Blog ifirma.pl

Kody GTU a podmiot zwolniony z VAT

|
|
2 minut czytania
Masz wątpliwości odnośnie stosowania kodów GTU? Sprawdź jak oznaczać faktury dla podatników zwolnionych z VAT.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wejście w życie nowych przepisów dotyczących oznaczania transakcji w plikach JPK_V7 zrodziło wiele pytań i wątpliwości u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Wprowadzone zmiany są obszerne dlatego wielu przedsiębiorców i księgowych ma ciągły niedosyt i niepewność czy właściwie stosują wprowadzone przepisy. Z pomocą przyszło Ministerstwo Finansów, które opracowało listę pytań z odpowiedziami, ale różnorodność problemów często wykracza poza ramy tych informacji. Dlatego niezbędne jest ciągłe śledzenie publikacji specjalistycznych na łamach, których doradcy podatkowi odpowiadają na trudne pytania.

Kiedy stosuje się oznaczenia GTU?

W związku z likwidacją deklaracji VAT-7 i VAT7K wprowadzono obowiązek przekazywania nowych plików JPK_V7, które składają się z części ewidencyjnej i deklaracyjnej. Ustawodawca wydał rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług, w którym między innymi opisywane są zasady stosowania kodów GTU. W rozporządzeniu w przypadku stosowania kodów GTU jest jasno wskazane, że mają one zastosowanie do dostaw towarów i usług tam wymienionych. W takim przypadku oznaczenia GTU znajdą się tylko w rejestrze VAT sprzedaży, a taki rejestr jest prowadzony przez czynnego podatnika VAT.

GTU a podmiot zwolniony z VAT – czy powinien stosować te oznaczenia?

W podatku VAT przedsiębiorcy mogą korzystać ze zwolnienia:

 • podmiotowego art. 113 ust. 1 i 9,
 • przedmiotowego art. 43.
W takim przypadku jeżeli przedsiębiorca wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku od towarów i usług nie ma obowiązku składania plików JPK_V7. W takiej sytuacji podmioty zwolnione z VAT nie mają również obowiązku stosowania oznaczeń GTU do wystawianych faktur z powodów podanych powyżej.

Czy oznaczenia GTU powinny być stosowane przy wystawianiu faktur dla podmiotu zwolnionego z VAT?

Przedsiębiorca czynny podatnik VAT, który dokonuje dostawy towarów i usług dokumentuje taką transakcję fakturą VAT gdy jest to dostawa dla innego przedsiębiorcy lub paragonem fiskalnym jeżeli jest to sprzedaż na rzecz konsumenta. W obecnym stanie prawnym każda faktura, dla której ma zastosowanie oznaczenie kodowe GTU 01-13, wystawiana przez przedsiębiorcę zarejestrowanego do VAT musi zawierać takie oznaczenia zgodnie z rozporządzeniem. Nie ma przy tym znaczenia czy będzie to faktura wystawiona na rzecz:

 • innego podatnika VAT,
 • innego podatnika zwolnionego z VAT,
 • osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej,
 • rolnika ryczałtowego.

Do każdej faktury VAT, która zawiera pozycje wymienione w rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji, wystawianej przez przedsiębiorcę należy stosować oznaczenia GTU bez względu na status nabywcy.

 

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie