Kody GTU a podmiot zwolniony z VAT

GTU a podmiot zwolniony z VAT

Masz wątpliwości odnośnie stosowania kodów GTU? Sprawdź jak oznaczać faktury dla podatników zwolnionych z VAT.

Wejście w życie nowych przepisów dotyczących oznaczania transakcji w plikach JPK_V7 zrodziło wiele pytań i wątpliwości u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Wprowadzone zmiany są obszerne dlatego wielu przedsiębiorców i księgowych ma ciągły niedosyt i niepewność czy właściwie stosują wprowadzone przepisy. Z pomocą przyszło Ministerstwo Finansów, które opracowało listę pytań z odpowiedziami, ale różnorodność problemów często wykracza poza ramy tych informacji. Dlatego niezbędne jest ciągłe śledzenie publikacji specjalistycznych na łamach, których doradcy podatkowi odpowiadają na trudne pytania.

Kiedy stosuje się oznaczenia GTU?

W związku z likwidacją deklaracji VAT-7 i VAT7K wprowadzono obowiązek przekazywania nowych plików JPK_V7, które składają się z części ewidencyjnej i deklaracyjnej. Ustawodawca wydał rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług, w którym między innymi opisywane są zasady stosowania kodów GTU. W rozporządzeniu w przypadku stosowania kodów GTU jest jasno wskazane, że mają one zastosowanie do dostaw towarów i usług tam wymienionych. W takim przypadku oznaczenia GTU znajdą się tylko w rejestrze VAT sprzedaży, a taki rejestr jest prowadzony przez czynnego podatnika VAT.

GTU a podmiot zwolniony z VAT – czy powinien stosować te oznaczenia?

W podatku VAT przedsiębiorcy mogą korzystać ze zwolnienia:

  • podmiotowego art. 113 ust. 1 i 9,
  • przedmiotowego art. 43.
W takim przypadku jeżeli przedsiębiorca wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku od towarów i usług nie ma obowiązku składania plików JPK_V7. W takiej sytuacji podmioty zwolnione z VAT nie mają również obowiązku stosowania oznaczeń GTU do wystawianych faktur z powodów podanych powyżej.

Czy oznaczenia GTU powinny być stosowane przy wystawianiu faktur dla podmiotu zwolnionego z VAT?

Przedsiębiorca czynny podatnik VAT, który dokonuje dostawy towarów i usług dokumentuje taką transakcję fakturą VAT gdy jest to dostawa dla innego przedsiębiorcy lub paragonem fiskalnym jeżeli jest to sprzedaż na rzecz konsumenta. W obecnym stanie prawnym każda faktura, dla której ma zastosowanie oznaczenie kodowe GTU 01-13, wystawiana przez przedsiębiorcę zarejestrowanego do VAT musi zawierać takie oznaczenia zgodnie z rozporządzeniem. Nie ma przy tym znaczenia czy będzie to faktura wystawiona na rzecz:

  • innego podatnika VAT,
  • innego podatnika zwolnionego z VAT,
  • osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej,
  • rolnika ryczałtowego.

Do każdej faktury VAT, która zawiera pozycje wymienione w rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji, wystawianej przez przedsiębiorcę należy stosować oznaczenia GTU bez względu na status nabywcy.

 
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość