Blog ifirma.pl

Kwota składki zdrowotnej za pierwszy miesiąc prowadzenia firmy dla ryczałtu ewidencjonowanego a Polski Ład

|
|
2 minut czytania
Rozpoczynasz prowadzenie działalności gospodarczej w 2022 roku? Sprawdź, jaką składkę zdrowotną zapłacisz za pierwszy miesiąc, jeśli wybierzesz ryczałt.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Polski Ład zmienia radykalnie sposób obliczania składki zdrowotnej w przypadku przedsiębiorców. Dlatego też już w tym roku prowadzona jest zakrojona na szeroką skalę akcja informacyjna, która ma na celu dotarcie z tą informacją do wszystkich zainteresowanych. W naszych publikacjach również często podejmujemy ten temat. Dzisiaj opiszemy, w jakiej wysokości zapłacą składkę zdrowotną przedsiębiorcy, którzy w 2022 roku rozpoczną prowadzenie działalności gospodarczej i wybiorą ryczałt ewidencjonowany.

W jaki sposób będzie naliczana składka zdrowotna przy ryczałcie?

Roczna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w ryczałcie będzie uzależniona m.in. od wysokości przychodów osiąganych przez przedsiębiorców w danym roku podatkowym. Składka zdrowotna została skalkulowana dla przychodów określonych w pewnych przedziałach.

Szczegółowe informacje na temat wyliczania składki zdrowotnej w ryczałcie można pozyskać w podlinkowanej publikacji.

Składka zdrowotna za pierwszy miesiąc prowadzenia firmy dla ryczałtu ewidencjonowanego w 2022 roku

W przypadku rozpoczynania prowadzenia działalności może się tak zdarzyć, że w pierwszym miesiącu nie osiągnięty zostanie żaden przychód. Przedsiębiorca może mieć wówczas wątpliwość, w jakiej wysokości powinien zapłacić składkę zdrowotną.

Nie ma szczegółowych informacji na ten temat w zmienianych przepisach podatkowych. W związku z powyższym należy zakładać, że taka osoba, która opłaca ryczałt zapłaci składkę zdrowotną od podstawy równej 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Zgodnie z przepisami, jeżeli wysokość przychodów w danym roku podatkowym nie przekracza kwoty 60.000 zł, to składka zdrowotna w wysokości 9% jest liczona od podstawy obliczonej tak, jak opisano to powyżej. Przychód zerowy też znajdzie się w tym limicie.

Składka zdrowotna dla ryczałtu ewidencjonowanego w Polskim Ładzie za pierwszy miesiąc prowadzenia firmy będzie kształtowała się na poziomie 324 zł przy założeniu, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale 2021 roku wyniesie 6.000 zł. Przedsiębiorca nie będzie miał prawa do jej odliczenia od podatku, ani w żadnej innej formie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie