Blog ifirma.pl

Co zrobić w razie awarii lub odrzucenia faktury przez KSeF?

|
|
3 minut czytania
Datą wystawienia e-faktury jest data jej przesłania do KSeF. Co jednak, gdy z powodu awarii, Krajowy System e-Faktur nie będzie dostępny lub faktura zostanie odrzucona przez KseF?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Odrzucenie faktury przez KSeF

Gdy data wystawienia zawarta w fakturze (pole P_1) będzie inna niż data przesłania jej do systemu, fakturę uznaje się za wystawioną w momencie jej przesłania do KSeF (opatrzenia numerem identyfikującym w systemie).

KSeF w pigułce – kluczowe informacje o KSeF w formie video:

 

Przyjmuje się, że faktura, która została odrzucona przez KSeF lub nie było możliwości wystawienia jej z przyczyn leżących po stronie systemu, nie została wystawiona. W przypadku awarii po stronie podatnika przewidziano możliwość wystawiania faktur w trybie offline poza KSeF i dostarczenia faktury do KSeF następnego dnia po wystawieniu offline.

Takiemu dokumentowi nie zostanie przydzielony numer identyfikujący w systemie i w konsekwencji nie będzie mógł on być uznany za fakturę ustrukturyzowaną, aż do czasu jego ponownego przesłania do KSeF.

Ponownie wysłana faktura będzie uznana za wystawioną w dacie jej powtórnego przesłania do KSeF i gdy nadany jej zostanie numer identyfikujący tę fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur.

W okresie dobrowolności e-Faktur można w takiej sytuacji wystawić fakturę poza KSeF. Nie będzie ona jednak opatrzona numerem identyfikacji w systemie, więc nie będzie fakturą ustrukturyzowaną.

Awaria KseF

W broszurze informacyjnej resortu finansów, na temat faktury ustrukturyzowanej, możemy przeczytać,że:

 • wszelkie przestoje w systemie KSeF będą miały charakter incydentalny, krótkotrwały i nie będą miały istotnego wpływu na możliwość korzystania z niego przez podatników.
 • w przypadku braku możliwości wystawienia faktury w KSeF z przyczyn leżących po stronie systemu przedsiębiorca może wstrzymać się z wystawieniem faktury do chwili dostępności systemu (o ile w związku z powyższym działaniem będzie w stanie wywiązać się z ustawowych terminów wystawienia faktury),
 • w powyższej sytuacji podatnik może również wystawić fakturę poza KSeF. Faktura ta nie będzie jednak stanowiła faktury ustrukturyzowanej.

Wystawianie faktur w czasie niedostępności KSeF

Jak informuje Ministerstwo Finansów, w czasie niedostępności KSeF nie będzie możliwości korzystania z systemu. Faktury będą mogły być wystawiane wyłącznie w czasie jego dostępności.

Komunikaty o niedostępności Krajowego Systemu e-Faktur zamieszczane są przez ministra ds. finansów publicznych na stronie Ministerstwa Finansów.

W okresie dobrowolnego stosowania KSeF fakturę można wystawić na dotychczasowych zasadach poza systemem.

Powyższe informacje pochodzą z broszury Ministerstwa Finansów wydanej w czasie dobrowolnego stosowania KSeF.

Choć Ministerstwo zapewnia, że przestoje i awarie w Krajowym Systemie e-Faktur będą miały charakter incydentalny, to warto mieć świadomość, że wiele planów idealnych w teorii nie sprawdza się w praktyce, gdzie następuję zderzenie z rzeczywistością. A prawo często jest reakcją na rzeczywistość. Przyszłość nam pokaże, czy obowiązkowe stosowanie KSeF zmieni obecne założenia. O czym na pewno będziemy informować.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce