Używanie pewnych sformułowań zamiennie, szczególnie na gruncie zawodowym, może niekiedy wprowadzić pewnego rodzaju dezinformację, szczególnie jeżeli chodzi o właściwe stosowanie przepisów podatkowych. Jako przykład może posłużyć obowiązek oznaczenia w nowym JPK_V7 usług transportowych i gospodarki magazynowej kodem GTU_13. Dlatego postaramy się w niniejszej publikacji zwrócić uwagę na główne różnice pomiędzy usługą transportową, spedycyjną i kurierską.
Usługi transportowe a kurierskie i spedycyjne – omówione zagadnienia:
Czym jest usługa transportowa?
Przedsiębiorcy świadczący usługi transportowe mogą zajmować się zarówno transportem towarów, jak i osób. Może to być transport, który odbywa się tylko na terenie kraju, ale może to być również transport międzynarodowy. W zależności od wykorzystanych środków transportowych może to być transport lądowy, wodny, powietrzny.
Spektrum wykorzystywanych środków transportowych jest duże i zależy od kategorii świadczonych usług. Mogą to być m.in.: samochody osobowe, ciężarowe, autokary, statki pasażerskie, transportowe, pociągi pasażerskie i towarowe, samoloty pasażerskie i do transportu towarów.
Co do zasady usługa transportowa polega na przemieszczaniu towarów lub osób z miejsca na miejsce. Na cenę za usługę transportową oferowaną przez przewoźnika będą miały wpływ m.in.:
- rodzaj środka transportu,
- odległość na jaką dokonywany jest transport,
- waga i objętość ładunków,
- czy usługa obejmuje załadunek i wyładunek towarów.
Czym jest usługa spedycyjna?
Usługa spedycyjna jest pojęciem szerszym od usługi transportowej, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że usługa transportowa jest częścią usługi spedycyjnej. Firmy zajmujące się spedycją mają szerszy wachlarz czynności do wykonania niż firmy transportowej, a należą do nich m.in.:
- wybór środka transportu,
- organizacja załadunku, przeładunku,
- dostarczanie towarów do odbiorcy,
- obsługa zleceń płatniczych,
- gromadzenie dokumentacji związanej z transportem towarów,
- ubezpieczenie towarów w transporcie,
- dokonywanie odpraw celnych w imieniu przedsiębiorcy.
Czym jest usługa kurierska?
Na próżno szukać w przepisach podatkowych definicji przesyłki kurierskiej. Można jednak posiłkować się definicją przesyłki kurierskiej, jaka znalazła się w ustawie Prawo pocztowe, gdzie czytamy:
Pod pojęciem przesyłki kurierskiej należy rozumieć przesyłkę listową będącą przesyłką rejestrowaną lub paczkę pocztową, przyjmowaną, sortowaną, przemieszczaną i doręczaną w sposób łącznie zapewniający:
- bezpośredni odbiór przesyłki pocztowej od nadawcy,
- śledzenie przesyłki pocztowej od momentu nadania do doręczenia,
- doręczenie przesyłki pocztowej w gwarantowanym terminie określonym w regulaminie świadczenia usług pocztowych lub w umowach o świadczenie usług
- pocztowych,
- doręczenie przesyłki pocztowej bezpośrednio do rąk adresata lub osoby uprawnionej do odbioru,
- uzyskanie pokwitowania odbioru przesyłki pocztowej w formie pisemnej lub elektronicznej.
Z innej strony z ustawy Prawo przewozowe przez przesyłkę towarową należy rozumieć rzeczy przyjęte do przewozu na podstawie jednego listu przewozowego lub innego dokumentu przewozowego, zwanego dalej także „listem przewozowym”. W tej kategorii nie mieszczą się przesyłki pocztowe. Dlatego do sklasyfikowania świadczenia usług kurierskich stosuje się kod PKD z działu 53:
- 53.2 – Pozostałe usługi pocztowe i kurierskie,
- 53.20.11.0 – Usługi kurierskie wykonywane różnymi środkami transportu.
Usługi kurierskie mogą być realizowane pomiędzy:
- Przedsiębiorcami, a więc osobami prowadzącymi działalność gospodarczą.
- Pomiędzy firmami a odbiorcami indywidualnymi (handel internetowy).
- Pomiędzy odbiorcami indywidualnymi (handel internetowy, przesyłki okolicznościowe).
Usługi transportowe a kurierskie i spedycyjne – różnica
Podsumowując należy wskazać na główne różnice pomiędzy usługami transportowymi, spedycyjnymi a kurierskimi:
- Usługa transportowa jest częścią usługi spedycyjnej i kurierskiej.
- W zakres usługi spedycyjnej i kurierskiej wchodzi o wiele więcej czynności, które muszą być zsynchronizowane przez spedytora czy właściciela firmy kurierskiej.
- Usługi spedycyjne i kurierskie mogą być wykonywane z wykorzystaniem własnego zaplecza magazynowego.
- Usługi kurierskie są najmłodszą i jednocześnie najbardziej dynamicznie rozwijającą się branżą, która zapewnia kompletną obsługę logistyczną dla handlu internetowego (e-commerce).
Pamiętajmy, że w sytuacji, gdy dostarczamy towar wraz z transportem to zgodnie z wyjaśnieniami MF nie stanowi to odrębnej usługi transportowej tylko transport jest potraktowany jako element cenotwórczy dostawy towaru. W takiej sytuacji w nowym JPK_V7 nie stosujemy oznaczenia GTU_13.