Blog

Kasy z elektronicznym zapisem kopii o zastosowaniu specjalnym – czy w 2023 bedzie je można jeszcze kupić?

Temat kas fiskalnych był poruszany na łamach naszych publikacji już niejednokrotnie. Znaczna część przedsiębiorców musi ewidencjonować na kasie sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności i rolników ryczałtowych. W dzisiejszym artykule zajmiemy się tematem zakupu w 2023 roku kasy z elektronicznym zapisem kopii o zastosowaniu specjalnym.

Rodzaje kas fiskalnych

W dalszym ciągu przedsiębiorcy mogą pracować na czterech rodzajach kas fiskalnych.

Rodzaj kasy fiskalnej
Możliwość zakupu
Z papierowym zapisem kopii
Dostępne w sprzedaży do 31 sierpnia 2019 r.
Z elektronicznym zapisem kopii
Dostępne w sprzedaży do 31 grudnia 2022 r.
za wyjątkiem kas o zastosowaniu specjalnym
Kasy online
Dostępne w sprzedaży
Kasy wirtualne
Dostępne w sprzedaży
Uwaga!
Pewne kategorie towarów i usług są objęte ustawowym obowiązkiem stosowania jedynie kas online lub kas wirtualnych. W takich przypadkach przedsiębiorcy zostali zobligowani do wymiany kas, jeśli posiadali kasę z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii.

Widać więc, że również w tym obszarze zmiany idą w kierunku przesyłania danych o sprzedaży do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w czasie rzeczywistym a tak się dzieje w przypadku kas online i wirtualnych.

Kasy fiskalne o zastosowaniu specjalnym

Z Rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących dowiemy się co to są kasy o zastosowaniu specjalnym.

Kasy o zastosowaniu specjalnym

Są to kasy, których konstrukcja i program pracy kasy uwzględniają szczególne zastosowanie tych kas, muszą one spełniać określone wymagania techniczne.

Kasy o zastosowaniu specjalnym obejmują kasy:

  • przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego – taksówki, usługi transportu pasażerskiego,
  • przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy sprzedaży leków, z funkcją rozliczania recept refundowanych – apteki,
  • przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług w zakresie transportu pasażerskiego,
  • rozliczające więcej niż jedną transakcję równocześnie,
  • przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy sprzedaży towarów i usług w wolnych obszarach celnych lub składach celnych,
  • umieszczane w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług – automaty sprzedażowe

W uzasadnieniu do zmiany ustawy o podatku VAT można przeczytać, że z uwagi na specyfikę niektórych rodzajów działalności od dnia 1 stycznia 2023 r. mogą pojawiać się problemy z dostępem do kas rejestrujących typu online o zastosowaniu specjalnym. Przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek stosowania kas rejestrujących o zastosowaniu specjalnym, mogą jeszcze przez rok zakupić kasy z elektronicznym zapisem kopii, takie kasy mogą być sprzedawane do dnia 31 grudnia 2023 r. Kasy z elektronicznym zapisem kopii inne niż o zastosowaniu specjalnym można było nabyć do dnia 31 grudnia 2022 r.

Uwaga!

Kasy z elektronicznym zapisem kopii o zastosowaniu specjalnym mogą być nabywane jeszcze do 31 grudnia 2023 r. W pozostałych przypadkach taka możliwość była do 31 grudnia 2022 r.

Podsumowanie

Określone branże, przykładowo takie jak: usługi taksówek, transportu pasażerskiego, apteki, automaty sprzedażowe, muszą posiadać kasy fiskalne o zastosowaniu specjalnym. Takie kasy muszą spełniać wymagania techniczne i być dostosowane do specyfiki branży. Z uwagi na problemy z przystosowaniem kas online do spełnienia tych kryteriów Ministerstwo Finansów w takich przypadkach musiało przedłużyć możliwość zakupu kas z elektronicznym zapisem kopii z końca 2022 roku do końca 2023 roku. Od 1 stycznia 2024 roku już żaden przedsiębiorca nie będzie mógł zakupić kasy z elektronicznym zapisem kopii. Przedsiębiorcy muszą się przestawić na elektroniczny system faktur KSEF od 1 lipca 2024 r. i już w niedalekiej przyszłości kasy fiskalne będą pracowały tylko online.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Sztuczna inteligencja w moderowaniu treści. Jak AI może pomóc w skalowaniu?

Firmy stają przed wyzwaniem zarządzania ogromną ilością treści publikowanych w internecie. Od postów w mediach…

20 godzin temu

Ulga na terminal płatniczy

Przepisy prawa przewidują możliwość obniżenia podatku dochodowego od osób fizycznych lub od osób prawnych poprzez…

21 godzin temu

Dyrektywa R2R – rozmowa z ekspertką

Zepsuty telewizor, pralka czy smartphone? Takie sytuacje w życiu codziennym mogą przytrafić się każdemu z…

21 godzin temu

PCC od zakupu samochodu od osoby fizycznej

Chcesz kupić samochód od osoby fizycznej? Sprawdź, jak rozliczyć podatek PCC w takim przypadku.

23 godziny temu

Europejski Akt o Dostępności – rozmowa z ekspertką

Wkrótce do Sejmu ma trafić przyjęty przez Radę Ministrów projekt o zasadach dostępności w produktach…

2 dni temu

System kaucyjny – zmiany 2024. Kogo obejmą nowe obowiązki?

Zastanawiasz się co to jest i kogo dotyczy system kaucyjny? W dzisiejszym artykule zajmiemy się…

2 dni temu