Kontrakty drogowe – rodzaje i sposób wykonania kontraktu

kontrakty drogowe

Zajmujesz się usługami utrzymania dróg? Sprawdź, w jaki sposób są rozróżniane kontrakty kompleksowe i wywołaniowe.

W kontekście objaśnień Ministerstwa Finansów dotyczącego opodatkowania podatkiem VAT kontraktów drogowych, warto poznać ich rodzaje i sposób, w jaki są wykonywane. Dzięki tym informacjom przedsiębiorcom będzie prościej ocenić, jaki kontrakt realizują, co ułatwi zastosowanie właściwej stawki podatku VAT, szczegóły poniżej w publikacji.

Jakie mamy kontrakty drogowe?

Celem zawieranych kontraktów drogowych jest utrzymanie właściwego stanu technicznego dróg. Firma, która realizuje kontrakt, ma za zadanie wykonywanie prac konserwacyjnych, porządkowych i innych, które zapewnią bezpieczeństwo ruchu drogowego. Będą to m.in.:

  • okresowe kontrole stanu dróg,
  • prace konserwacyjne i naprawcze,
  • prace interwencyjne,
  • zamykanie dróg, wyznaczanie objazdów,
  • utrzymanie zieleni przydrożnej.

W kontekście omawianej problematyki rozróżniamy:

  1. Kontrakty utrzymaniowe traktowane jako usługi kompleksowego utrzymania dróg, zapewniające przejezdność dróg.
  2. Kontrakty wywołaniowe, w ramach których wykonuje się konkretne zlecone czynności, a świadczący usługę nie jest odpowiedzialny za właściwy standard drogi, tak jak w przypadku kontraktów utrzymaniowych.

Wspomniane nazewnictwo nie ma decydującego znaczenia do oceny charakteru danego kontraktu. Istotny jest zakres czynności, które wchodzą w jego zakres. Każdy przypadek musi być analizowany indywidualnie, aby można było właściwie ustalić, czy mamy do czynienia z usługą kompleksową, czy z niezależnym świadczeniem. W objaśnieniach napisano o typowych elementach, które powinny być przeanalizowane, o czym piszemy poniżej.

Sposób wykonania kontraktu

W przypadku kontraktu kompleksowego utrzymania dróg, to świadczący usługę lokalizuje problem, wybiera sposób działania oraz decyduje o wykonaniu konkretnych czynności. Samodzielnie decyduje o konieczności usunięcia wszelkich nieprawidłowości.

W przypadku kontraktu wywołaniowego świadczący usługę otrzymuje konkretne zlecenie od zamawiającego, w którym określony jest zakres prac, nie robi tego z własnej inicjatywy.

Ryzyko utrzymania stanu drogi

W przypadku kontraktu kompleksowego obowiązek utrzymania właściwego stanu drogi oraz ryzyko związane z niedopełnieniem tego obowiązku spoczywa na świadczącym usługę.

W przypadku kontraktu wywołaniowego ryzyko wynikające z zaniedbania utrzymania właściwego stanu drogi nie jest przypisane do świadczącego usługę.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość