Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w OSS?

obowiązek podatkowy w oss

Dokonujesz transakcji w procedurze OSS? Sprawdź, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w OSS.

Przy omawianiu problematyki związanej z transakcjami na rzecz konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Na łamach naszych publikacji niejednokrotnie do nich nawiązywaliśmy. W dzisiejszym artykule będziemy opisywać, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w OSS.

Co to jest obowiązek podatkowy w VAT?

Obowiązek podatkowy jest to określenie momentu, w którym przedsiębiorca powinien wykazać w ewidencjach sprzedaży VAT kwoty dotyczące przeprowadzanych transakcji. Szczegółowo na ten temat wypowiedział się ustawodawca w przepisach podatkowych, konkretnie w ustawie o podatku VAT.

Należy jednak jeszcze w tym miejscu dodać, że kluczowe dla prawidłowego rozpoznania momentu powstania obowiązku podatkowego będzie zdefiniowanie miejsca dostawy towarów. Ta kwestia również została opisana w ustawie o podatku VAT. Sprawdźmy w takim razie, jak to jest z obowiązkiem podatkowym w OSS.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w OSS?

Na ten temat wypowiedział się Minister Finansów w objaśnieniach podatkowych dotyczących VAT e-commerce.

Zgodnie z tymi zapisami, ale również w oparciu o przepisy podatkowe, obowiązek podatkowy ustala się w oparciu o przepisy, jakie obowiązują w państwie członkowskim UE, w którym zostało określone miejsce dostawy towarów. Moment powstania obowiązku podatkowego dostawa towarów w ramach WSTO, dla której miejscem opodatkowania jest Polska będzie określany w oparciu o przepisy polskiej ustawy o podatku VAT.

Jeżeli miejscem opodatkowania dostawy towarów dokonanej w ramach WSTO jest inne państwo członkowskie, to moment powstania obowiązku podatkowego należy ustalić zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym państwie.

Tak również zostało to zapisane w polskiej ustawy o VAT, w której jako miejsce dostawy towarów przy wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość zostało wskazane miejsce, w którym towary znajdują się w momencie zakończenia wysyłki lub transportu do nabywcy, a więc kraj konsumenta (art. 22 ust. 1a ustawy o VAT).

Przykład

Jeżeli miejscem opodatkowania dostawy towarów dokonanej w ramach WSTO są Niemcy, to również określenie momentu powstania obowiązku podatkowego powinno się odbyć w oparciu o przepisy dotyczące podatku VAT w Niemczech. A więc przedsiębiorca, który wysyła towary dla konsumenta w Niemczech powinien taką dostawę opodatkować stawką VAT tam obowiązującą i wykazać w okresie rozliczeniowym zgodnie z przepisami tam obowiązującymi.

Otrzymana zaliczka również będzie opodatkowana w VAT. Obowiązek podatkowy w przypadku otrzymania zaliczki powstaje tylko wtedy, gdy zaliczka jest związana z przyszłą, konkretną i ściśle określoną transakcją, na której poczet została uiszczona. Zaliczka powinna być opodatkowana na takich samych zasadach co transakcja zasadnicza, której dotyczy.

Podsumowanie

W świetle powyższych ustaleń można stwierdzić, że w polskich przepisach podatkowych nie ma wskazanego momentu powstania obowiązku podatkowego w OSS.

Należy w tym miejscu wskazać, że obowiązek podatkowy w Polsce w VAT na zasadach ogólnych powstaje w dacie dostawy, przeniesienia prawa do rozporządzania towarem, jak właściciel lub w dacie płatności, w zależności od tego, która z tych dwóch dat będzie pierwsza.

Pamiętajmy jednak, że od tej generalnej zasady istnieje szereg wyjątków. Nie inaczej może być w innym kraju UE. Dlatego nie ma możliwości jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w OSS, z uwagi na zbyt dużą ilość zmiennych, jakie powinny być uwzględnione przy takiej ocenie.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość