Obowiązek posiadania kasy online

kasy fiskalne online

Posiadasz kasę fiskalną? Sprawdź, czy nie musisz posiadać kasy online.

Kasy fiskalne online - od kiedy?

Obowiązek rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej istnieje od wielu lat. Również w tym obszarze wprowadzane są zmiany, które spowodują odejście od papierowych i elektronicznych zapisów. Obecnie kasy starszego typu są sukcesywnie wycofywane z użycia, a w to miejsce wchodzą kasy online i kasy w postaci oprogramowania. Dzisiaj opiszemy kto ma obowiązek posiadania kasy online.

Kasy fiskalne online

Kasy online pojawiły się w 2019 roku, co nie oznacza, że wszyscy przedsiębiorcy powinni je od razu posiadać. Takie rozwiązanie dla kas fiskalnych pozwala na monitorowanie sprzedaży przez Ministerstwo Finansów.

Posiadanie kasy online wiąże się z koniecznością dostępu do Internetu, ponieważ kasa jest połączona z Centralnym Repozytorium Kas. Ta forma rejestracji sprzedaży na rzecz konsumentów i rolników ryczałtowych umożliwi gromadzenie na poziomie centralnym danych dotyczących obrotu i kwot podatku VAT ewidencjonowanych na poszczególnych urządzeniach. Ma to oczywiście związek ze zmniejszaniem szarej strefy i zwiększeniem wpływów do budżetu państwa.

Harmonogram wprowadzania kas online

Obecnie nie można już kupić kas z papierowym zapisem kopii, a od 1 stycznia 2023 roku nie będzie można nabywać także kas elektronicznych. Kasy starego typu będą mogły być używane do momentu zużycia lub konieczności wymiany pamięci fiskalnej.

Zgodnie z przepisami kasy online muszą posiadać następujące branże:

Branża
Kasy online – od kiedy?
 • sprzedaż paliw,
 • usługi naprawy pojazdów,
 • usługi wulkanizacji.
 • 01.01.2020 r.
 • usługi gastronomiczne,
 • usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
 • sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych przeznaczonych do celów opałowych.
 • 01.01.2021 r.
 • usługi budowlane,
 • usługi fryzjerskie,
 • usługi kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • fitness (wyłącznie w zakresie wstępu),
 • opieka medyczna świadczona przez lekarzy i lekarzy dentystów,
 • usługi prawnicze.
 • 01.07.2021 r.

  Są to oczywiście informacje na moment publikacji artykułu, dlatego powinno się na bieżąco śledzić informacje na ten temat.

  W związku z wprowadzeniem kas online zniesione zostały niektóre obowiązki wobec fiskusa:

  • nie ma obowiązku zgłoszenia kasy online do naczelnika urzędu skarbowego na papierowym druku w celu otrzymania numeru ewidencyjnego,
  • przedsiębiorca użytkujący kasy online nie będzie musiał drukować kopii dokumentów fiskalnych.

  Najważniejsze pytania

  1. 🔸Kasy online - od kiedy trzeba je wprowadzić?

   W artykule przedstawiamy szczegółowy harmonogram od kiedy obowiązują kasy online dla poszczególnych branż. Ostatnie z nich muszą wprowadzić takie kasy 1 lipca 2021 r.

  Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
  Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

  O księgowości wiemy wszystko,
  żebyś Ty nie musiał

  Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

  Romek

  z ifirma.pl

  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami

  Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

  Nowoczesna

  Rzetelna

  Księgowość