Blog

Kopia certyfikatu rezydencji – co zmienia Polski Ład

Pobór podatku u źródła, to kolejny temat, który wzbudza emocje u przedsiębiorców. Obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym zwalniają z obowiązku pobierania podatku u źródła, ale pod pewnymi warunkami. Sprawdźmy, jakie zmiany wprowadza Polski Ład w zakresie posiadania kopii certyfikatu rezydencji w kontekście poboru podatku u źródła.

Podatek u źródła a certyfikat rezydencji

Na temat poboru podatku u źródła pisaliśmy już wiele razy. Podejmowana była również polemika na temat formy certyfikatu rezydencji, który pozwala na odejście od naliczania i pobierania podatku u źródła od pewnej kategorii usług świadczonych przez firmy zagraniczne.

Kopia certyfikatu rezydencji – co zmienia Polski Ład?

Organy podatkowe przez wiele lat stały nieugięcie na stanowisku, że przedsiębiorca będzie zwolniony z poboru podatku u źródła pod warunkiem posiadania certyfikatu rezydencji w formie papierowej. Stopniowo stanowisko fiskusa zaczęło się liberalizować, dopuszczono certyfikaty w postaci elektronicznej. W końcu wprowadzono przepis, który zezwala na posiadanie kopii certyfikatu dla określonej kategorii transakcji do kwoty 10.000 zł. Polski Ład wprowadził natomiast przepis, który powinien już definitywnie rozwiać dotychczasowe wątpliwości co do formy certyfikatu:

Postać certyfikatu rezydencji
Do końca 2021 roku
Od 1 stycznia 2022 roku

Miejsce zamieszkania podatnika dla celów podatkowych może zostać potwierdzone kopią certyfikatu rezydencji, jeżeli kwota wypłacanych na jego rzecz należności nie przekracza kwoty 10.000 zł w roku podatkowym, a informacje wynikające z przedłożonej kopii certyfikatu rezydencji nie budzą uzasadnionych wątpliwości co do zgodności ze stanem faktycznym

Miejsce zamieszkania podatnika dla celów podatkowych może zostać potwierdzone kopią certyfikatu rezydencji, jeżeli informacje wynikające z przedłożonej kopii certyfikatu rezydencji nie budzą uzasadnionych wątpliwości co do zgodności ze stanem faktycznym

Podsumowanie

Od 2022 roku nie będzie już ograniczenia, co do kwoty przeprowadzanych transakcji sklasyfikowanych pod pobór podatku u źródła. Po zmianie przedsiębiorca, który będzie posiadał kopię certyfikatu rezydencji firmy zagranicznej, będzie już miał pewność, że nie ma obowiązku pobrania i zapłacenia do urzędu skarbowego podatku u źródła. Jest to na pewno długo oczekiwana zmiana, dla przedsiębiorców, którzy często korzystają z usług takich firm, jak: Google, Facebook, Microsoft, Adobe i wielu innych.

Aktualne certyfikaty rezydencji podatkowej 2021 – przeczytaj.
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Sztuczna inteligencja w moderowaniu treści. Jak AI może pomóc w skalowaniu?

Firmy stają przed wyzwaniem zarządzania ogromną ilością treści publikowanych w internecie. Od postów w mediach…

12 godzin temu

Ulga na terminal płatniczy

Przepisy prawa przewidują możliwość obniżenia podatku dochodowego od osób fizycznych lub od osób prawnych poprzez…

13 godzin temu

Dyrektywa R2R – rozmowa z ekspertką

Zepsuty telewizor, pralka czy smartphone? Takie sytuacje w życiu codziennym mogą przytrafić się każdemu z…

13 godzin temu

PCC od zakupu samochodu od osoby fizycznej

Chcesz kupić samochód od osoby fizycznej? Sprawdź, jak rozliczyć podatek PCC w takim przypadku.

15 godzin temu

Europejski Akt o Dostępności – rozmowa z ekspertką

Wkrótce do Sejmu ma trafić przyjęty przez Radę Ministrów projekt o zasadach dostępności w produktach…

1 dzień temu

System kaucyjny – zmiany 2024. Kogo obejmą nowe obowiązki?

Zastanawiasz się co to jest i kogo dotyczy system kaucyjny? W dzisiejszym artykule zajmiemy się…

2 dni temu