Blog ifirma.pl

Kasy wirtualne – nowe przepisy od 1 czerwca

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się od kiedy będziesz mógł posługiwać się kasą wirtualną? Otóż przepisy już obowiązują a w tym artykule odniesiemy się do nich.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Nie tak dawno opisywaliśmy projekt Rozporządzenia w sprawie Kas wirtualnych. Są to kasy mające postać oprogramowania, z których można korzystać na smartfonie lub tablecie. Z założenia kasy wirtualne w pierwszej fazie są przeznaczone do rejestracji sprzedaży dla określonej grupy przedsiębiorców. Ewidencja sprzedaży prowadzona w takiej formie umożliwia przekazywanie informacji o przeprowadzanych transakcjach w czasie rzeczywistym przez co wzmocniony jest element kontrolny ze strony fiskusa.

Jakie czynności będą ewidencjonowane na kasie wirtualnej?

W Rozporządzeniu Ministra Finansów z 26 maja 2020 r. w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (Dz. U. 2020 poz. 965) można przeczytać, że kasy wirtualne mogą być stosowane przykładowo w odniesieniu do czynności :

 • usług transportowych, m.in: taksówki, transport pasażerski drogowy, kolejowy, morski, wodny, lotniczy,
 • usług hotelarskich, związanych z zakwaterowaniem, noclegowych, turystycznych, miejsc krótkoterminowego zakwaterowania,
 • usług gastronomicznych, w szczególności: usług restauracyjnych, cateringowych, pozostałych usług gastronomicznych,
 • sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, przeznaczonych do celów opałowych.

kasy wirtualne od 1 czerwca

Kasy wirtualne – dla kogo to rozwiązanie?

 

Czy stosowanie kas wirtualnych jest obowiązkowe?

Użytkowanie kas wirtualnych dla branż, które wskazano powyżej nie jest obowiązkowe. Z oprogramowania mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie wymienionym w Rozporządzeniu.

Wejście w życie nowych przepisów

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 maja 2020 r. w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (Dz. U. 2020 poz. 957) weszło w życie z dniem 1 czerwca 2020 r. W Rozporządzeniu określone zostały wymagania techniczne dla kas wirtualnych, sposób użytkowania, sposób zakończenia użytkowania i szczególne przypadki wystawiania dokumentów. Stosowanie kasy wirtualnej nie zwalnia z obowiązku wystawiania paragonu fiskalnego w formie papierowej jak również z przygotowywania raportów fiskalnych. Szczegółowo zostało to omówione w Rozporządzeniu.

Taka deklaracja będzie dołączana do każdej kasy. Jest to Oświadczenie producenta, że program pracy kasy jest zgodny z programem kasy wzorcowej i będzie to potwierdzał Główny Urząd Miar.

Nowy JPK_VAT – termin przesunięty na 1 października.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czy kasy wirtualne umożliwiają przekazywanie informacji o przeprowadzanych transakcjach w czasie rzeczywistym?

   Tak.
  2. W jakich branżach będą miały zastosowanie nowe rozwiązania?

   Kasy wirtualne mogą być stosowane w odniesieniu do:
   • usług transportowych
   • usług hotelarskich
   • usług gastronomicznych
   • sprzedaży węgla i podobnych paliw stałych
  3. Czy kasy wirtualne są obowiązkowe od 1 czerwca 2020?

   Nie. Mogą z nich skorzystać przedsiębiorcy, których zakres działalności gospodarczej został wymieniony w rozporządzeniu.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie