Leasing kasy fiskalnej a ulga na zakup kasę fiskalną

Zastanawiasz się, czy otrzymasz ulgę na leasing kasy fiskalnej? Przeczytaj artykuł, w którym poruszymy ten temat.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Niektórzy przedsiębiorcy z różnych powodów nie mogą korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Zakup takiej kasy nie jest wcale małym wydatkiem i dla wielu drobnych przedsiębiorców taki jednorazowy wydatek może być dużym obciążeniem. Firmy sprzedające kasy fiskalne oferują nabycie w leasingu. Rodzi się jednak pytanie, czy w takim przypadku przedsiębiorca skorzysta z ulgi na zakup kasy. I ta kwestia będzie tematem naszych dzisiejszych rozważań.

Kiedy przysługuje ulga na zakup kasy fiskalnej?

W ostatnim czasie wiele zmieniło jeżeli chodzi o użytkowanie kas fiskalnych. Nie można już odliczyć ulgi na zakup kasy elektronicznej. Obecnie przedsiębiorca ma możliwość odliczenia ulgi tylko na zakup kasy online. Ulga na zakup kasy wynosi 90% jej ceny netto, nie więcej jednak niż 700 zł. O ulgę można się ubiegać w sytuacji, gdy:

 • przedsiębiorca ma obowiązek rozpocząć ewidencjonowanie i kupi kasę online,
 • przedsiębiorca rozpocznie ewidencjonowanie na kasie online pomimo braku obowiązku jej posiadania.

Ulga na zakup kasy fiskalnej online przysługuje zarówno czynnym, jak i zwolnionym podatnikom VAT.

Czy otrzymamy ulgę na zakup kasy online w leasingu?

Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe dotyczące ulgi na zakup kas fiskalnych, w którym jednoznacznie odniósł się do tego tematu. Wskazał tam mianowicie, że ulga przysługuje tylko na zakup kas online. Z ulgi skorzysta również przedsiębiorca w przypadku, gdy zapłata za zakup kasy rejestrującej dokonywana jest w ratach. Warunkiem skorzystania z ulgi będzie wówczas zapłacenie wszystkich rat za kasę. Posiadanie dowodu zapłaty całej należności za zakup kasy będzie podstawą do uzyskania ulgi.

Jeżeli przedsiębiorca nabędzie kasę fiskalną online na podstawie umów najmu, dzierżawy lub leasingu, wówczas ulga nie przysługuje.

Pomimo kuszących ofert ze strony sprzedawców kas online, przedsiębiorcy powinny skrupulatnie przeanalizować, czy zakup w leasingu będzie dla nich dobrą alternatywą. Czy może jednak lepiej skorzystać z zakupu ratalnego, który nie pozbawia ich ustawowego przywileju odzyskania 700 zł przy zakupie. Oczywiście decyzja należy do przedsiębiorcy, my jedynie wskazujemy, jakie są możliwości.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce