Blog ifirma.pl

Kto może skorzystać z działalności nierejestrowanej?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się nad rozpoczęciem własnego biznesu? Przeczytaj, czy możesz zarabiać bez rejestrowania działalności gospodarczej.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Konstytucja Biznesu, tj. pakiet ustaw, w tym ustawy Prawo przedsiębiorców, których celem jest zreformowanie i uproszczenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności. Wprowadziła ona m.in. ułatwienia dla osób zajmujących się drobną działalnością zarobkową i stawiających pierwsze kroki w biznesie. Działalność nierejestrowana to jedna z nich – sprawdź kto może skorzystać z tej opcji.

Działalność nierejestrowana – określone warunki

Przepisy umożliwiają osiąganie dochodów z działalności, która uznawana była wcześniej za działalność gospodarczą i wiązała się z obowiązkami takimi jak konieczność odprowadzania składek ZUS, prowadzenia księgowości, itp. Nazywana jest potocznie działalnością nierejestrowaną. Przeznaczona jest wyłącznie dla osób fizycznych, które spełniają poniższe warunki:

 • przychody należne z działalności zarobkowej nie przekroczą w żadnym miesiącu 75% kwoty (do 30 czerwca 2023 roku – 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku od 1 lipca 2023 roku – 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku) minimalnego wynagrodzenia (w 2023 kwota minimalnego wynagrodzenia zmieniała się dwukrotnie i od lipca wynosi 3600 zł brutto, w roku 2024 również planowana jest podwyżka kwoty minimalnej dwa razy, tj. od stycznia do czerwca ma ona wynosić 4242 zł brutto, natomiast od lipca do grudnia 4300 zł brutto);
  sumując przychody nie należy brać pod uwagę kwot zwróconych, udzielonych bonifikat i skont, a zaliczać kwoty należne, także te które jeszcze nie zostały zapłacone; przychody należne ustala się na podstawie specjalnie prowadzonej do tego celu ewidencji;
 • w/w przychody należne nie są osiągane z działalności regulowanej (wymagającej koncesji, zezwoleń itp.);
 • nie prowadziły działalności przez ostatnie 60 miesięcy.

Wyłączenia z działalności nierejestrowanej

Przepisy o działalności nierejestrowej dotyczą wyłącznie osób fizycznych. Nie dotyczą wspólników spółki cywilnej, jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, osób prawnych.

Działalność nierejestrowana nie dotyczy działalności regulowanej, czyli takiej, która wymaga specjalnych zezwoleń, koncesji, bądź spełnienia innego wymogu formalnego (np. OC), którego nie uzyska się bez formalnego założenia działalności gospodarczej.

Przekroczenie limitu

Przekroczenie miesięcznego limitu przychodu należnego oznacza uznanie działalności za działalność gospodarczą i obowiązek dokonania rejestracji w CEIDG w terminie 7 dni od momentu przekroczenia limitu obrotu. Należy zgłosić się do ubezpieczeń na druku:

 • ZUS ZUA jeśli nie mamy prawa do ulgi w ubezpieczeniach społecznych lub nie mamy innego tytułu do ubezpieczenia społecznego i chcemy od razu zarejestrować się do tego ubezpieczenia;
 • ZUS ZZA jeśli przysługuje ulga na start bądź brak obowiązku ubezpieczenia społecznego z DG z innego powodu.

Przekroczenie limitu przychodów nie wpływa natomiast na obowiązki w zakresie podatku VAT. Obowiązek lub brak obowiązku rejestracji na druku VAT-R jest bowiem niezależny od ustawy Prawo przedsiębiorców. Również przepisy w zakresie kas rejestrujących są od niej niezależne.

▲ wróć na początek

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 16 listopada 2020 o 11:35
   Grzesiek

   Poproszę o pomoc. Prowadzę działalność nierejestrowaną. Wykonałem usługę na rzecz firmy. Firma chce ode mnie wystawienia faktury. Czy ja mogę wystawić fakturę VAT? Usługa to projekt aranżacji mieszkania.

  2. 24 marca 2021 o 09:46
   Ifirma

   Temat rozliczeń działalności nierejestrowanej poruszyliśmy w odrębnych artykułach, zachęcamy do zapoznania się:
   Współpraca z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną,

   Działalność nierejestrowana a rejestracja do VAT.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie