Krajowy System e-Faktur – dla kogo i od kiedy?

krajowy system e-faktur

Chcesz się dowiedzieć jak będzie działał Krajowy System e-Faktur? Zapraszamy do lektury.

Trwają prace nad wprowadzeniem Krajowego Systemu e-Faktur. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja na ten temat w grudniu 2020 r. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd został określony w założeniach na I kwartał 2021 roku. Na czym mają polegać proponowane zmiany omówimy w publikacji.

Krajowy System e-Faktur – co będzie zawierał?

E-Faktura będzie pewnego rodzaju fakturą elektroniczną funkcjonującą obok faktur papierowych i obecnie występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. Faktura ustrukturyzowana – bo tak jest nazywana e-Faktura – będzie wystawiana i otrzymywana za pośrednictwem systemu teleinformatycznego nazwanego Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF).

Zgodnie z założeniami programu, przedsiębiorcy, którzy skorzystają z wystawiania faktur ustrukturyzowanych, będą zwolnieni z obowiązku ich przechowywania i archiwizacji, taki obowiązek przejmie na siebie administracja podatkowa. Dla tych podmiotów skrócony zostałby również okres zwrotu podatku VAT z 60 do 45 dni. To tylko bardzo ogólne informacje, na tym etapie nie znane są jeszcze szczegóły zmiany ustawy o podatku VAT.

Krajowy System e-Faktur – od kiedy i dla kogo?

Planowany termin na przyjęcie projektu ustawy zmieniającego ustawę o VAT przez rząd został określony na I kwartał 2021 roku. Co prawda o tym pomyśle zaczęto już rozmawiać na początku 2020 roku, kiedy to Jan Sarnowski udzielił wywiadu, o którym można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów.

Jak można wywnioskować z wypowiedzi tam zamieszczonych, przynajmniej na początku, decyzja o wystawianiu e-Faktur będzie dobrowolna dla przedsiębiorcy. Faktury wystawiane w KReF będą przesyłane do odbiorców, którzy będą mogli pobrać taką fakturę w czasie rzeczywistym. W tym wywiadzie pojawia się również informacja, że nowy system wystawiania faktur wprowadzany będzie etapami, podobnie jak JPK VAT, w zależności od wielkości firmy.

Przykładowy termin wejścia w życie nowych rozwiązań określany jest na drugą połowę 2021 roku, ale mówi się również o 2022 roku. Na chwilę obecną brak jest konkretnych informacji na ten temat.

W jaki sposób przedsiębiorca otrzyma dostęp do e-Faktur?

W ramach projektu e-Urząd Skarbowy, przedsiębiorca będzie miał dostęp do wystawionych ustrukturyzowanych faktur. Dostęp do danych i usług online w ramach programu e-Urząd Skarbowy będzie udostępniany etapami, a planowany termin na jego pełne wdrożenie określany jest na wrzesień 2022 r. W tej sytuacji, aby przedsiębiorca miał dostęp do KSeF przez platformę e-Urząd Skarbowy oba te projekty muszą zostać zsynchronizowane w czasie.

Z uwagi na bardzo ogólne informacje, jakie pojawiają się w przestrzeni publicznej na chwilę obecną, na pewno jeszcze nieraz będziemy powracali do tego tematu w większej szczegółowości.

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość