Kody zawodów w drukach rejestracyjnych do ZUS

kod wykonywanego zawodu

Składasz dokumenty rejestracyjne do ZUS? Sprawdź, jakie nowe informacje należy podawać.

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej mają obowiązek dokonywania zgłoszeń rejestracyjnych do ZUS. Zgłoszeń dokonuje się na formularzach ZUS ZUA i ZUS ZZA, jeżeli mamy przywilej rejestracji tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Sprawdźmy, jakie nowe informacje muszą się znaleźć na dokumentach zgłoszeniowych przesyłanych do ZUS.

Zmiany na dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA – kod wykonywanego zawodu

Zmianie uległy wzory formularzy ZUS ZUA i ZUS ZZA wprowadzone rozporządzeniem w sprawie określenia wzorów zgłoszeń. Na formularzu ZUS ZUA w bloku X “Inne dane o osobie zgłaszanej do ubezpieczeń” pojawia się pole “Kod wykonywanego zawodu”:  
pole kod wykonywanego zawodu
  Na formularzu ZUS ZZA w bloku V “Kod tytułu ubezpieczeniowego i kod wykonywanego zawodu” dodano pole 2 z miejscem na kod zawodu:  
pole kod zawodu
 
Kod zawodu stanowi sześciocyfrowy numer, określony w załączniku do rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów.
  Zmiana zacznie obowiązywać od 16 maja 2021 r. i będzie dotyczyła dokumentów składanych od tego dnia. Jak można przeczytać na stronie ZUS, od tego dnia nie będzie można już korzystać z dotychczasowych wzorów dokumentów zgłoszeniowych, a podawanie kodu wykonywanego zawodu jest obowiązkowe. ZUS ze swojej strony dostosuje program Płatnik oraz aplikację ePłatnik.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość