Kiedy ująć w VAT fakturę korygującą zakupy?

kiedy ująć w VAT fakturę korygującą zakupy

Czynny podatnik VAT powinien zwracać szczególną uwagę na właściwe ewidencjonowanie podatku od towarów i usług. W przypadku naliczonego VAT istotną rolę odgrywa nie tylko jego odliczenie w odpowiednim okresie rozliczeniowym, ale także poprawne skorygowanie tego odliczenia w przypadku uzyskania faktury korygującej zakup. W jakim okresie należy ująć taki dokument w rejestrze zakupu oraz deklaracji VAT?

Czynny podatnik VAT powinien zwracać szczególną uwagę na właściwe ewidencjonowanie podatku od towarów i usług. W przypadku naliczonego VAT istotną rolę odgrywa nie tylko jego odliczenie w odpowiednim okresie rozliczeniowym, ale także poprawne skorygowanie tego odliczenia w przypadku uzyskania faktury korygującej zakup. Faktura korygująca, co z nią zrobić? Kiedy należy ująć ten dokument w podatku od towarów i usług? Sprawdź w najnowszym artykule.

Faktura korygująca zakup in minus w rejestrze i deklaracji VAT

Zgodnie z art. 86 ust. 19a ustawy o VAT, w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzyma fakturę korygującą zmniejszającą kwotę podatku do odliczenia, ma on obowiązek zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę fakturę otrzymał.

Co ważne, w tym przypadku nie obowiązują dwa kolejne okresy rozliczeniowe po miesiącu otrzymania tego dokumentu, jak to jest w przypadku tradycyjnej faktury dokumentującej zakup. Korekta in minus zawsze powinna być ujęta w okresie, w którym nabywca ją otrzymał. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy przedsiębiorca nie odliczył jeszcze podatku od faktury pierwotnej, której dotyczy dana korekta. W takim wypadku powinien on ująć oba dokumenty w jednym okresie rozliczeniowym (nawet jeśli wiązałoby się to z wykazaniem zmniejszenia kwoty podatku w innym okresie niż okres otrzymania faktury korygującej in minus).

Faktura korygująca zakup in plus w rejestrze i deklaracji VAT

Ww. fragment ustawy o VAT odnosi się tylko do faktur korygujących, które zmniejszają kwotę podatku do odliczenia. Co więcej, w przepisach podatkowych nie znajdziemy zapisu wskazującego, jak należy postąpić, jeśli podatnik otrzyma fakturę korygującą in plus, czyli zwiększającą kwotę podatku do odliczenia. Rozwiązaniem wypracowanym w orzecznictwie w tym zakresie jest stosowanie tradycyjnych zasad odliczania VAT naliczonego. W związku z powyższym podatnik ma trzy okresy na uwzględnienie takiej korekty, licząc od miesiąca/kwartału, w którym otrzymał on fakturę korygującą in plus.

Czy można wystawić zbiorczą fakturę korygującą? Sprawdź!
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość