Blog ifirma.pl

Kiedy raportować leasing pojazdu jako MDR?

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się czy należy raportować leasing pojazdu jako MDR? W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Organy podatkowe chcą znać coraz więcej szczegółów na temat transakcji jakie są przeprowadzane przez przedsiębiorców. Chodzi przede wszystkim o sytuacje, które można potraktować, jako próbę unikania opodatkowania. Ministerstwo Finansów narzuciło obowiązek raportowania w przypadku wystąpienia sytuacji, które mogą być postrzegane jako optymalizacja podatkowa. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się leasingiem pojazdu w kontekście raportowania MDR.

Co to jest schemat podatkowy MDR?

Przepisy o stosowaniu schematów podatkowych (MDR) weszły w życie od 2019 roku. Zdefiniowanie schematu podatkowego jest niezwykle trudne, ponieważ wiele pojęć, które się do niego odnoszą jest bardzo ogólnych. Przepisy na ten temat zostały zawarte w ustawie Ordynacja podatkowa. Z uwagi na zawiłość przepisów w obszarze MDR, 31 stycznia 2019 roku pojawiły się również objaśnienia podatkowe Ministra Finansów, którymi będziemy się posiłkować w dzisiejszym artykule. Podmioty zobowiązane do raportowania mają za zadanie rozpoznawać, czy w wyniku działań przedsiębiorcy może dojść do przykładowych zdarzeń wymienionych poniżej, w wyniku których dojdzie do zmniejszenia wpływów budżetu państwa.

Przesłanki raportowania schematów podatkowych (MDR):
Obniżenie lub brak zobowiązania podatkowego
Zawyżenie nadpłaty PIT
Zawyżenie zwrotu podatku VAT
Powstanie lub zawyżenie straty podatkowej

Kiedy raportować leasing pojazdu jako MDR?

Przejdziemy teraz do omówienia zasadniczego tematu dzisiejszej publikacji, a mianowicie raportowania jako MDR leasingu pojazdu. Pomimo, że przepisy obowiązują już od kilku lat, to i tak w dalszym ciągu przedsiębiorcy mają liczne problemy i dylematy z raportowaniem schematów podatkowych. Dotyczy to również raportowania leasingu samochodu. Przedsiębiorcy masowo korzystają z ofert firm leasingowych i podpisują umowy leasingu, o ile jest to tylko możliwe. Posiadanie pojazdu bez konieczności płacenia od razu pełnej kwoty jest często jedyną możliwością opcją dla przedsiębiorcy. Jednak zarówno leasingodawcy, jak i leasingobiorcy mają dylemat, czy powinni raportować zawartą umowę, jako schemat podatkowy czy też nie. Niestety nie mamy dobrych wieści, kryteria oceny są bowiem nieostre. Ministerstwo Finansów wskazało, że jeżeli umowa leasingu jest zawarta z przyczyn ekonomicznym, a nie podatkowych, to w takich przypadkach nie trzeba raportować. Jednak nie ma definicji przyczyn ekonomicznych czy podatkowych. Zobaczmy na przykładzie, w jaki sposób należy to rozumieć.

Przesłanki raportowania schematów podatkowych (MDR):
Raportowanie leasingu pojazdu jako MDR na przykładzie:
Zawarcie umowy leasingu operacyjnego będzie tańsze niż zakup na kredyt lub jest to bardziej elastyczna forma nabycia.
Przedsiębiorca kieruje się względami ekonomicznymi
Zawarcie umowy leasingu operacyjnego spowoduje osiągnięcie korzyści podatkowej. Kupując pojazd na umowę leasingu operacyjnego przedsiębiorca zapłaci mniejszy podatek.
Przedsiębiorca kieruje się względami podatkowymi
Brak MDR MDR

Na tym przykładzie widać jak cienka jest granica w ocenie, czy mamy do czynienia ze schematem podatkowym, czy jednak nie. Nic więc dziwnego, że sprawia to wiele problemów obu stronom transakcji, które są zobowiązane do raportowania.

Schematy podatkowy MDR w interpretacjach podatkowych

Przedsiębiorcy chcieliby mieć możliwość występowania z wnioskami o wydanie interpretacji podatkowej w sprawie MDR, jednak Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) nie chce wszczynać postępowań, ponieważ uznaje, że sprawa nie dotyczy interpretacji przepisów prawa materialnego. Przedsiębiorcy nie dają jednak za wygraną i kierują sprawy dalej do Sądów WSA, jednak zapadające rozstrzygnięcia nie są jednolite. Jedna ze spraw trafiła do NSA sygn. akt II FSK 1070/21 z dnia 16.02.2023 r. i tutaj Sąd zgodził się z przedsiębiorcą. W uzasadnieniu napisał m.in., że ustawodawca nie wypowiada się wprost na temat charakteru przepisów prawa, których dotyczy interpretacja indywidualna. W ocenie NSA przedmiotem interpretacji mogą i być powinny wszystkie przepisy, które wpływają na prawa i obowiązki podatkowe przedsiębiorców. Tym bardziej, że niewywiązywanie się z tych przepisów jest zagrożone sankcją karną skarbową. W ocenie NSA w skład prawa materialnego wchodzą zarówno obowiązki związane z zapłatą podatku, jak i wszelkie inne powinności, a więc również raportowanie MDR. Ten wyrok jest bardzo korzystny dla przedsiębiorców i być może wpłynie na zmianę podejścia Dyrektora KIS przy wydawaniu indywidualnych interpretacji podatkowych. Jednak praktyka pokazuje, iż odmienne stanowisko sądów, nawet NSA, nie zawsze zmienia podejście organów podatkowych.

Schemat podatkowy MDR – podsumowanie

W dzisiejszej publikacji poruszyliśmy temat raportowania leasingu pojazdu jako schematu podatkowego MDR. Zaprezentowane treści zostały opracowane w oparciu o objaśnia podatkowe, informacje ze strony Ministerstwa Finansów, jednak każdy z nas czuje jeszcze pewien niedosyt, ponieważ wszystkie te informacje są bardzo syntetyczne i tak naprawdę brakuje tutaj konkretów. Jednak temat schematów MDR został zdefiniowany w przepisach w sposób dość ogólny a forma przekazu jest niezrozumiała dla przeciętnego odbiorcy. Nieco więcej informacji znajdziemy w objaśnieniach podatkowych, ale brakuje przykładów dla lepszego zobrazowania tematu. W przypadku leasingu pojazdu trzeba rozpoznać, czy zawierając umowę leasingu przedsiębiorca kieruje się względami ekonomicznymi czy też podatkowymi. Jeśli z oceny będzie wynikało, że w grę wchodzą względy ekonomiczne, to wówczas nie ma obowiązku raportowania do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). W przeciwnym wypadku, a więc gdy w grę wchodzą względy podatkowe, które obniżą podatek do zapłaty w jakiejkolwiek formie, to zarówno leasingodawca, jak i przedsiębiorcy mają obowiązek raportowania schematu podatkowego. W przypadku niewywiązania się z obowiązku raportowania zarówno przedsiębiorca, jak i leasingodawca narażeni są na sankcje z Kodeksu postępowania administracyjnego (KPA), jak i Kodeksu karnego skarbowego (KKS).

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie