konieczne będzie zastosowanie się do przepisów o VAT i prowadzenie właściwych ewidencji VAT dla podatku naliczonego i należnego, a także przechowywanie dokumentów źródłowych, na podstawie których naliczono i odliczono podatek. Dodatkowo – zgodnie z właściwymi przepisami Ustawy o VAT – przedsiębiorca powinien pamiętać o terminowym złożeniu właściwej deklaracji.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Kto może rozliczać się wg karty podatkowej?

   Karta podatkowa to rozwiązanie skierowane do podmiotów wykonujących działalność gospodarczą, która została wymieniona w załączniku nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Rozliczenie wg. karty podatkowej mogą wybrać wyłącznie właściciele firm, którzy nie korzystają z usług innych firm oraz właściciele, którzy zatrudniają pracowników wyłącznie na podstawie umów o pracę.
  2. Kto i jak ustala wysokość zobowiązania podatkowego?

   Wysokość zobowiązania podatkowego za dany rok jest ustalana przez naczelnika urzędu skarbowego na podstawie rodzaju i zakresu prowadzenia działalności, liczby pracowników oraz miejscowości, w której znajduje się siedziba firmy.
  Komentarze czytelników
  1. 1 września 2021 o 22:00
   Marek

   A co jeżeli klient nie zażąda faktury za kupioną rzecz lub wykonaną usługę – czy wówczas także jest obowiązek wystawienia faktury i jej przechowywania przez 5 lat?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie