Blog ifirma.pl

Koniec deklaracji VAT-7 i VAT-7K.

|
|
6 minut czytania
Jesteś czynnym podatnikiem VAT? Sprawdź co cię czeka w najbliższym czasie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zastąpienie deklaracji VAT plikami JPK_VAT zbliża się dużymi krokami. O przedmiotowych zmianach dyskutowano już od dłuższego czasu. Przedsiębiorcy przyzwyczaili się już do wysyłania wraz z deklaracją VAT Jednolitych Plików Kontrolnych w okresach miesięcznych. Wprowadzana zmiana będzie integracją deklaracji VAT z plikami JPK_VAT. Nowe pliki JPK będą bardziej rozbudowane.

Od kiedy zaczną obowiązywać zmiany?

Podobnie jak przy wprowadzaniu plików JPK_VAT termin wejścia w życie zmian przekazywania ewidencji VAT w nowej odsłonie będzie rozłożony na etapy:

 • 1 kwietnia 2020 roku – duże podmioty zaczną składać nowe pliki JPK_VDEK,
 • 1 lipca 2020 roku – małe i średnie podmioty zaczną składać pliki JPK_VDEK.

Małe i średnie firmy mogą również skorzystać z nowej formuły już od 1 kwietnia 2020 roku tylko taka decyzja jest już nieodwracalna.

Co zmienia JPK_VDEK?

W uzasadnieniu do ustawy zmieniającej można przeczytać, że wprowadzana zmiana ma na celu uprościć rozliczenia podatku VAT. Co prawda znikną deklaracje VAT, ale wszystkie informacje, które były w nich zawarte muszą się znaleźć w części deklaracyjnej JPK_VDEK.

Wydaje się, że jednak wprowadzane zmiany nie przyniosą oczekiwanych przez przedsiębiorców ułatwień i uproszczeń. Częstotliwość składania deklaracji do organów podatkowych zostanie zachowana. W uzasadnieniu do ustawy można jeszcze przeczytać, że projekt przewiduje pełniejsze wykorzystanie danych pozyskanych na podstawie ewidencji, w tym danych z faktur VAT.

Zakres danych w deklaracjach i w ewidencjach VAT

Na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (art. 99 ust. 13b i art. 109 ust. 14) Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju wydał Rozporządzenie z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. 2019.1988).
Rozporządzenie zawiera szczegółowy zakres danych jakie muszą się znaleźć w deklaracjach i ewidencjach podatkowych VAT. Zakres informacji z części deklaracyjnej jest zbliżony do dotychczas obowiązującego. Nieco inaczej wygląda to w części ewidencyjnej.

Zakres danych zawartych w części ewidencyjnej

DOSTAWA TOWARÓW:

 1. „01” – Napojów alkoholowych.
 2. „02” – Paliw, o których mowa w art. 103 ust. 5aa ustawy.
 3. „03” – Oleju opałowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym oraz olejów smarowych, pozostałych olejów o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99, z wyłączeniem wyrobów o kodzie CN 2710 19 85 (oleje białe, parafina ciekła) oraz smarów plastycznych zaliczanych do kodu CN 2710 19 99, olejów smarowych o kodzie CN 2710 20 90, preparatów smarowych objętych pozycją CN 3403, z wyłączeniem smarów plastycznych objętych tą pozycją.
 4. „04” – Wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego, płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich.
 5. „05” – Odpadów – poz. 79–91 załącznika nr 15 do ustawy.
 6. „06” – Urządzeń elektronicznych oraz części i materiałów do nich poz. 7–9, 59–63, 65, 66, 69 i 94–96 załącznika nr 15 do ustawy.
 7. „07” – Pojazdów oraz części samochodowych o kodach wyłącznie CN 8701–8708 oraz CN 8708 10.
 8. „08” – Metali szlachetnych oraz nieszlachetnych – poz. 1–3 załącznika nr 12 do ustawy oraz w poz. 12–25, 33–40, 45, 46, 56 i 78 załącznika nr 15 do ustawy.
 9. „09” – Leków oraz wyrobów medycznych – o którym mowa w art. 37av ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne.
 10. „10” – Budynków, budowli i gruntów.

ŚWIADCZENIE USŁUG:

 1. „11” – W zakresie emisji gazów cieplarnianych.
 2. „12” – O charakterze niematerialnym – wyłącznie: doradczych, księgowych, prawnych, zarządczych, szkoleniowych, marketingowych, firm centralnych (head offices), reklamowych, badania rynku i opinii publicznej, w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych.
 3. „13” – Transportowych i gospodarki magazynowej.

POZOSTAŁE OZNACZENIA:

 1. „SW” – Dostawa w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju (art. 23).
 2. „EE” – Świadczenie usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, o których mowa w art. 28k ustawy.
 3. „TP” – Powiązania między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy.
 4. „TT_WNT” – Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów dokonane przez drugiego w kolejności podatnika VAT w ramach transakcji trójstronnej w procedurze uproszczonej.
 5. „TT_D” – Dostawa towarów poza terytorium kraju dokonana przez drugiego w kolejności podatnika VAT w ramach transakcji trójstronnej w procedurze uproszczonej.
 6. „MR_T” – Świadczenie usług turystyki opodatkowanych na zasadach marży zgodnie z art. 119 ustawy.
 7. „MR_UZ” – Dostawa towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, opodatkowanej na zasadach marży zgodnie z art. 120 ustawy.
 8. „I_42” – Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów następująca po imporcie towarów w ramach procedury celnej 42 (import).
 9. „I_63” – Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów następująca po imporcie towarów w ramach procedury celnej 63 (import).
 10. „B_SPV” – Transfer bonu jednego przeznaczenia dokonanego przez podatnika działającego we własnym imieniu, opodatkowanego zgodnie z art. 8a ust. 1 ustawy.
 11. „B_SPV_DOSTAWA” – Dostawa towarów oraz świadczenia usług, których dotyczy bon jednego przeznaczenia na rzecz podatnika, który wyemitował bon zgodnie z art. 8a ust. 4 ustawy.
 12. „MPV_PROWIZJA” – Świadczenie usług pośrednictwa oraz innych usług dotyczących transferu bonu różnego przeznaczenia, opodatkowanych zgodnie z art. 8b ust. 2 ustawy.
 13. „MPP” – Transakcja objęta obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności.
 14. „IMP” – import towarów rozliczany zgodnie z art. 33a ustawy.

DOWODY SPRZEDAŻY:

 1. „RO” – dokument zbiorczy wewnętrzny zawierający sprzedaż z kas rejestrujących.
 2. „WEW” – dokument wewnętrzny;
 3. „FP” – faktura, o której mowa w art. 109 ust. 3d ustawy.

Wachlarz nowych oznaczeń jest obszerny i będzie wymagał od przedsiębiorców dużej uważności i skrupulatności przy wprowadzaniu dokumentów do urządzeń ewidencyjnych. Więcej na ten temat znajdziesz w nowym artykule: Grupy towarowo-usługowe (GTU) – nowe oznaczenia w JPK

Faktura do paragonu dla firmy – obowiązkowy NIP – przeczytaj.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie