Koniec deklaracji VAT-7 i VAT-7K.

Jesteś czynnym podatnikiem VAT? Sprawdź co cię czeka w najbliższym czasie.

Zastąpienie deklaracji VAT plikami JPK_VAT zbliża się dużymi krokami. O przedmiotowych zmianach dyskutowano już od dłuższego czasu. Przedsiębiorcy przyzwyczaili się już do wysyłania wraz z deklaracją VAT Jednolitych Plików Kontrolnych w okresach miesięcznych. Wprowadzana zmiana będzie integracją deklaracji VAT z plikami JPK_VAT. Nowe pliki JPK będą bardziej rozbudowane.

Od kiedy zaczną obowiązywać zmiany?

Podobnie jak przy wprowadzaniu plików JPK_VAT termin wejścia w życie zmian przekazywania ewidencji VAT w nowej odsłonie będzie rozłożony na etapy:

 • 1 kwietnia 2020 roku – duże podmioty zaczną składać nowe pliki JPK_VDEK,
 • 1 lipca 2020 roku – małe i średnie podmioty zaczną składać pliki JPK_VDEK.

Małe i średnie firmy mogą również skorzystać z nowej formuły już od 1 kwietnia 2020 roku tylko taka decyzja jest już nieodwracalna.

Co zmienia JPK_VDEK?

W uzasadnieniu do ustawy zmieniającej można przeczytać, że wprowadzana zmiana ma na celu uprościć rozliczenia podatku VAT. Co prawda znikną deklaracje VAT, ale wszystkie informacje, które były w nich zawarte muszą się znaleźć w części deklaracyjnej JPK_VDEK.

Wydaje się, że jednak wprowadzane zmiany nie przyniosą oczekiwanych przez przedsiębiorców ułatwień i uproszczeń. Częstotliwość składania deklaracji do organów podatkowych zostanie zachowana. W uzasadnieniu do ustawy można jeszcze przeczytać, że projekt przewiduje pełniejsze wykorzystanie danych pozyskanych na podstawie ewidencji, w tym danych z faktur VAT.

Zakres danych w deklaracjach i w ewidencjach VAT

Na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (art. 99 ust. 13b i art. 109 ust. 14) Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju wydał Rozporządzenie z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. 2019.1988).
Rozporządzenie zawiera szczegółowy zakres danych jakie muszą się znaleźć w deklaracjach i ewidencjach podatkowych VAT. Zakres informacji z części deklaracyjnej jest zbliżony do dotychczas obowiązującego. Nieco inaczej wygląda to w części ewidencyjnej.

Zakres danych zawartych w części ewidencyjnej

DOSTAWA TOWARÓW:

 1. „01” – Napojów alkoholowych.
 2. „02” – Paliw, o których mowa w art. 103 ust. 5aa ustawy.
 3. „03” – Oleju opałowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym oraz olejów smarowych, pozostałych olejów o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99, z wyłączeniem wyrobów o kodzie CN 2710 19 85 (oleje białe, parafina ciekła) oraz smarów plastycznych zaliczanych do kodu CN 2710 19 99, olejów smarowych o kodzie CN 2710 20 90, preparatów smarowych objętych pozycją CN 3403, z wyłączeniem smarów plastycznych objętych tą pozycją.
 4. „04” – Wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego, płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich.
 5. „05” – Odpadów – poz. 79–91 załącznika nr 15 do ustawy.
 6. „06” – Urządzeń elektronicznych oraz części i materiałów do nich poz. 7–9, 59–63, 65, 66, 69 i 94–96 załącznika nr 15 do ustawy.
 7. „07” – Pojazdów oraz części samochodowych o kodach wyłącznie CN 8701–8708 oraz CN 8708 10.
 8. „08” – Metali szlachetnych oraz nieszlachetnych – poz. 1–3 załącznika nr 12 do ustawy oraz w poz. 12–25, 33–40, 45, 46, 56 i 78 załącznika nr 15 do ustawy.
 9. „09” – Leków oraz wyrobów medycznych – o którym mowa w art. 37av ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne.
 10. „10” – Budynków, budowli i gruntów.

ŚWIADCZENIE USŁUG:

 1. „11” – W zakresie emisji gazów cieplarnianych.
 2. „12” – O charakterze niematerialnym – wyłącznie: doradczych, księgowych, prawnych, zarządczych, szkoleniowych, marketingowych, firm centralnych (head offices), reklamowych, badania rynku i opinii publicznej, w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych.
 3. „13” – Transportowych i gospodarki magazynowej.

POZOSTAŁE OZNACZENIA:

 1. „SW” – Dostawa w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju (art. 23).
 2. „EE” – Świadczenie usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, o których mowa w art. 28k ustawy.
 3. „TP” – Powiązania między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy.
 4. „TT_WNT” – Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów dokonane przez drugiego w kolejności podatnika VAT w ramach transakcji trójstronnej w procedurze uproszczonej.
 5. „TT_D” – Dostawa towarów poza terytorium kraju dokonana przez drugiego w kolejności podatnika VAT w ramach transakcji trójstronnej w procedurze uproszczonej.
 6. „MR_T” – Świadczenie usług turystyki opodatkowanych na zasadach marży zgodnie z art. 119 ustawy.
 7. „MR_UZ” – Dostawa towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, opodatkowanej na zasadach marży zgodnie z art. 120 ustawy.
 8. „I_42” – Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów następująca po imporcie towarów w ramach procedury celnej 42 (import).
 9. „I_63” – Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów następująca po imporcie towarów w ramach procedury celnej 63 (import).
 10. „B_SPV” – Transfer bonu jednego przeznaczenia dokonanego przez podatnika działającego we własnym imieniu, opodatkowanego zgodnie z art. 8a ust. 1 ustawy.
 11. „B_SPV_DOSTAWA” – Dostawa towarów oraz świadczenia usług, których dotyczy bon jednego przeznaczenia na rzecz podatnika, który wyemitował bon zgodnie z art. 8a ust. 4 ustawy.
 12. „MPV_PROWIZJA” – Świadczenie usług pośrednictwa oraz innych usług dotyczących transferu bonu różnego przeznaczenia, opodatkowanych zgodnie z art. 8b ust. 2 ustawy.
 13. „MPP” – Transakcja objęta obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności.
 14. „IMP” – import towarów rozliczany zgodnie z art. 33a ustawy.

DOWODY SPRZEDAŻY:

 1. „RO” – dokument zbiorczy wewnętrzny zawierający sprzedaż z kas rejestrujących.
 2. „WEW” – dokument wewnętrzny;
 3. „FP” – faktura, o której mowa w art. 109 ust. 3d ustawy.

Wachlarz nowych oznaczeń jest obszerny i będzie wymagał od przedsiębiorców dużej uważności i skrupulatności przy wprowadzaniu dokumentów do urządzeń ewidencyjnych. Więcej na ten temat znajdziesz w nowym artykule: Grupy towarowo-usługowe (GTU) – nowe oznaczenia w JPK

Faktura do paragonu dla firmy – obowiązkowy NIP – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość