Istotne zmiany dotyczące JPK już 1 października 2020 r.

wysyłanie JPK

Jesteś czynnym podatnikiem VAT? Sprawdź co powinieneś wiedzieć o zmianach w przesyłaniu plików JPK od 1 października.

Likwidacja deklaracji VAT i wejście w życie nowych przepisów dotyczących JPK zbliża się wielkimi krokami. O tym, co się zmieni, pisaliśmy już kilkukrotnie i na pewno będziemy pisać jeszcze. Dopiero w momencie, kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, na wiele pytań będzie można odpowiedzieć pracując na tzw. żywym organizmie, a więc w praktyce.

Od 1 października zacznie obowiązywać nowa forma pliku JPK, trzeba będzie stosować oznaczenia GTU, ale również zmieni się wysyłanie JPK – a dokładnie środowisko do wysyłki. Czasu na zapoznanie ze zmianami pozostało niewiele, dlatego spieszymy z kolejnymi informacjami.

Wyłączenie starej bramki do przesyłania JPK

Wszyscy przedsiębiorcy, ale również twórcy programów księgowych i informatycy muszą wiedzieć, że 30 września 2020 r. zostanie wyłączona dotychczasowa bramka REST API, służąca do przesyłania plików JPK autoryzowanych podpisem kwalifikowanym i zaufanym, udostępniona pod adresem e-dokumenty.mf.gov.pl. Z tym samym dniem zostanie wyłączona bramka REST API, służąca do przesyłania plików JPK autoryzowanych danymi autoryzacyjnymi z kwotą przychodu.

Mikroprzedsiębiorcy mieli również możliwość skorzystania z bezpłatnych narzędzi udostępnionych przez Ministerstwo Finansów: aplikacja e-mikrofirma i aplikacja Klient_JPK. W związku ze zmianami zostanie również wyłączony interfejs e-bramka JPK_VAT (mikro JPK).

Wysyłanie JPK – co się zmieni od 1 października 2020 r.?

Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów:

Ministerstwo Finansów przygotowało również specyfikacje techniczne, struktury dokumentów XML i broszury informacyjne, które można pobrać ze strony internetowej, do której dostęp znajduje się tutaj.

Pliki JPK będzie można składać tak jak dotychczas, korzystając z bezpłatnych narzędzi oferowanych przez Ministerstwo Finansów:

  • formularza interaktywnego,
  • aplikacji e-mikrofirma lub
  • Klient JPK WEB.

Zmiany dotyczą plików JPK_V7M (przy rozliczeniach miesięcznych) i JPK_V7K (przy rozliczeniach kwartalnych), przesyłanych za okresy od 1 października 2020 r. przez wszystkich przedsiębiorców i korekt za te okresy.

▶ Przeczytaj również: Ministerstwo Finansów udostępnia narzędzia do nowego JPK_V7
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość