Kto może skorzystać z działalności nierejestrowanej?

Konstytucja Biznesu, tj. pakiet ustaw, w tym ustawy Prawo przedsiębiorców, wprowadziła nowe możliwości – ułatwienia dla osób zajmujących się drobną działalnością zarobkową i stawiających pierwsze kroki w biznesie. Działalność nierejestrowana to jedna z nich – sprawdź kto może skorzystać z tej opcji.

Działalność nierejestrowana – określone warunki

Nowe przepisy umożliwiają osiąganie dochodów z działalności, która uznawana była wcześniej za działalność gospodarczą i wiązała się z obowiązkami takimi jak konieczność odprowadzania składek ZUS, prowadzenia księgowości, itp. Nazywana jest potocznie działalnością nierejestrowaną. Przeznaczona jest wyłącznie dla osób fizycznych, które spełniają poniższe warunki:

  • przychody należne z działalności zarobkowej nie przekroczą w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2018 jest to kwota 1050 zł); sumując przychody nie należy brać pod uwagę kwot zwróconych, udzielonych bonifikat i skont a zaliczać kwoty należne, także te które jeszcze nie zostały zapłacone; przychody należne ustala się na podstawie specjalnie prowadzonej do tego celu ewidencji;
  • w/w przychody należne nie są osiągane z działalności regulowanej (wymagającej koncesji, zezwoleń itp.);
  • nie prowadziły wcześniej działalności bądź ją prowadziły, ale przed 30 kwietnia 2017 roku  działalność została wykreślona z ewidencji przedsiębiorców i nie była rejestrowana ponownie.

Wyłączenia z działalności nierejestrowanej

Przepisy o działalności nierejestrowej dotyczą wyłącznie osób fizycznych. Nie dotyczą wspólników spółki cywilnej, jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, osób prawnych.

Działalność nierejestrowana nie dotyczy działalności regulowanej, czyli takiej, która wymaga specjalnych zezwoleń, koncesji, bądź spełnienia innego wymogu formalnego (np. OC), którego nie uzyska się bez formalnego założenia działalności gospodarczej.

Przekroczenie limitu

Przekroczenie miesięcznego limitu przychodu należnego (50 proc. płacy minimalnej) oznacza uznanie działalności za działalność gospodarczą i obowiązek dokonania rejestracji w CEIDG w terminie 7 dni od momentu przekroczenia limitu obrotu. Należy zgłosić się do ubezpieczeń na druku:

  • ZUS ZUA jeśli nie mamy prawa do ulgi w ubezpieczeniach społecznych lub nie mamy innego tytułu do ubezpieczenia społecznego i chcemy od razu zarejestrować się do tego ubezpieczenia;
  • ZUS ZZA jeśli przysługuje ulga na start bądź brak obowiązku ubezpieczenia społecznego z DG z innego powodu.

Przekroczenie limitu przychodów nie wpływa natomiast na obowiązki w zakresie podatku VAT. Obowiązek lub brak obowiązku rejestracji na druku VAT-R jest bowiem niezależny od ustawy Prawo przedsiębiorców. Również przepisy w zakresie kas rejestrujących są od niej niezależne.

Prowadziłeś działalności kilka lat temu? Sprawdź, czy możesz skorzystać z ulgi na start

▲ wróć na początek

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

Dzielimy się wiedzą nie tylko na blogu

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI