Blog ifirma.pl

Mały ZUS Plus – wydłużony o rok

|
|
1 minut czytania
Mały ZUS Plus będzie wydłużony o rok! Sprawdź kto i na jakich zasadach będzie mógł z niego skorzystać dłużej!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mały ZUS Plus: Szczegółowe omówienie korzyści – materiał youtube

 

Firmy, które w 2023 utraciły prawo do Małego ZUS Plus z powodu upłynięcia 36 miesięcy będą mogły skorzystać z obniżonej składki przez dodatkowy rok.

Na czym polega Mały ZUS Plus

Mały Zus Plus (MZ+) polega na opłacaniu niższych składek społecznych przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Wysokość składek zależy od dochodu/przychodu z roku poprzedniego.

Mały ZUS przysługuje przede wszystkim tym przedsiębiorcom, których przychód w poprzednim roku nie przekroczył 120 000 zł. Pozostałe kryteria, jakie należy spełnić, aby móc skorzystać z tego rozwiązania przedstawiliśmy w artykule: Warunki uprawniające do Małego ZUS PLUS.

Jakie zmiany w Mały ZUS Plus?

Zmiana dotyczy okresu korzystania z Małego ZUS Plus – dotychczas można było z niego korzystać przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Okres ten zostaje wydłużony o 12 miesięcy kalendarzowych. Czyli z MZ+ będzie można skorzystać przez 48 miesięcy.

Wydłużenie o 12 miesięcy Małego ZUS Plus nie jest na stałe – wg obecnej propozycji, jest to “jednorazowe” przyznanie dodatkowych 12 miesięcy na opłacanie składek wg planu MZ+.

Jak informuje Waldemar Buda, minister rozwoju – “do ustawy dodany został jedynie nowy przepis, który wydłuża o 12 miesięcy możliwość opłacania niższych składek dla wszystkich tych osób, które obecnie (w 2023 roku) korzystają z tego rozwiązania lub utracą prawo do korzystania z niego w roku 2023”.

Kto może skorzystać z wydłużonego okresu?

Zmiany Mały ZUS Plus obejmą tych przedsiębiorców, którzy:

 1. korzystają w roku 2023 z Małego ZUS Plus – zachowają oni prawo do MZ+ przez okres dodatkowych 12 miesięcy kalendarzowych,
 2. zakończyli korzystanie z Małego ZUS-u Plus w 2023 r.ze względu na upłynięcie 36 miesięcy, ale nadal spełniają warunki uprawniające do MZ+ – oni będą mogli ponownie opłacać składki w ramach „MZ+” (przez 12 dodatkowych miesięcy). W tym celu trzeba będzie się wyrejestrować z obecnego zus oraz zarejestrować do MZ+, w terminie najpóźniej do 31.12.2023.

Od kiedy przepisy wejdą w życie?

Przepisy mają wejść w życie od 1 sierpnia 2023 r. Oznacza to, że te osoby, które korzystały z MZ+ i utraciły do niego prawo w 2023 r (ponieważ zakończył się okres 36 miesięcy) będą mogły uzyskać podobne świadczenie od 1 sierpnia przez okres roku.

Obecne przepisy wprowadzające zmianę nie przewiduję wstecznej rejestracji do Małego ZUS Plus.

Przykład

Poniższy przykład jest podawany przez stronę rządową

Pan Jan korzystał z Małego ZUS Plus. W lutym 2023 roku upłynął okres 36 miesięcy, kiedy to mógł korzystać z tej formy. Od marca opłaca już duży ZUS. Po zmianie przepisów, tj. od 1 sierpnia 2023 r. będzie mógł ponownie zgłosić do ZUS chęć skorzystania z Małego ZUS-u Plus.

W momencie pisania artykułu ustawa wprowadzająca zmianę (ustawa o świadczeniu wspierającym) jest przed rozpoznaniem jej przez Senat.

Co ciekawe, parę miesięcy temu, Ministerstwo na kierowane zapytania w sprawie wydłużenia Małego ZUS Plus odpowiadało, że nie są prowadzone prace legislacyjne w tym kierunku, o czym pisaliśmy w artykule: Czy będzie wydłużony okres korzystania z Małego ZUS Plus?

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 2 lipca 2023 o 09:37
   Wojciech

   Są firmy, którym okres 36 miesięcy niższego ZUSu zakończył się w grudniu 2021, więc na starych zasadach mogą korzystać z niego ponownie od stycznia 2024, czyli po 24 miesiącach opłacania normalnych składek. Pytanie, czy firmom takim przysługuje dodatkowe miesiące niższego ZUSu w okresie sierpień-grudzień 2023?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie