Kto może skorzystać z działalności nierejestrowanej?

co to jest działalność nierejestrowana?

Konstytucja Biznesu, tj. pakiet ustaw, w tym ustawy Prawo przedsiębiorców, wprowadziła nowe możliwości – ułatwienia dla osób zajmujących się drobną działalnością zarobkową i stawiających pierwsze kroki w biznesie. Nowe przepisy umożliwiają osiąganie dochodów z działalności, która uznawana była wcześniej za działalność gospodarczą i wiązała się z obowiązkami takimi jak konieczność odprowadzania składek ZUS, prowadzenia księgowości, itp. Nazywana jest potocznie działalnością nierejestrowaną.

Konstytucja Biznesu, tj. pakiet ustaw, w tym ustawy Prawo przedsiębiorców, wprowadziła nowe możliwości – ułatwienia dla osób zajmujących się drobną działalnością zarobkową i stawiających pierwsze kroki w biznesie. Działalność nierejestrowana to jedna z nich – sprawdź kto może skorzystać z tej opcji.

Działalność nierejestrowana – określone warunki

Nowe przepisy umożliwiają osiąganie dochodów z działalności, która uznawana była wcześniej za działalność gospodarczą i wiązała się z obowiązkami takimi jak konieczność odprowadzania składek ZUS, prowadzenia księgowości, itp. Nazywana jest potocznie działalnością nierejestrowaną. Przeznaczona jest wyłącznie dla osób fizycznych, które spełniają poniższe warunki:

 • przychody należne z działalności zarobkowej nie przekroczą w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2020 jest to kwota 2600 zł); sumując przychody nie należy brać pod uwagę kwot zwróconych, udzielonych bonifikat i skont a zaliczać kwoty należne, także te które jeszcze nie zostały zapłacone; przychody należne ustala się na podstawie specjalnie prowadzonej do tego celu ewidencji;
 • w/w przychody należne nie są osiągane z działalności regulowanej (wymagającej koncesji, zezwoleń itp.);
 • nie prowadziły wcześniej działalności bądź ją prowadziły, ale przed 30 kwietnia 2017 roku  działalność została wykreślona z ewidencji przedsiębiorców i nie była rejestrowana ponownie.

Wyłączenia z działalności nierejestrowanej

Przepisy o działalności nierejestrowej dotyczą wyłącznie osób fizycznych. Nie dotyczą wspólników spółki cywilnej, jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, osób prawnych.

Działalność nierejestrowana nie dotyczy działalności regulowanej, czyli takiej, która wymaga specjalnych zezwoleń, koncesji, bądź spełnienia innego wymogu formalnego (np. OC), którego nie uzyska się bez formalnego założenia działalności gospodarczej.

Przekroczenie limitu

Przekroczenie miesięcznego limitu przychodu należnego (50 proc. płacy minimalnej) oznacza uznanie działalności za działalność gospodarczą i obowiązek dokonania rejestracji w CEIDG w terminie 7 dni od momentu przekroczenia limitu obrotu. Należy zgłosić się do ubezpieczeń na druku:

 • ZUS ZUA jeśli nie mamy prawa do ulgi w ubezpieczeniach społecznych lub nie mamy innego tytułu do ubezpieczenia społecznego i chcemy od razu zarejestrować się do tego ubezpieczenia;
 • ZUS ZZA jeśli przysługuje ulga na start bądź brak obowiązku ubezpieczenia społecznego z DG z innego powodu.

Przekroczenie limitu przychodów nie wpływa natomiast na obowiązki w zakresie podatku VAT. Obowiązek lub brak obowiązku rejestracji na druku VAT-R jest bowiem niezależny od ustawy Prawo przedsiębiorców. Również przepisy w zakresie kas rejestrujących są od niej niezależne.

Prowadziłeś działalności kilka lat temu? Sprawdź, czy możesz skorzystać z ulgi na start
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

 1. Grzesiek

  Poproszę o pomoc. Prowadzę działalność nierejestrowaną. Wykonałem usługę na rzecz firmy. Firma chce ode mnie wystawienia faktury. Czy ja mogę wystawić fakturę VAT? Usługa to projekt aranżacji mieszkania.

 2. Ifirma

  Temat rozliczeń działalności nierejestrowanej poruszyliśmy w odrębnych artykułach, zachęcamy do zapoznania się:
  Współpraca z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną,

  Działalność nierejestrowana a rejestracja do VAT.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość