Wypełnianie zeznania PIT-28S

jak wypełnić pit-28S

Zastanawiasz się jak wypełnić PIT-28S? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Przedsiębiorstwo w spadku kontynuuje działalność gospodarczą po zmarłym przedsiębiorcy. Jest to nowa firma, która rozlicza swoje przychody od dnia śmierci przedsiębiorcy. Przedsiębiorstwo w spadku składa zeznanie roczne na takich samych zasadach, jak pozostali przedsiębiorcy, tylko na specjalnym formularzu rozliczeniowym. Dzisiaj opiszemy, w jaki sposób należy przygotować zeznanie roczne PIT-28S.

Kto składa PIT-28S?

W roku, w którym zmarł przedsiębiorca, firma w spadku kontynuuje rozliczenia według formy opodatkowania przyjętej przez niego. Czyli jeżeli przedsiębiorca za życia wybrał opodatkowanie ryczałtem, to przedsiębiorstwo w spadku w roku, w którym zmarł, ma obowiązek rozliczyć się na takich samych zasadach. W takim przypadku po zakończonym roku podatkowym składa rozliczenie na druku PIT-28S.

Jak wypełnić PIT-28S?

 
jak wypełnić pit-28s
 

Rozpoczynając wypełnianie zeznania należy wpisać identyfikator podatkowy w postaci numeru NIP zmarłego przedsiębiorcy, którym posługuje się przedsiębiorstwo w spadku.

 
PIT-28S część A
 

W części A “Miejsce i cel składania zeznania” przedsiębiorstwo w spadku wpisuje urząd skarbowy właściwy miejscowo dla zmarłego przedsiębiorcy w dniu śmierci. Jeżeli składamy zeznanie pierwotne zaznaczamy opcję “złożenie zeznania”, przy kolejnych wersjach “korekta zeznania”.

 
PIT-28S część b
 

W części B “Dane identyfikacyjne podatnika” wpisujemy nazwisko, pierwsze imię i datę urodzenia zmarłego przedsiębiorcy.

 
część c
 

W części C “Przychody podatnika objęte ryczałtem” przedsiębiorstwo w spadku wpisuje osiągnięte przez siebie przychody z uwzględnieniem obowiązujących stawek ryczałtu.

 
część d
 

W części D “Odliczenia od przychodów” wpisuje się straty z lat ubiegłych poniesione przez przedsiębiorstwo w spadku, ale również można uwzględnić straty nieodliczone przez zmarłego przedsiębiorcę.

 
część D.2
 

W części D.2 znajdzie się suma odliczeń przysługujących w danym roku podatkowym.

 
część e
 

W części E “Obliczenie przysługujących odliczeń od przychodów” zostaną wyliczone kwoty odliczeń zgodnie z udziałem procentowym przychodów opodatkowanych różnymi stawkami ryczałtu w ogólnej kwocie przychodów.

 
część f
 

W części F “Podstawa opodatkowania” znajdzie się kwota przychodów odpowiednio pomniejszona o kwoty odliczeń z części E.

 
część g
 

W części G “Zmniejszenie i zwiększenie przychodów o wartość wierzytelności i zobowiązań wynikających z transakcji handlowych” będą wykazane kwoty z załącznika PIT/WZR, który obowiązuje począwszy od rozliczeń za 2020 rok. Znajdą się tutaj nieuregulowane kwoty, o których jest mowa w przepisach dotyczących ulgi na złe długi w podatkach dochodowych.

 
część h
 

W części H “Przychody po zwiększeniach i zmniejszeniach” znajdą się kwoty przychodów odpowiednio pomniejszone lub powiększone o kwoty wykazane w części G.

 
część i
 

W części I “Obliczenie ryczałtu po zwiększeniach i zmniejszeniach” przedsiębiorstwo w spadku wykaże kwoty ryczałtu opodatkowane według poszczególnych stawek i sumę ryczałtu należnego za cały rok podatkowy.

 
PIT-28S część j
 

W części J “Odliczenia od ryczałtu” będą wykazane kwoty z części C załącznika PIT/O.

 
wypełnianie PIT-28s część k
 

W części K “Obliczenie należnego ryczałtu” należy wpisać ryczałt należny w zaokrągleniu do pełnych złotych.

 
jak wypełnić PIT-28S część l
 

W części L “Ryczałt do zapłaty/nadpłata” znajdzie się suma wpłaconych zaliczek w trakcie roku podatkowego od stycznia do listopada, a dla wpłat dokonywanych kwartalnie – za kwartały I-III. W części tej będzie również widoczna zaliczka do zapłaty za miesiąc grudzień/IV kwartał lub kwota nadpłaty. Termin płatności tej ostatniej zaliczki upływa z końcem lutego po zakończeniu roku podatkowego, a więc w terminie do złożenia PIT-28S.

 
część m.1
   
część M.2
 

W części M “Ryczałt obliczony i wykazany przez podatnika w ewidencji przychodów w poszczególnych miesiącach (kwartałach)” należy wpisać ryczałt obliczony w oparciu o ewidencję przychodów bez względu na to, czy został zapłacony, czy też nie.

 
jak wypełnić PIT-28S część q
 

W części Q “Informacje dodatkowe” podaje się informacje o kwartalnych wpłatach ryczałtu i sposobie rozpoznawania przychodów z tytułu zaliczek na poczet przyszłych dostaw zarejestrowanych na kasie fiskalnej.

Jak złozyć PIT-28S?

Zeznanie PIT-28S składa się w terminie od dnia 15 lutego do końca lutego po zakończonym roku podatkowym.

Zeznania mogą być składane:

  • w formie papierowej,
  • w formie elektronicznej.

Zeznanie musi być podpisane przez zarządcę sukcesyjnego lub upoważnioną przez niego osobę.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.