Krajowy System e-Faktur - omówione zagadnienia:
Zobacz nasz kompleksowy materiał video o KSeF
Trwają prace nad wprowadzeniem Krajowego Systemu e-Faktur. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja na ten temat w grudniu 2020 r. Planowany termin wejścia w życie nowych przepisów to 1 stycznia 2022. Na czym mają polegać proponowane zmiany omówimy w publikacji.
Krajowy System e-Faktur – co będzie zawierał?
E-Faktura będzie pewnego rodzaju fakturą elektroniczną funkcjonującą obok faktur papierowych i obecnie występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. Faktura ustrukturyzowana – bo tak jest nazywana e-Faktura – będzie wystawiana i otrzymywana za pośrednictwem systemu teleinformatycznego nazwanego Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF).
Fakturę ustrukturyzowaną będzie można wystawić:
- z wykorzystaniem narzędzi udostępnionych przez Ministerstwo Finansów,
- przy użyciu programów komputerowych.
Zgodnie z założeniami programu, przedsiębiorcy, którzy skorzystają z wystawiania faktur ustrukturyzowanych, będą zwolnieni z obowiązku ich przechowywania i archiwizacji, taki obowiązek przejmie na siebie administracja podatkowa. Dla tych podmiotów skrócony będzie również okres zwrotu podatku VAT z 60 do 40 dni.
Kolejną zmianą ma być możliwość wystawienia faktury nie wcześniej niż 60 dnia przed przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, jak i 60. dnia przed otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty. Obecnie faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed dokonaniem tych czynności.
Krajowy System e-Faktur – od kiedy i dla kogo?
Planowany termin wejście w życie nowych przepisów to 1 stycznia 2022. Z tym dniem, Krajowy System e-Faktur będzie rozwiązaniem dobrowolnym dla przedsiębiorców. Natomiast od roku 2023, planowane, jest aby wystawianie faktur w KSeF było już obowiązkowe.
Faktury wystawiane w KseF będą przesyłane do odbiorców, którzy będą mogli pobrać taką fakturę w czasie rzeczywistym. W tym wywiadzie pojawia się również informacja, że nowy system wystawiania faktur wprowadzany będzie etapami, podobnie jak JPK VAT, w zależności od wielkości firmy.
W jaki sposób przedsiębiorca otrzyma dostęp do e-Faktur?
W ramach projektu e-Urząd Skarbowy, przedsiębiorca będzie miał dostęp do wystawionych ustrukturyzowanych faktur. Dostęp do danych i usług online w ramach programu e-Urząd Skarbowy będzie udostępniany etapami, a planowany termin na jego pełne wdrożenie określany jest na wrzesień 2022 r. W tej sytuacji, aby przedsiębiorca miał dostęp do KSeF przez platformę e-Urząd Skarbowy oba te projekty muszą zostać zsynchronizowane w czasie.
Na pewno jeszcze nieraz będziemy powracali do tego tematu w większej szczegółowości.
Czy program do fakturowania od iFirma będzie zintegrowany z tym Krajowym Systemrm e-Faktur?
Obecnie trwają prace dostosowawcze do wymogów KSSeF. Listę zmian w aplikacji tutaj.
Czy system dotyczy tyko firm zarejstrowanych w polsce?
Czy od 01.01.2023 obowiazek dotyczy tez firm zagraniczych (zarejestrowanych na terenie Unii) posiadajacych dodatkow zarejestowany polski numer VAT ?