Blog ifirma.pl

Mały ZUS – jak go wybrać w 2021 roku?

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się, czy możesz płacić mniejszy ZUS? Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć w 2021 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy już od kilku lat mają przywilej korzystania z preferencyjnych składek ZUS. Możliwość płacenia niższych składek obejmuje zarówno tych przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej jak również tych, którzy firmy prowadzą już od kilku lat. Ta ostatnia opcja obejmuje przedsiębiorców, którzy osiągają określone pułapy przychodów i dochodów w prowadzonej działalności gospodarczej. W dzisiejszej publikacji przypomnijmy, na czym polega Mały ZUS Plus i kiedy dokonać zgłoszeń na 2021 rok.

Mały ZUS Plus – warunki

Nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z Małego ZUS-u Plus. Od 1 lutego 2020 roku, aby móc opłacać obniżone składki muszą być spełnione następujące warunki:

 1. Kwota przychodu za poprzedni rok podatkowy nie może przekroczyć 120.000 zł, składka jest liczona od kwoty dochodu.
 2. W poprzednim roku podatkowym działalność musi być prowadzona przez co najmniej 60 dni.
 3. Przedsiębiorca nie może korzystać z ulgi na start i składek preferencyjnych ZUS.
 4. Przedsiębiorca nie może być opodatkowany na karcie podatkowej i korzystać ze zwolnienia z podatku VAT.

Takie same warunki progowe pozostały również na 2021 rok.

Z Małego ZUS-u Plus można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Pamiętajmy, że jest to niższa wpłata składek na ubezpieczenia społeczne, natomiast składka zdrowotna jest płacona w takiej samej wysokości jak przy pozostałych formach rozliczania ZUS.

W jaki sposób dokonać zgłoszenia do Małego ZUS Plus?

Każda forma opłacania składek ZUS ma odpowiednie kody tytułu do ubezpieczenia. W przypadku Małego ZUS-u Plus jest to 05 90 (05 92 – kod tytułu ubezpieczenia przewidziany dla osób z rentą przyznaną z tytułu niezdolności do pracy). Co do zasady trzeba dokonać wyrejestrowania z ubezpieczeń na formularzu ZUS ZWUA z kodem wcześniejszego zgłoszenia:

Następnie na formularzu ZUS-ZUA należy dokonać rejestracji z kodem tytułu ubezpieczenia 05 90 (05 92).

Wyrejestrowanie i zarejestrowanie powinno być dokonane ze wskazaniem tego samego dnia rejestracji/wyrejestrowania. Jeżeli przedsiębiorca po raz pierwszy będzie przystępował do opłacania składek na warunkach Małego ZUS Plus wówczas dokonuje wyrejestrowania wskazując na druku datę wyrejestrowania z dotychczasowego planu składek jako 01.01.2021 r. (na formularzu ZUS ZWUA) i jako datę rejestracji (na formularzu ZUS ZUA) również wskazuje datę 01.01.2021 r.

Przedsiębiorcy, którzy opłacają jedynie składkę zdrowotną (np. pracujący na etacie w pełnym wymiarze, czy przebywający na urlopie macierzyńskim) i planują korzystać w 2021 roku z Małego ZUS plus, a do tej pory nie dokonywali zgłoszenia, powinni również dokonać rejestracji, ale na formularzu ZUS ZZA z kodem 05 90 (05 92) wskazując na druku taką samą datę jak pozostali przedsiębiorcy.

Do kiedy należy dokonać rejestracji w 2021 roku?

Przedsiębiorca, który spełnia warunki ustawowe i po raz pierwszy będzie chciał płacić Mały ZUS Plus w 2021 roku musi pamiętać, że zgłoszenie należy przekazać do 01 lutego 2021 roku (ponieważ 31 stycznia wypada w tym roku w niedzielę). W ślad za zgłoszeniem należy również przekazać dokumenty rozliczeniowe za miesiąc styczeń 2021 roku wraz z ZUS DRA cz. II bądź ZUS RCA cz. II, w których wykazywana jest roczna kwota przychodu, kosztów uzyskania przychodów i kwota dochodu.

Natomiast osoby, które opłacają ZUS na warunkach preferencyjnych zgłoszenia do Małego ZUS Plus dokonują z początkiem miesiąca, w którym utracili takie uprawnienia. Muszą to zrobić w terminie 7 dni, tzn. wyrejestrować się z kodem 05 70 (05 72) i zarejestrować z kodem 05 90 (05 92). Za miesiąc, w którym dokonują zgłoszenia muszą również przekazać deklaracje rozliczeniowe ZUS DRA cz. II bądź ZUS RCA cz. II.

Przykład 1.

Pani Ania opłaca składki preferencyjne do 31.01.2020 r. Jeżeli spełnia warunki do objęcia Małym ZUS Plus musi się wyrejestrować z kodem 05 70 z dniem 01.02.2021 r. na formularzu ZUS ZWUA i zarejestrować z dniem 01.02.2021 r. z kodem 05 90 na formularzu ZUS ZUA w terminie 7 dni, czyli do 08.02.2021 r. (07.02.2021 r. przypada w niedzielę). Za miesiąc luty muszą być złożone deklaracje rozliczeniowe ZUS DRA wraz z ZUS DRA cz. II w terminie do 10.03.2021 r., a jeżeli Pani Ania zatrudnia pracowników to ZUS RCA cz. II do 15.03.2021 r.

Przedsiębiorcy, którzy wznawiają prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego i chcą skorzystać z przywileju rozliczania Małego ZUS plus mają również 7 dni na wyrejestrowanie i zarejestrowanie z kodem 05 90 (05 92). Termin 7 dni liczony jest od daty rozpoczęcia/wznowienia działalności gospodarczej.

Przykład 2.

Pan Jan zawiesił działalność od 01.12.2020 r. do 30.06.2021 r. i po wznowieniu działalności chce skorzystać z Małego ZUS plus w takim przypadku pan Jan powinien dokonać rejestracji do 07.07.2021 r. z kodem 05 90 na formularzu ZUS ZUA z datą od 01.07.2021 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 4 stycznia 2021 o 20:24
   Zbyno

   Jaki współczynnik jest w tym roku. 0,4825 ?

  2. 14 stycznia 2021 o 11:03
   Ifirma

   Współczynnik wynosi 0,5 o czym dokładnie piszemy w naszej instrukcji, zachęcamy do zapoznania się z instrukcją.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie