Kasy wirtualne – nowe przepisy od 1 czerwca

kasy wirtualne od 1 czerwca

Zastanawiasz się od kiedy będziesz mógł posługiwać się kasą wirtualną? Otóż przepisy już obowiązują a w tym artykule odniesiemy się do nich.

Nie tak dawno opisywaliśmy projekt Rozporządzenia w sprawie Kas wirtualnych. Są to kasy mające postać oprogramowania, z których można korzystać na smartfonie lub tablecie. Z założenia kasy wirtualne w pierwszej fazie są przeznaczone do rejestracji sprzedaży dla określonej grupy przedsiębiorców. Ewidencja sprzedaży prowadzona w takiej formie umożliwia przekazywanie informacji o przeprowadzanych transakcjach w czasie rzeczywistym przez co wzmocniony jest element kontrolny ze strony fiskusa.

Jakie czynności będą ewidencjonowane na kasie wirtualnej?

W Rozporządzeniu Ministra Finansów z 26 maja 2020 r. w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (Dz. U. 2020 poz. 965) można przeczytać, że kasy wirtualne mogą być stosowane przykładowo w odniesieniu do czynności :

 • usług transportowych, m.in: taksówki, transport pasażerski drogowy, kolejowy, morski, wodny, lotniczy,
 • usług hotelarskich, związanych z zakwaterowaniem, noclegowych, turystycznych, miejsc krótkoterminowego zakwaterowania,
 • usług gastronomicznych, w szczególności: usług restauracyjnych, cateringowych, pozostałych usług gastronomicznych,
 • sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, przeznaczonych do celów opałowych.

kasy wirtualne od 1 czerwca

Kasy wirtualne – dla kogo to rozwiązanie?
 

Czy stosowanie kas wirtualnych jest obowiązkowe?

Użytkowanie kas wirtualnych dla branż, które wskazano powyżej nie jest obowiązkowe. Z oprogramowania mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie wymienionym w Rozporządzeniu.

Wejście w życie nowych przepisów

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 maja 2020 r. w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (Dz. U. 2020 poz. 957) weszło w życie z dniem 1 czerwca 2020 r. W Rozporządzeniu określone zostały wymagania techniczne dla kas wirtualnych, sposób użytkowania, sposób zakończenia użytkowania i szczególne przypadki wystawiania dokumentów. Stosowanie kasy wirtualnej nie zwalnia z obowiązku wystawiania paragonu fiskalnego w formie papierowej jak również z przygotowywania raportów fiskalnych. Szczegółowo zostało to omówione w Rozporządzeniu.

Taka deklaracja będzie dołączana do każdej kasy. Jest to Oświadczenie producenta, że program pracy kasy jest zgodny z programem kasy wzorcowej i będzie to potwierdzał Główny Urząd Miar.

Nowy JPK_VAT – termin przesunięty na 1 października.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Czy kasy wirtualne umożliwiają przekazywanie informacji o przeprowadzanych transakcjach w czasie rzeczywistym?

  Tak.

 2. 🔸W jakich branżach będą miały zastosowanie nowe rozwiązania?

  Kasy wirtualne mogą być stosowane w odniesieniu do:

  • usług transportowych
  • usług hotelarskich
  • usług gastronomicznych
  • sprzedaży węgla i podobnych paliw stałych

 3. 🔸Czy kasy wirtualne są obowiązkowe od 1 czerwca 2020?

  Nie. Mogą z nich skorzystać przedsiębiorcy, których zakres działalności gospodarczej został wymieniony w rozporządzeniu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość