Obowiązek posiadania kasy online

kasy fiskalne online

Posiadasz kasę fiskalną? Sprawdź, czy nie musisz posiadać kasy online.

Kasy fiskalne online - od kiedy?

Obowiązek rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej istnieje od wielu lat. Również w tym obszarze wprowadzane są zmiany, które spowodują odejście od papierowych i elektronicznych zapisów. Obecnie kasy starszego typu są sukcesywnie wycofywane z użycia, a w to miejsce wchodzą kasy online i kasy w postaci oprogramowania. Dzisiaj opiszemy kto ma obowiązek posiadania kasy online.

Kasy fiskalne online

Kasy online pojawiły się w 2019 roku, co nie oznacza, że wszyscy przedsiębiorcy powinni je od razu posiadać. Takie rozwiązanie dla kas fiskalnych pozwala na monitorowanie sprzedaży przez Ministerstwo Finansów.

Posiadanie kasy online wiąże się z koniecznością dostępu do Internetu, ponieważ kasa jest połączona z Centralnym Repozytorium Kas. Ta forma rejestracji sprzedaży na rzecz konsumentów i rolników ryczałtowych umożliwi gromadzenie na poziomie centralnym danych dotyczących obrotu i kwot podatku VAT ewidencjonowanych na poszczególnych urządzeniach. Ma to oczywiście związek ze zmniejszaniem szarej strefy i zwiększeniem wpływów do budżetu państwa.

Harmonogram wprowadzania kas online

Obecnie nie można już kupić kas z papierowym zapisem kopii, a od 1 stycznia 2023 roku nie będzie można nabywać także kas elektronicznych. Kasy starego typu będą mogły być używane do momentu zużycia lub konieczności wymiany pamięci fiskalnej.

Zgodnie z przepisami kasy online muszą posiadać następujące branże:

Branża
Kasy online – od kiedy?
 • sprzedaż paliw,
 • usługi naprawy pojazdów,
 • usługi wulkanizacji.
 • 01.01.2020 r.
 • usługi gastronomiczne,
 • usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
 • sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych przeznaczonych do celów opałowych.
 • 01.01.2021 r.
 • usługi budowlane,
 • usługi fryzjerskie,
 • usługi kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • fitness (wyłącznie w zakresie wstępu),
 • opieka medyczna świadczona przez lekarzy i lekarzy dentystów,
 • usługi prawnicze.
 • 01.07.2021 r.

  Są to oczywiście informacje na moment publikacji artykułu, dlatego powinno się na bieżąco śledzić informacje na ten temat.

  W związku z wprowadzeniem kas online zniesione zostały niektóre obowiązki wobec fiskusa:

  • nie ma obowiązku zgłoszenia kasy online do naczelnika urzędu skarbowego na papierowym druku w celu otrzymania numeru ewidencyjnego,
  • przedsiębiorca użytkujący kasy online nie będzie musiał drukować kopii dokumentów fiskalnych.

  Najważniejsze pytania

  1. 🔸Kasy online - od kiedy trzeba je wprowadzić?

   W artykule przedstawiamy szczegółowy harmonogram od kiedy obowiązują kasy online dla poszczególnych branż. Ostatnie z nich muszą wprowadzić takie kasy 1 lipca 2021 r.

  Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

  O księgowości wiemy wszystko,
  żebyś Ty nie musiał

  Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

  Romek

  z ifirma.pl

  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami

  Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

  Nowoczesna

  Rzetelna

  Księgowość