Polski ład

Kwota składki zdrowotnej za pierwszy miesiąc prowadzenia firmy dla ryczałtu ewidencjonowanego a Polski Ład

składka zdrowotna na ryczałcie polski ład

Rozpoczynasz prowadzenie działalności gospodarczej w 2022 roku? Sprawdź, jaką składkę zdrowotną zapłacisz za pierwszy miesiąc, jeśli wybierzesz ryczałt.

Polski Ład zmienia radykalnie sposób obliczania składki zdrowotnej w przypadku przedsiębiorców. Dlatego też już w tym roku prowadzona jest zakrojona na szeroką skalę akcja informacyjna, która ma na celu dotarcie z tą informacją do wszystkich zainteresowanych. W naszych publikacjach również często podejmujemy ten temat. Dzisiaj opiszemy, w jakiej wysokości zapłacą składkę zdrowotną przedsiębiorcy, którzy w 2022 roku rozpoczną prowadzenie działalności gospodarczej i wybiorą ryczałt ewidencjonowany.

W jaki sposób będzie naliczana składka zdrowotna przy ryczałcie?

Roczna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w ryczałcie będzie uzależniona m.in. od wysokości przychodów osiąganych przez przedsiębiorców w danym roku podatkowym. Składka zdrowotna została skalkulowana dla przychodów określonych w pewnych przedziałach.

Szczegółowe informacje na temat wyliczania składki zdrowotnej w ryczałcie można pozyskać w podlinkowanej publikacji.

Składka zdrowotna za pierwszy miesiąc prowadzenia firmy dla ryczałtu ewidencjonowanego w 2022 roku

W przypadku rozpoczynania prowadzenia działalności może się tak zdarzyć, że w pierwszym miesiącu nie osiągnięty zostanie żaden przychód. Przedsiębiorca może mieć wówczas wątpliwość, w jakiej wysokości powinien zapłacić składkę zdrowotną.

Nie ma szczegółowych informacji na ten temat w zmienianych przepisach podatkowych. W związku z powyższym należy zakładać, że taka osoba, która opłaca ryczałt zapłaci składkę zdrowotną od podstawy równej 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Zgodnie z przepisami, jeżeli wysokość przychodów w danym roku podatkowym nie przekracza kwoty 60.000 zł, to składka zdrowotna w wysokości 9% jest liczona od podstawy obliczonej tak, jak opisano to powyżej. Przychód zerowy też znajdzie się w tym limicie.

Składka zdrowotna dla ryczałtu ewidencjonowanego w Polskim Ładzie za pierwszy miesiąc prowadzenia firmy będzie kształtowała się na poziomie 324 zł przy założeniu, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale 2021 roku wyniesie 6.000 zł. Przedsiębiorca nie będzie miał prawa do jej odliczenia od podatku, ani w żadnej innej formie.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość