Jak rozpocząć sprzedaż domowych przetworów?
Chociaż często osoby interesujące się rozpoczęciem prowadzenia tego rodzaju działalności już z góry zakładają, że będzie się to łączyło z koniecznością stworzenia rozbudowanego zakładu przetwórczego i z zawiłymi formalnościami, w rzeczywistości samo wprowadzenie domowych przetworów na rynek jest o wiele łatwiejsze. Na początku wystarczy więc zadbać tylko o kilka podstawowych elementów.
Jednym z najprostszych rozwiązań jest rozpoczęcie sprzedaży własnych wyrobów w formie rolniczego handlu detalicznego (RHD). W efekcie możliwe staje się legalne wprowadzenie na rynek żywności pochodzenia zwierzęcego lub złożonej, zawierającej jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego. Dobra te są następnie sprzedawane konsumentowi finalnemu żywności.
Wybór powyższego rozwiązania nie niesie za sobą obowiązku opracowywania projektu technologicznego zakładu przetwórczego czy rejestrowania działalności w CEIDG. RHD daje więc szerokie możliwości osobom pragnącym rozwinąć swoje biznesowe skrzydła w branży domowych przetworów, również w formie działalności niezarejestrowanej.
W ramach tego rodzaju działalności producenci mogą bezpiecznie sprzedawać pochodzące z ich gospodarstwa jeszcze nieprzetworzone artykuły lub gotowe już przetwory, stworzone przy ich wykorzystaniu. W tym kontekście najczęściej mowa o różnego rodzaju zbożach, owocach, warzywach, jajach, dżemach, kiszonkach, wyrobach cukierniczych, mleku i przetworach mlecznych, miodzie czy chlebie
Sprzedaż przetworów własnej roboty a wymagania
Pomimo licznych ułatwień, każda osoba decydująca się na sprzedaż własnej żywności musi spełnić szereg wymagań, zarówno higienicznych, jak i sanitarnych, dbając o zdrowie i bezpieczeństwo samych konsumentów. Dlatego też, jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnej sprzedaży, koniecznym warunkiem staje się zgłoszenie do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej, w przypadku produktów roślinnych, oraz do powiatowego lekarza weterynarii, gdy zamierzamy sprzedawać produkty pochodzenia zwierzęcego.
Samo uzyskanie statusu legalnej działalności jest uzależnione od zgody sanepidu. Dodatkowo produkowane w domu przetwory powinny zostać wpisane do krajowej Listy Produktów Tradycyjnych oraz zgłoszone do Komisji Europejskiej jako Chroniona Nazwa Pochodzenia lub Gwarantowana Tradycyjna Specjalność. Zadbanie o ten aspekt łączy się z potencjalnym uzyskaniem pozwolenia na pewne odstępstwa od ogólnego prawa żywnościowego, co często jeszcze bardziej ułatwia prowadzenie biznesu w tej branży.
Sprzedaż domowych przetworów – sanepid
Jednym z podstawowych obowiązków producentów żywności jest dbanie o jakość i bezpieczeństwo produktów na wszystkich etapach ich rozwoju. W związku z tym każda osoba mająca jakikolwiek kontakt z żywnością musi posiadać specjalne orzeczenie lekarskie do celów sanitarno – epidemiologicznych, tzw. książeczkę sanepidu. W tym celu należy zrobić odpowiednie badania lekarskie, by wykazać brak przeciwwskazań do pracy z artykułami spożywczymi.
Nie ma jednak konieczności inwestowania w specjalne pomieszczenia do produkcji żywności. Własne przetwory można tworzyć po prostu w domowej kuchni. Niemniej jednak trzeba o tym wcześniej poinformować sanepid, składając wniosek do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Następnie sanepid zażąda przedstawienia aktualnego wyniku badania wody oraz umowy na wywóz odpadów lub deklaracji. Istnieje również cała lista wymagań , które należy spełnić, by móc legalnie produkować przetwory na sprzedaż w domu. Na przykład niemożliwym jest produkowanie żywności w kuchni połączonej z salonem czy w pomieszczeniu, w którym przebywają różnego rodzaju zwierzęta domowe. Warto także podkreślić, że i tu, podobnie jak w przypadku tradycyjnych zakładów gastronomicznych, sanepidowi przysługuje prawo do dokonania kontroli.
Przetwory własnej roboty – gdzie je sprzedawać?
Zauważalny wzrost popytu na domowe przetwory to zdecydowanie dobry znak dla osób działających w tym obszarze. Jednak osiągnięcie upragnionego sukcesu wymaga przemyślenia samej kwestii sposobu dotarcia z produktami do klientów.
W tym celu można wykorzystać zarówno tradycyjne kanały sprzedaży, jak i te bardziej nowoczesne, opierające się głównie na potencjale internetu. Wiele osób decyduje się na sprzedaż przetworów własnej roboty bezpośrednio w swoim gospodarstwie. Popularnym wyborem jest też wystawianie produktów na lokalnych targach czy bazarach.
Ciekawą opcję stanowi również zawiązanie współpracy z większymi firmami, na przykład lokalnymi sklepami, które za odpowiednią opłatę pozwalają wykorzystywać część ich stanowisk.
Bardziej postępowe rozwiązania w tym obszarze to korzystanie z różnego rodzaju grup na Facebooku, które całkowicie za darmo umożliwiają bezpośrednie dotarcie z ofertą do potencjalnych klientów, uwzględniając szczególnie lokalną ludność. Coraz częściej wykorzystuje się też platformy do e-handlu, jak na przykład Allegro. To dobre rozwiązanie dla osób pragnących szybko dotrzeć do rozbudowanej grupy konsumentów.