Blog ifirma.pl

Które wydatki na sprzęt do pracy zdalnej pracodawca może bezpośrednio wrzucić w koszty

|
|
6 minut czytania
Zastanawiasz się, które wydatki na sprzęt do pracy zdalnej można wrzucić bezpośrednio w koszty? W dzisiejszym artykule zajmiemy się tym tematem.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przepisy regulujące pracę zdalną zaczęły obowiązywać od kwietnia 2023 roku. W ustawie Kodeks pracy dedykowano cały rozdział, w którym omawia się zasady wykonywania pracy zdalnej. W dzisiejszej publikacji napiszemy, które wydatki na sprzęt do pracy zdalnej pracodawca może bezpośrednio wrzucić w koszty.

Idea pracy zdalnej

Praca zdalna jest wykonywana poza siedzibą pracodawcy z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, najczęściej pod adresem zamieszkania pracownika. Jeśli to będzie inna lokalizacja, to pracodawca musi znać miejsce, gdzie będzie wykonywana praca zdalna. Pracodawca ma określone obowiązki w związku z wykonywaniem pracy zdalnej.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną:
 • materiały i narzędzia pracy, w tym urządzenia techniczne, niezbędne do wykonywania pracy zdalnej,
 • instalację, serwis, konserwację narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej lub pokryć niezbędne koszty z tym związane.

Dodatkowo pracodawca ma obowiązek m.in.:

 • pokryć koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalne,
 • pokryć inne koszty bezpośrednio związane z wykonywaniem pracy zdalnej,
 • zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną szkolenia i pomoc techniczną niezbędne do wykonywania tej pracy

Pracownik może wykorzystywać własne materiały i narzędzia pracy, w tym urządzenia techniczne, niezbędne do wykonywania pracy zdalnej. W takim przypadku pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny lub ryczałt w wysokości ustalonej z pracodawcą

Jak widać przepisy w sposób jednoznaczny wskazują, że pracodawca ma zapewnić pracownikowi materiały i narzędzia do wykonywania pracy zdalnej, więc zobaczmy, które wydatki można wrzucić bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w działalności gospodarczej.

Koszty pracy zdalnej

Kosztami uzyskania przychodów w działalności gospodarczej może być wszystko, co ma związek z prowadzoną działalnością. Koszty są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. To oznacza, że znajdą się tutaj wszystkie koszty, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związane z osiąganymi przychodami. Jedną z kategorii kosztów będą te, które ponosi pracodawca zatrudniający pracowników.

Koszty pracy zdalnej poniesione przez pracodawcę będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, o ile:
 • mają charakter definitywny i bezzwrotny,
 • zostały poniesione przez przedsiębiorcę, a nie osobę trzecią,
 • mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą,
 • zostały w sposób właściwy udokumentowane,
 • nie zostały wymienione w katalogu kosztów wyłączonych z kosztów podatkowych (art. 23 ustawy PIT)

Które wydatki na sprzęt do pracy zdalnej pracodawca może bezpośrednio wrzucić w koszty?

Chyba nie ma nikt wątpliwości, że wydatki na sprzęt do pracy zdalnej mają pośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a więc nie ma przeszkód, żeby znalazły się w kosztach uzyskania przychodów. O tym, czy zakup znajdzie się w całości w kosztach uzyskania przychodów, czy będzie tym kosztem poprzez cykliczne odpisy amortyzacyjne będzie przede wszystkim decydowała kwota.

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne (ŚTWNiP) o wartości początkowej do 10.000 zł mogą zostać od razu zaliczone do kosztów uzyskania przychodów
Jeśli zakup ŚTWNiP jest powyżej 10.000 zł, to wówczas przedsiębiorca będzie dokonywał odpisów amortyzacyjnych i one będą kosztem. Chyba że jest to fabrycznie nowy środek trwały o wartości do 100.000 zł i można skorzystać z jednorazowej amortyzacji
Jednak jeśli chodzi o materiały, towary czy urządzenia techniczne wykorzystywane do pracy zdalnej, to najczęściej będziemy mieli do czynienia z zakupami poniżej 10.000 zł, typu: laptop, komputer, drukarka, biurko, krzesło, lampka

Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach nie kwestionują różnego rodzaju wydatków w związku z wykonywaniem pracy zdalnej. Przykładowo w jednej z nich sygn. 0111-KDIB1-2.4010.701.2022.6.DP z dnia 03.01.2023 r. jest mowa o kosztach zakupu voucherów, kart podarunkowych lub kart typu prepaid w związku z wykonywaniem pracy zdalnej. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podkreślił, że kosztami uzyskania przychodów są również tzw. „koszty pracownicze” ponoszone na rzecz pracowników, które w sposób pośredni wpływają na zwiększenie ich motywacji do pracy, poprawę jakości wykonywanej pracy oraz zdrowie i samopoczucie. Dyrektor KIS podkreślił również, że narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną ma zapewnić pracodawca. Przy czym przepis pozostawia pracodawcy swobodę co do sposobu zapewnienia pracownikowi pracującemu zdalnie narzędzi i materiałów potrzebnych mu do wykonywania tej pracy. Zapewnienie to może mieć zatem charakter rzeczowy, poprzez wyposażenie stanowiska pracy w narzędzia i materiały, jak i wypłatę świadczenia za używanie własnych materiałów i narzędzi pracownika.

Kiedy wydatek może być zakwestionowany?

Mało kto pamięta, że w ustawie o podatku dochodowym jest jeszcze jeden zapis mówiący o tym, kiedy wydatek na zakup zużywających się stopniowo rzeczowych składników majątku przedsiębiorstwa nie będzie stanowił kosztów uzyskania przychodów.

Ważne!

Wydatki poniesione na zakup zużywających się stopniowo rzeczowych składników majątku przedsiębiorstwa, niezaliczanych zgodnie z odrębnymi przepisami do środków trwałych są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów, o ile:

 • nie są wykorzystywane dla celów prowadzonej działalności gospodarczej,
 • służą celom osobistym przedsiębiorcy, pracowników lub innych osób,
 • bez uzasadnienia znajdują się poza siedzibą przedsiębiorstwa.

Czyli chodzi o wydatki o charakterze osobistym

Jednak jeśli chodzi o zakup sprzętu do pracy zdalnej, to nikt nie powinien mieć wątpliwości, że ten zakup ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, nawet jeśli znajduje się poza siedzibą przedsiębiorstwa. Ponadto przepisy wręcz narzucają na przedsiębiorcę obowiązek zapewnienia pracownikowi niezbędnych narzędzi do wykonywania pracy zdalnej. Ustawodawca nie narzuca, w jakiej formie pracodawca wywiązuje się z tego obowiązku. Przedsiębiorca może zakupić i przekazać pracownikowi niezbędne wyposażenie w postaci rzeczowej lub będzie wypłacał ekwiwalent czy ryczałt na zasadach ustalonych w firmie.

Sprzęt do pracy zdalnej – podsumowanie

Formuła pracy zdalnej z założenia dotyczy wykonywania obowiązków służbowych na odległość, z wykorzystaniem dostępnych środków komunikacji z pracodawcą. W dzisiejszej publikacji podjęliśmy temat rozliczania wydatków na zakup sprzętu wykorzystywanego do pracy zdalnej. Przedsiębiorca ma w tym przypadku dowolność, może zakupić sprzęt i przekazać pracownikowi lub wprowadzić zasady wypłaty ryczałtu czy ekwiwalentu za wykorzystanie sprzętu własnego pracownika. Takie regulacje powinny być znane wszystkim pracownikom, którzy realizują zadania służbowe przebywając na pracy zdalnej. Jeśli przedsiębiorca wybierze to pierwsze rozwiązanie, to jak najbardziej będzie mógł taki zakup wrzucić bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów. Organy podatkowe nie powinny mieć cienia wątpliwości, że taki zakup ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przywołana interpretacja podatkowa potwierdza prawidłowość takiego postępowania. Przedsiębiorca ma do wyboru, taką swobodę daje mu ustawodawca, może zakupić sprzęt i narzędzia pracy lub wypłacać ekwiwalent. Rozliczając koszt podatkowy przedsiębiorca powinien pamiętać, że wydatek musi być właściwie udokumentowany, a przede wszystkim mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą pracodawcy.

Stan prawny na dzień: 24.05.2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie