Projekt to coś więcej niż sam pomysł – sposobem na przełożenie go na wymierne rezultaty są efektywne działania z zakresu zarządzania. Jak zatem zarządzać projektem, aby osiągnąć zamierzony cel? Kiedy warto zdecydować się na rozwiązania tradycyjne, a kiedy wdrożyć metodę zwinnego zarządzania projektami – tzw. “agile”? Na czym polega różnica między tradycyjną metodą zarządzania a metodą agile? Zapraszamy do lektury.
Tradycyjne zarządzanie projektami (zwane też kaskadowym) zorientowane jest wokół elementów pewności i sekwencyjności. Polega ono na wdrażaniu kolejnych, zaplanowanych odgórnie kroków, w realizacji uprzednio skonkretyzowanego, klarownego celu.
Metoda ta nie dopuszcza żadnych niedopowiedzeń – zaspokajane potrzeby, budżet pozostający do dyspozycji, termin realizacji – wszystko to ująć można w ramy jednoznacznych danych. Właśnie na ich podstawie formułowany jest plan działania, w ramach którego ujmuje się następujące po sobie etapy zarządzania projektem:
Kolejne z nich realizowane są dopiero w następstwie domknięcia działań w ramach poprzedniego etapu. To przejrzystość, jasno sformułowane zasady i udokumentowanie ich zastosowań mają prowadzić do osiągnięcia zamierzonych rezultatów.
Tym samym tradycyjne zarządzanie projektami jest modelem bezpiecznym w realizacji, w którym trudno o chaos oraz który nie stawia wobec członków zespołu znacznych wymagań w zakresie ich kompetencji.
Z drugiej strony, jest to model oporny na zmiany, bardzo czaso- i kosztochłonny oraz niezwykle sformalizowany, a co za tym idzie – trudno o znalezienie dla niego zastosowania w branżach, w których zmiana jest integralnym elementem otoczenia biznesu (IT, technologie, moda). Jego przykładami są PRINCE2 i PMI/PMBOK.
Zwinne zarządzanie projektami (tzw. agile) powstało w wyrazie chęci dostosowania metod zarządczych do dynamicznego otoczenia biznesu, w którego istotę wpisana jest niepewność i adaptacja do zachodzących zmian. W tym celu porzucono ideę ustrukturyzowanego procesu zarządzania z jasno zdefiniowanymi i zsekwencjonowanymi elementami na rzecz wytycznych, takich jak:
Metoda agile odrzuca linearne ujęcie procesu projektowego na rzecz tego multicentrycznego, w którym na ostateczny kształt uzyskanych rozwiązań składa się wielość innych, względnie niezależnych. Tak ujęte małe jednostki projektowe są znacznie bardziej elastyczne, kiedy okoliczności zmuszają do zmian. To ich kształt definiuje też kierunek, w którym się zmierza, a który nie jest ukształtowany w sposób statyczny, jak to miało miejsce w przypadku metody tradycyjnego zarządzania projektami.
Model zwinnego zarządzania projektami umożliwia więc działanie w czasie rzeczywistym, bez konieczności formalizowania każdego podjętego kroku. Pozwala też zaangażować wokół projektu cały zespół, który pracuje razem, wzajemnie się napędzając w kreowaniu innowacyjnych rozwiązań.
Z drugiej jednak strony taka organizacja pracy wymaga znacznej dyscypliny i koordynacji tak, aby skupić mnogość działań wokół priorytetowych kierunków. To też model niemożliwy w realizacji, kiedy mowa o dużych organizacjach, które siłą rzeczy muszą formalizować ramy swojej działalności. Nie sprawdzi się on również w przypadku projektów z jasno sprecyzowanym celem, o nieznacznej podatności na zmiany. Przykładami zwinnego modelu zarządzania są AgilePM (DSDM) i Prince2Agile.
Rozważając, który z omówionych modeli zarządzania projektem jest właściwszy dla danej organizacji, warto pochylić się nad kluczowymi różnicami, jakie można między nimi dostrzec:
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
Który model zarządzania projektem wybrać?