Powrót

Limity podatkowe na 2020 rok – mały podatnik w podatku PIT i VAT, pozostałe.

mały podatnik - limity podatkowe 2020

Limity podatkowe zmieniają się z początkiem każdego roku podatkowego ze względu na zmianę kursu euro. Sprawdź jak będą wyglądały w 2020 roku.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Wysokość limitów podatkowych jest szczególnie istotna dla przedsiębiorców, których w świetle ustaw podatkowych można nazwać tzw. “małymi podatnikami”. Taki status daje sporo preferencji zarówno w podatku VAT jak również w podatku dochodowym. Limity zapisane w ustawie o VAT i w ustawie o podatku dochodowym zapisane są w walucie euro, dlatego ich wysokość co roku się zmienia w zależności od kursu euro na dzień 1 października każdego roku.

Średni kurs NBP na dzień 1 października 2019 roku dla euro wynosi 4,3734 zł.

Limit dla małego podatnika w VAT

Mały podatnik VAT w rozumieniu podatku od towarów i usług to taki, u którego wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku VAT w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła równowartości 1.200.000 euro.

W przypadku przedsiębiorstwa maklerskiego, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi zgodnie z art. 2 pkt 25 lit.b ustawy o VAT jest to równowartość 45.000 euro.

Limit dla małego podatnika w podatku dochodowym

Małym podatnikiem w rozumieniu ustawy o PIT jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą podatku od towarów i usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1.200.000 euro. Do tej pory obowiązywał taki sam limit zarówno w podatku dochodowym jak w podatku VAT.

Limit dla ryczałtowca

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają swoje przychody zryczałtowanym podatkiem dochodowym mogą skorzystać z tej formy opodatkowania do wysokości limitów zapisanych w ustawie. Łączne przychody za poprzedni rok podatkowy nie mogą przekroczyć kwoty 250.000 euro.

Przychody ryczałtowca rozliczającego rozliczającego podatek kwartalnie nie mogą przekroczyć 25.000 euro.

W zryczałtowanym podatku dochodowym nie zaokrągla się kwot do 1.000 PLN tak jak w podatku VAT i podatku PIT.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość