Blog ifirma.pl

Limity podatkowe na 2020 rok – mały podatnik w podatku PIT i VAT, pozostałe.

|
|
2 minut czytania
Limity podatkowe zmieniają się z początkiem każdego roku podatkowego ze względu na zmianę kursu euro. Sprawdź jak będą wyglądały w 2020 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wysokość limitów podatkowych jest szczególnie istotna dla przedsiębiorców, których w świetle ustaw podatkowych można nazwać tzw. “małymi podatnikami”. Taki status daje sporo preferencji zarówno w podatku VAT jak również w podatku dochodowym. Limity zapisane w ustawie o VAT i w ustawie o podatku dochodowym zapisane są w walucie euro, dlatego ich wysokość co roku się zmienia w zależności od kursu euro na dzień 1 października każdego roku.

Średni kurs NBP na dzień 1 października 2019 roku dla euro wynosi 4,3734 zł.

Limit dla małego podatnika w VAT

Mały podatnik VAT w rozumieniu podatku od towarów i usług to taki, u którego wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku VAT w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła równowartości 1.200.000 euro.

W przypadku przedsiębiorstwa maklerskiego, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi zgodnie z art. 2 pkt 25 lit.b ustawy o VAT jest to równowartość 45.000 euro.

Limit dla małego podatnika w podatku dochodowym

Małym podatnikiem w rozumieniu ustawy o PIT jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą podatku od towarów i usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1.200.000 euro. Do tej pory obowiązywał taki sam limit zarówno w podatku dochodowym jak w podatku VAT.

Limit dla ryczałtowca

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają swoje przychody zryczałtowanym podatkiem dochodowym mogą skorzystać z tej formy opodatkowania do wysokości limitów zapisanych w ustawie. Łączne przychody za poprzedni rok podatkowy nie mogą przekroczyć kwoty 250.000 euro.

Przychody ryczałtowca rozliczającego rozliczającego podatek kwartalnie nie mogą przekroczyć 25.000 euro.

W zryczałtowanym podatku dochodowym nie zaokrągla się kwot do 1.000 PLN tak jak w podatku VAT i podatku PIT.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie