Blog

Klient JPK_WEB – co to takiego?

Nie wszyscy przedsiębiorcy, którzy są czynnymi podatnikami VAT korzystają z płatnych programów księgowych do prowadzenia księgowości w firmie bądź z usług biura rachunkowego. Dlatego też Ministerstwo Finansów wyszło naprzeciw takim przedsiębiorcom i udostępniło im bezpłatne narzędzia do generowania i wysyłania plików JPK – w tym formularz Klient JPK WEB. Jak działa i jak z niego korzystać, opisujemy poniżej.

Klient JPK WEB – co to takiego?

Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów formularz jest prostym narzędziem webowym i zastąpi dotychczasowe pliki obsługiwane w formacie CSV. Oczywiście, aby móc skorzystać z tej aplikacji niezbędny jest sprzęt i dostęp do internetu. W dedykowanej aplikacji przedsiębiorcy będą mogli rozliczyć zarówno transakcje krajowe, jak i zagraniczne.

Narzędzie Klient JPK WEB umożliwia walidację, szyfrowanie, podpisywanie i wysyłkę plików. Osoby zainteresowane mogą zapoznać się z bardziej szczegółowymi informacjami na temat tej aplikacji na stronie podatki.gov.pl, gdzie znajdują się broszury informacyjne na ten temat.

Nowa wersja formularza uproszczonego znalazła się również na tej stronie MF. Dostęp do bezpłatnego narzędzia do tworzenia i wysyłania plików JPK można znaleźć pod tym linkiem.

Jak wysyłać JPK – pozostałe narzędzia

Istnieją również inne bezpłatne narzędzia do generowania i wysyłania nowych plików JPK, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy:

  1. Aplikacja e-mikrofirma.
  2. Formularz interaktywny.

Pierwsze pliki w nowej strukturze będą wysyłane począwszy od rozliczeń za miesiąc październik 2020 r. w terminie do 25 listopada 2020 r.

Przeczytaj również: Istotne zmiany dotyczące JPK już 1 października 2020 r.
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Sztuczna inteligencja w moderowaniu treści. Jak AI może pomóc w skalowaniu?

Firmy stają przed wyzwaniem zarządzania ogromną ilością treści publikowanych w internecie. Od postów w mediach…

18 godzin temu

Ulga na terminal płatniczy

Przepisy prawa przewidują możliwość obniżenia podatku dochodowego od osób fizycznych lub od osób prawnych poprzez…

19 godzin temu

Dyrektywa R2R – rozmowa z ekspertką

Zepsuty telewizor, pralka czy smartphone? Takie sytuacje w życiu codziennym mogą przytrafić się każdemu z…

20 godzin temu

PCC od zakupu samochodu od osoby fizycznej

Chcesz kupić samochód od osoby fizycznej? Sprawdź, jak rozliczyć podatek PCC w takim przypadku.

21 godzin temu

Europejski Akt o Dostępności – rozmowa z ekspertką

Wkrótce do Sejmu ma trafić przyjęty przez Radę Ministrów projekt o zasadach dostępności w produktach…

2 dni temu

System kaucyjny – zmiany 2024. Kogo obejmą nowe obowiązki?

Zastanawiasz się co to jest i kogo dotyczy system kaucyjny? W dzisiejszym artykule zajmiemy się…

2 dni temu