Mały ZUS Plus – wydłużony o rok

Mały ZUS plus

Mały ZUS Plus będzie wydłużony o rok! Sprawdź kto i na jakich zasadach będzie mógł z niego skorzystać dłużej!

Mały ZUS Plus: Szczegółowe omówienie korzyści – materiał youtube

 

Firmy, które w 2023 utraciły prawo do Małego ZUS Plus z powodu upłynięcia 36 miesięcy będą mogły skorzystać z obniżonej składki przez dodatkowy rok.

Na czym polega Mały ZUS Plus

Mały Zus Plus (MZ+) polega na opłacaniu niższych składek społecznych przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Wysokość składek zależy od dochodu/przychodu z roku poprzedniego.

Mały ZUS przysługuje przede wszystkim tym przedsiębiorcom, których przychód w poprzednim roku nie przekroczył 120 000 zł. Pozostałe kryteria, jakie należy spełnić, aby móc skorzystać z tego rozwiązania przedstawiliśmy w artykule: Warunki uprawniające do Małego ZUS PLUS.

Jakie zmiany w Mały ZUS Plus?

Zmiana dotyczy okresu korzystania z Małego ZUS Plus – dotychczas można było z niego korzystać przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Okres ten zostaje wydłużony o 12 miesięcy kalendarzowych. Czyli z MZ+ będzie można skorzystać przez 48 miesięcy.

Wydłużenie o 12 miesięcy Małego ZUS Plus nie jest na stałe – wg obecnej propozycji, jest to “jednorazowe” przyznanie dodatkowych 12 miesięcy na opłacanie składek wg planu MZ+.

Jak informuje Waldemar Buda, minister rozwoju – “do ustawy dodany został jedynie nowy przepis, który wydłuża o 12 miesięcy możliwość opłacania niższych składek dla wszystkich tych osób, które obecnie (w 2023 roku) korzystają z tego rozwiązania lub utracą prawo do korzystania z niego w roku 2023”.

Kto może skorzystać z wydłużonego okresu?

Zmiany Mały ZUS Plus obejmą tych przedsiębiorców, którzy:

  1. korzystają w roku 2023 z Małego ZUS Plus – zachowają oni prawo do MZ+ przez okres dodatkowych 12 miesięcy kalendarzowych,
  2. zakończyli korzystanie z Małego ZUS-u Plus w 2023 r.ze względu na upłynięcie 36 miesięcy, ale nadal spełniają warunki uprawniające do MZ+ – oni będą mogli ponownie opłacać składki w ramach „MZ+” (przez 12 dodatkowych miesięcy). W tym celu trzeba będzie się wyrejestrować z obecnego zus oraz zarejestrować do MZ+, w terminie najpóźniej do 31.12.2023.

Od kiedy przepisy wejdą w życie?

Przepisy mają wejść w życie od 1 sierpnia 2023 r. Oznacza to, że te osoby, które korzystały z MZ+ i utraciły do niego prawo w 2023 r (ponieważ zakończył się okres 36 miesięcy) będą mogły uzyskać podobne świadczenie od 1 sierpnia przez okres roku.

Obecne przepisy wprowadzające zmianę nie przewiduję wstecznej rejestracji do Małego ZUS Plus.

Przykład

Poniższy przykład jest podawany przez stronę rządową

Pan Jan korzystał z Małego ZUS Plus. W lutym 2023 roku upłynął okres 36 miesięcy, kiedy to mógł korzystać z tej formy. Od marca opłaca już duży ZUS. Po zmianie przepisów, tj. od 1 sierpnia 2023 r. będzie mógł ponownie zgłosić do ZUS chęć skorzystania z Małego ZUS-u Plus.

W momencie pisania artykułu ustawa wprowadzająca zmianę (ustawa o świadczeniu wspierającym) jest przed rozpoznaniem jej przez Senat.

Co ciekawe, parę miesięcy temu, Ministerstwo na kierowane zapytania w sprawie wydłużenia Małego ZUS Plus odpowiadało, że nie są prowadzone prace legislacyjne w tym kierunku, o czym pisaliśmy w artykule: Czy będzie wydłużony okres korzystania z Małego ZUS Plus?

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość