Blog ifirma.pl

Kody zawodów w drukach rejestracyjnych do ZUS

|
|
1 minut czytania
Składasz dokumenty rejestracyjne do ZUS? Sprawdź, jakie nowe informacje należy podawać.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej mają obowiązek dokonywania zgłoszeń rejestracyjnych do ZUS. Zgłoszeń dokonuje się na formularzach ZUS ZUA i ZUS ZZA, jeżeli mamy przywilej rejestracji tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Sprawdźmy, jakie nowe informacje muszą się znaleźć na dokumentach zgłoszeniowych przesyłanych do ZUS.

Zmiany na dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA – kod wykonywanego zawodu

Zmianie uległy wzory formularzy ZUS ZUA i ZUS ZZA wprowadzone rozporządzeniem w sprawie określenia wzorów zgłoszeń. Na formularzu ZUS ZUA w bloku X “Inne dane o osobie zgłaszanej do ubezpieczeń” pojawia się pole “Kod wykonywanego zawodu”:  
pole kod wykonywanego zawodu
  Na formularzu ZUS ZZA w bloku V “Kod tytułu ubezpieczeniowego i kod wykonywanego zawodu” dodano pole 2 z miejscem na kod zawodu:  
pole kod zawodu
 
Kod zawodu stanowi sześciocyfrowy numer, określony w załączniku do rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów.
  Zmiana zacznie obowiązywać od 16 maja 2021 r. i będzie dotyczyła dokumentów składanych od tego dnia. Jak można przeczytać na stronie ZUS, od tego dnia nie będzie można już korzystać z dotychczasowych wzorów dokumentów zgłoszeniowych, a podawanie kodu wykonywanego zawodu jest obowiązkowe. ZUS ze swojej strony dostosuje program Płatnik oraz aplikację ePłatnik.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie