Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w OSS?

obowiązek podatkowy w oss

Dokonujesz transakcji w procedurze OSS? Sprawdź, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w OSS.

Przy omawianiu problematyki związanej z transakcjami na rzecz konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Na łamach naszych publikacji niejednokrotnie do nich nawiązywaliśmy. W dzisiejszym artykule będziemy opisywać, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w OSS.

Co to jest obowiązek podatkowy w VAT?

Obowiązek podatkowy jest to określenie momentu, w którym przedsiębiorca powinien wykazać w ewidencjach sprzedaży VAT kwoty dotyczące przeprowadzanych transakcji. Szczegółowo na ten temat wypowiedział się ustawodawca w przepisach podatkowych, konkretnie w ustawie o podatku VAT.

Należy jednak jeszcze w tym miejscu dodać, że kluczowe dla prawidłowego rozpoznania momentu powstania obowiązku podatkowego będzie zdefiniowanie miejsca dostawy towarów. Ta kwestia również została opisana w ustawie o podatku VAT. Sprawdźmy w takim razie, jak to jest z obowiązkiem podatkowym w OSS.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w OSS?

Na ten temat wypowiedział się Minister Finansów w objaśnieniach podatkowych dotyczących VAT e-commerce.

Zgodnie z tymi zapisami, ale również w oparciu o przepisy podatkowe, obowiązek podatkowy ustala się w oparciu o przepisy, jakie obowiązują w państwie członkowskim UE, w którym zostało określone miejsce dostawy towarów. Moment powstania obowiązku podatkowego dostawa towarów w ramach WSTO, dla której miejscem opodatkowania jest Polska będzie określany w oparciu o przepisy polskiej ustawy o podatku VAT.

Jeżeli miejscem opodatkowania dostawy towarów dokonanej w ramach WSTO jest inne państwo członkowskie, to moment powstania obowiązku podatkowego należy ustalić zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym państwie.

Tak również zostało to zapisane w polskiej ustawy o VAT, w której jako miejsce dostawy towarów przy wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość zostało wskazane miejsce, w którym towary znajdują się w momencie zakończenia wysyłki lub transportu do nabywcy, a więc kraj konsumenta (art. 22 ust. 1a ustawy o VAT).

Przykład

Jeżeli miejscem opodatkowania dostawy towarów dokonanej w ramach WSTO są Niemcy, to również określenie momentu powstania obowiązku podatkowego powinno się odbyć w oparciu o przepisy dotyczące podatku VAT w Niemczech. A więc przedsiębiorca, który wysyła towary dla konsumenta w Niemczech powinien taką dostawę opodatkować stawką VAT tam obowiązującą i wykazać w okresie rozliczeniowym zgodnie z przepisami tam obowiązującymi.

Otrzymana zaliczka również będzie opodatkowana w VAT. Obowiązek podatkowy w przypadku otrzymania zaliczki powstaje tylko wtedy, gdy zaliczka jest związana z przyszłą, konkretną i ściśle określoną transakcją, na której poczet została uiszczona. Zaliczka powinna być opodatkowana na takich samych zasadach co transakcja zasadnicza, której dotyczy.

Podsumowanie

W świetle powyższych ustaleń można stwierdzić, że w polskich przepisach podatkowych nie ma wskazanego momentu powstania obowiązku podatkowego w OSS.

Należy w tym miejscu wskazać, że obowiązek podatkowy w Polsce w VAT na zasadach ogólnych powstaje w dacie dostawy, przeniesienia prawa do rozporządzania towarem, jak właściciel lub w dacie płatności, w zależności od tego, która z tych dwóch dat będzie pierwsza.

Pamiętajmy jednak, że od tej generalnej zasady istnieje szereg wyjątków. Nie inaczej może być w innym kraju UE. Dlatego nie ma możliwości jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w OSS, z uwagi na zbyt dużą ilość zmiennych, jakie powinny być uwzględnione przy takiej ocenie.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość