Blog ifirma.pl

Leasing kasy fiskalnej – jako ciekawa opcja dla działalności sezonowych

|
|
4 minut czytania
Prowadzisz działalność sezonową? Sprawdź, czy możesz wziąć w leasing kasę fiskalną.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Kto musi mieć kasę fiskalną w 2023? Materiał Youtube

 

Wielu przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie działalności sezonowo. W takim przypadku najczęściej ewidencjonowanie sprzedaży odbywa się tylko w wybranym okresie roku podatkowego. Rodzi się pytanie, czy w takim przypadku warto rozważać leasing kasy fiskalnej. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na to pytanie.

Leasing kasy fiskalnej – czy jest możliwy?

O opcji leasingu w działalności gospodarczej najczęściej mówi się w kontekście pojazdów samochodowych czy maszyn i urządzeń wykorzystywanych w firmie. Leasing kasy fiskalnej jest mało popularny. Jak się okazuje kasę fiskalną można posiadać niekoniecznie będąc jej właścicielem. Mówią o tym wprost przepisy ustawy o podatku VAT (art. 111 ust. 3ca), z których wynika, że przedsiębiorcy mogą używać kas rejestrujących do prowadzenia ewidencji sprzedaży, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze. Bezwzględny warunek, jaki muszą spełniać takie kasy fiskalne jest to potwierdzenia Prezesa Głównego Urzędu Miar, że kasy te spełniają wymagania techniczne dla kas rejestrujących.

Prowadzenie działalności sezonowej a leasing kasy fiskalnej

Działalność sezonowana kojarzy się nam z różnego rodzaju formami wypoczynku wakacyjnego, chociaż oczywiście nie jest to jedyną alternatywą. W przypadku prowadzenia działalności sezonowej ciekawą opcją do rozważenia może być leasing kasy fiskalnej. W przypadku leasingu będziemy zobowiązani do spłaty miesięcznych rat leasingowych. Wysokość rat będzie uzależniona od wybranego okresu spłaty, im dłuższy okres spłaty, tym mniejsza rata leasingowa. Jeżeli przedsiębiorca nie chce od razu ponosić wysokich nakładów finansowych na zakup kasy za gotówkę, to powinien się zorientować, jak wygląda leasing kasy fiskalnej i jakie są jego warunki. Poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice pomiędzy zakupem a leasingiem kasy fiskalnej:

Kasa fiskalna za gotówkę
Kasa fiskalna w leasingu operacyjnym
Możliwość odliczenia ulgi na zakup kasy fiskalnej w wysokości 700 zł
Brak prawa do ulgi na zakup kasy fiskalnej
Jednorazowy wydatek
Spłat w ratach leasingowych można dokonywać przez okres 1, 2, 3, 4 czy 5 lat
Jesteś właścicielem kasy fiskalnej
Nie jesteś właścicielem kasy fiskalnej, ale po zakończeniu leasingu kasę można wykupić
Dokonywanie przeglądów okresowych raz na 1 lub 2 lata
Przeglądy okresowe raz na rok muszą być wykonywane przez leasingobiorcę
Przy zakończeniu działalności gospodarczej wszystkie obowiązki leżą po stronie przedsiębiorcy
Kasa fiskalna jest własnością leasingodawcy a więc po jego stronie znajdą się obowiązki związane z zakończeniem pracy kasy
Jesteś właścicielem kasy fiskalnej
Nie jesteś właścicielem kasy fiskalnej, ale po zakończeniu leasingu kasę można wykupić
Wymiana pamięci fiskalnej jest dokonywana przez przedsiębiorcę
Pamięć fiskalna jest wymieniana przez oddającego w użytkowanie
Utylizacji sprzętu dokonuje przedsiębiorca
Utylizacja kasy leży po stronie leasingodawcy

Działalność sezonowa a najem kasy fiskalnej

Obecnie przedsiębiorcy mogą skorzystać jeszcze z jednej opcji jeżeli chodzi o kasę fiskalną. Mianowicie oferowane są również usługi najmu kasy fiskalnej. Opłaty miesięczne w związku z takim wynajmem będą zależały od wielu czynników:

 • na jaki okres jest zawierana umowa,
 • jaki typ kasy wybierzemy, wynajmowane są jedynie kasy online,
 • z jakich usług dodatkowych w ramach najmu będziemy korzystali.

Z tego co można przeczytać na stronach firm oferujących urządzenia fiskalne w ramach opłaty za najem można skorzystać:

 • z fiskalizacji kasy,
 • ze szkoleń,
 • dokonywania przeglądów okresowych,
 • z serwisu.

W przypadku najmu kasy fiskalnej przedsiębiorca powinien pamiętać, że:

 1. Właścicielem kasy jest wynajmujący, najemca nie ma prawa do ulgi.
 2. Wynajmujący dokonuje:
  • przeglądów technicznych,
  • wymiany pamięci kasy,
  • utylizacji sprzętu.

Czas trwania umowy najmu jest ustalany indywidualnie. Niewątpliwą zaletą najmu jest ograniczenie liczby obowiązków związanych z posiadaniem kasy fiskalnej, które w większości przechodzą na wynajmującego, a najemca użytkuje kasę. W tym przypadku, podobnie jak przy umowie leasingu, przedsiębiorca nie ma prawa do ulgi na zakup kasy. Tego typu rozwiązanie jest również o tyle ciekawe, że przedsiębiorca nie musi jednorazowo inwestować środków na zakup kasy fiskalnej, tylko takie wydatki ma rozłożone w czasie.

Podsumowanie

W przypadku działalności sezonowej przedsiębiorca musi się liczyć z tym, że będzie osiągał przychody tylko w określonym przedzialu czasu. Jeżeli z obowiązujących przepisów będzie wynikał obowiązek posiadania kasy fiskalnej, to ma kilka opcji do wyboru m.in.:

 • zakup za gotówkę,
 • leasing kasy,
 • najem kasy.

W artykule przedstawiono informacje, które mogą być pomocne przy podejmowaniu decyzji, jaki wariant wybrać. Informacje na temat konkretnych kwot rat leasingowych czy opłat za najem należy w każdym przypadku ustalać indywidualnie z firmą, która oferuje takie usługi. Istnieje zbyt wiele zmiennych, które o tym decydują i zależą od indywidualnych wymagań i potrzeb. Pomimo, że wariant leasingu/najmu kasy fiskalnej wydaje się być ułatwieniem w prowadzeniu firmy, szczególnie funkcjonującej sezonowo, to i tak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skalkulować koszty i przeanalizować obowiązki opisane dla każdej z opcji.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Jak wygląda leasing kasy fiskalnej w przypadku prowadzenia działalności sezonowej?

   W takiej sytuacji będziemy zobowiązani do spłaty miesięcznych rat leasingowych. Wysokość rat będzie uzależniona od wybranego okresu spłaty, im dłuższy okres spłaty, tym mniejsza rata leasingowa.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie